Uyuşturucu ile Mücadelede Artık Arılar Görev Alacak: Köpeklerden 100 Kat Daha Başarılılar

 > 
231PAYLAŞIM

Geçen yıl Anvers (Antwerpen) limanında 64,5 ton kokain ele geçiren Belçika, giderek artan uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele etmek için özel eğitimli bal arıları kullanacak.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Belçika, son yıllarda yükselişe geçen uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle Avrupa'da "lider ülke" konumuna yükseldi.

Uyuşturucu mafyasının giderek daha farklı yöntemler kullanmasın üzerine, Belçika Gümrüğü de yeni mücadele yolları aramaya başladı. Bu kapsamda, uyuşturucuların yakalanması özel eğitimli bal arılarının kullanılması benimsendi.

Bir İngiliz şirketi, bal arılarının kolaylıkla eğitilebileceğini kanıtladı.

Arılar, kokain kokulu havanın üflendiği bir kutuya kondu. Bu sırada arılara şekerli su verildi. Belirli aralıklarla dördüncü kez hava verildikten sonra arılar, kokain kokusunu yemekle ilişkilendirdi. Bu şekilde şartlandırılan arılar, kokain kokusun alan arılar dillerini dışarı çıkarmaya başladı.

Dillerini çıkarıp çıkarmadığını izlenecek

Bu yöntem, Anvers limanına gelen konteynerlerde uyuşturucu bulunup bulunmadığını belirlemek için de kullanılacak. Limana gelen konteynerlere, özel bir cihaz içine yerleştirilen 36 arı konacak. Dedektörler, özel kutudaki arıların dillerini çıkarıp çıkarmadığını izleyecek. Yaklaşık 30 arı, konteynerdeki koku üzerine dillerini çıkarmaya başlarsa, konteynerde uyuşturucu saklandığı ortaya çıkacak.

Böcek uzmanı Peter Berx'e göre, bal arıları, koku alma konusunda bir köpekten yüz kat daha iyi.

Berx, Nieuwsblad gazetesine, arıların eğitimin sadece birkaç saat sürdüğünü ve uyuşturucu arama sırasında ölmediklerini ya da acı çekmediklerini söyledi.

Arıların ömrü 4 - 5 ayla sınırlı ancak birkaç saatlik eğitimle sürekli yenileri uyuşturucu kontrolünde kullanılabilecek. Peter Berx'e göre, en az 6 ayda eğitilen bir uyuşturucu köpeğine göre, arılardan yararlanmak daha avantajlı. Uyuşturucu aramasından sonra arılar kovanlarına tekrar sağ salim dönebiliyor.

Belçika Gümrükler Genel Müdürü Kristian Vanderwaeren, önümüzdeki günlerde arıların yer aldığı uyuşturucu ile mücadele programının kim tarafından yürütüleceğine ve ne kadar kaynak ayrılacağına karar verileceğini söyledi.

Günün Korona Tablosu: Vaka Sayısı Yeniden 10 Binin Altına Düştü - onedio.com
Günün Korona Tablosu: Vaka Sayısı Yeniden 10 Binin Altına Düştü - onedio.com
Sağlık Bakanı Koca'dan SMA Tedavisi Açıklaması: 'Gen Tedavisinin Etkinliğine Dair Bir Kanıt Bulunamadı' - onedio.com
Sağlık Bakanı Koca'dan SMA Tedavisi Açıklaması: 'Gen Tedavisinin Etkinliğine Dair Bir Kanıt Bulunamadı' - onedio.com
Kaftancıoğlu Soylu'ya Sosyal Medya Üzerinden Cevap Verdi: 'Reisine Kafa Tutuyor' - onedio.com
Kaftancıoğlu Soylu'ya Sosyal Medya Üzerinden Cevap Verdi: 'Reisine Kafa Tutuyor' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir