Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uygun Bedende Uzay Giysisi Olmadığı Gerekçesiyle NASA Tamamı Kadınlardan Oluşan İlk Uzay Yürüyüşünü İptal Etti!

43PAYLAŞIM

NASA'nın ilk defa tamamı kadınlardan oluşması planlanan uzay yürüyüşü, astronotların bedenlerine uygun yeterince uzay giysisi olmadığı sebebiyle iptal edildi. Bu ayın başlarında NASA, 29 Mart'ta türünün tek örneği olacak görevde Christina Koch ve Anne McClain'in uluslararası uzay istasyonunun dışına, yeni piller takmak için çıkacaklarını duyurmuştu. Geçmişte, görevler ya tamamen erkeklerden, ya da erkek ve kadınlardan oluşuyordu.

Kaynak: https://www.theguardian.com/science/2019...

Pazartesi yapılan basın duyurusunda, NASA, giysi eksikliği sebebiyle "bazı hususlarda" planlarının değiştiğini söyledi.

McClain, ilk uzay yürüyüşünde M beden giysinin, özellikle de giysinin gömleğinin, kendisine en uyumlu beden olduğunu öğrendi. Ajans, sadece bir adet üst giysinin cuma gününe kadar yapılıp Koch'a gönderilebileceğini söyledi.

McClain geçen hafta uzay yürüyüşüne katıldığında, göreve katılan 13. kadın oldu.

Uzay yürüyüşünü 35 yıl önce ilk gerçekleştiren kadın, bir Sovyet kozmonotu Svetlana Savitskaya idi.

NASA, Koch'un ise göreve katılacak 14. kadın olacağını söyledi.

500'den fazla insan uzay ile uğraşmakta fakat bu sayının sadece %11'ini kadınlar oluşturuyor. Fakat hem Koch hem de McClain, NASA'nın yarısı kadın olan 2013 grubunda yer alıyordu.

McClain şimdi 8 Nisan'da olacak bir sonraki görevini yerine getirmek için "programı geçici olarak" oluşturuldu. McClain, iki uluslararası uzay istasyonu görevini de erkeklerle birlikte tamamlıyor.

"Cuma günkü uzay yürüyüşünden bazı görüntüler. Arkadaşımla ve aynı zamanda iş arkadaşımla çalışmak benim için bir ayrıcalıktı."

McClain, bu ay attığı bir tweet'te, fırlatıldığı zamandaki halinden 2 kat daha uzun olduğunu söyledi.

Space.com'a göre, uzay giysilerinde doğru bedeni bulmak düşündüğünüzden de zor bir iş çünkü yer çekimsiz ortam sizi daha uzun yapıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
basar-demirsoy

Aranızda o kıyafetleri deneyen var mıdır bilmiyorum, basit ve ucuz benzerleri SpaceCamp Turkey'de vardı, ama hakikaten çok sıkıntılı bir şey kıyafet meselesi. 5 cm'den daha ince bir kıyafet, hem 250 ile - 250 derece sıcaklık farkına dayanacak, hem yüksek radyasyonu engelleyecek, hem tüm vücudu sararak derideki basınç farkını engelleyerek vücutta oluşacak ödemleri engelleyecek, hem vücudun yerçekimsiz ortam nedeniyle yaşadığı fiziksel değişikliklere uyum sağlayacak, hem hayati gazları taşıyacak ve sızdırmayacak, hem de çalışmak için yeterli esnekliği sağlayacak ve en önemlisi tüm bu görevleri herhangi bir hata olmadan yapacak.

feyk

uzay elbiselerinde yasanan eksiklik zaafiyet uzun suredir ortada olmasina ragmen hala duzgun bir cozum uretilememis. agir devlet burokrasisi, politikacilarin tepeden inme emirleriyle surekli degisen hedefler, planlamalar, daralan butce... su acikki Nasa artik ihtiyaclara cevap veremiyor. Yerini spacex, blue origin gibi ozel sirketlerin alma vakti geldi. gecmiste soguk savas devrinde rekabet varken, devlet tum kaynaklariyla arkasinda dururken cok etkili bir kurumdu ama bugunun sartlarinda olmuyor. yeni hedeflere ulasma, ilerleme icin uzay macerasina yeniden rekabetin gelmesi gerek, aranan rekabeti uzayda artan ticari hareketlilikle ozel sirketler getirecektir. yoksa bir 30 yil daha insanoglu alcak dunya yorungesinin otesine gecemiyecek.

feyk

tesekkurler

emre-erdogan14

SpaceX uzay macerasını tekrar hareketlendirdi bu doğru bir tanım aslında ama Nasa'da SpaceX firmasına uzay vizyonu için maddi yardım yaptı, hala yapıyor mu emin değilim ama.

feyk

maddi yardimin otesine cok ciddi teknik destekdede bulundu. sonucda nasa ile spacex birbirinin rakibi yada alternatifi kurumlar degil. nasada, amerikan hukumetide uzaya macerasina hareket gelmesi icin bu alana kar odakli ozel sirketlerin girmesi gerektigini dusunuyorlar, bu yuzden bu tip hareketleri destekliyorlar.

spiritorbs

Halı Saha maçına gidiyolar sanki . Noldu , formamı yok ? Şu olayı bizimkiler yaşasa yadırgarmıydık ? :)

farkedmez

ulan mekik yapıyorsunuz giysiyi de yapın yaw

soyledim-gitti

Kadınları uzaya kadar gönderecek de uzay yürüyüşüne gelince cinsyetçilik mi yapacak? :D

farkedmez

tek başına dolaşmasın kuzenleri yollayın diyemiyorlar :p

Görüş Bildir