Üstün Başarılarla İran'da Tabuları Yıkan, Matematiğe Adanmış Bir Hayat: Maryam Mirzakhani!

473PAYLAŞIM

Dünya ilham verici başarı hikâyelerine sahip kadınlarla dolu...

O kadınlardan biri “Matematiğin Nobel’i” sayılan Fields Madalyası'nı kazanan ilk kadın, matematik profesörü Maryam Mirzakhani. Maryam, İran'da başladığı matematik kariyerini Harvard Üniversitesi'ne ve oradan Nobel Ödülü'ne kadar yükseltti.

Uzun yıllardır meme kanseriyle mücadele eden ve maalesef geçtiğimiz günlerde hayata gözlerini yuman bu olağanüstü kadına biraz yakından bakalım...

37 yaşına geldiğinde çığır açan bir matematik profesörü olacak olan Maryam Mirzakhani 3 Mayıs 1977'de doğdu; Tahran, İran'da.

Çocukluğunda tutkusu kitap okumakmış Mirzakhani'nin. Öyküler uydurmayı pek seviyor, büyüyünce yazar olmak istiyormuş.

O zaman aklından veya gönlünden geçen matematik değilmiş.

İran'da büyüyen Mirzakhani'nin ailesi hedeflerine müdahalede bulunmamış hiç; yalnızca onun için anlamlı ve seveceği bir şeyi yapmasını istemişler.

Çocukluğundan bahsederken çok iyi bir ortamda, çok iyi bir aile ortamında büyüdüğünü de belirtmeden geçmemiş Mirzakhani.

İlkokulun ardından üstün yetenekli kız öğrenciler için olan bir ortaokula başlamış. Ortaokuldaki matematik öğretmeni Mirzakhani'nin "matematiğe pek yeteneği olmadığı" kanaatindeymiş.

Mirzakhani bu konuları kendi ağzından anlattığı bir videoda, o yaşlarda başkalarının sizin için ne düşündüğünün insan hayatında büyük bir rol oynadığından bahsediyor. Öğretmeninin bu kanaati, Mirzakhani'de birtakım özgüvensizliklere yol açmış ancak bir sonraki yıl öğretmeni olan matematikçiyle ilgisini arttırıp adeta okulun matematik yıldızı haline gelmiş.

Mirzakhani'nin matematik serüveninin ilk adımı lisedeyken katıldığı Uluslararası Matematik Olimpiyatları'nda başlamış ve iki yıl üst üste altın madalya kazanmış.

Tahran'daki üniversite eğitiminin ardından Harvard Üniversitesi'ne doktora yapmaya gitmiş Mirzakhani. Doktora danışmanı ilerleyen zamanlarda kendisinin de alacağı Fields Madalyasına sahip Curtis McMullen!

Curtis McMullen, Mirzakhani için her zaman hayranlıkla bahsetmenin yanı sıra onun yıllarca aşama kaydedilmemiş her problemi çözebilmek için eşsiz bir vizyona ve hayal gücüne sahip olduğunun da altını çiziyor.

Maryam Mirzakhani, doktorasının ardından 2008 yılında Princeton Üniversitesi'nde profesörlüğe başladı.

Üzerinde çalıştığı problemleri ufak taslaklar halinde çizmeyi seven Mirzakhani için kızı "Annem resim yapıyor" diyormuş.

Üzerinde çalıştığı problemleri ufak taslaklar halinde çizmeyi seven Mirzakhani için kızı "Annem resim yapıyor" diyormuş.
Üzerinde çalıştığı problemleri ufak taslaklar halinde çizmeyi seven Mirzakhani için kızı "Annem resim yapıyor" diyormuş.

Bu durum karşısında “Ressam olduğumu düşünüyordur belki de” diyormuş Mirzakhani.

"Kolayca yılan biri değilimdir" diyen Mirzakhani 2014 yılında, 1936'dan beri verilen ve matematiğin Nobel'i sayılan Fields Madalyası'nı kazanan ilk kadın matematikçi oldu.

Mirzakhani'nin bu genç yaştaki ölümü tüm dünyayı yasa boğarken kendi ülkesi İran'da da büyük üzüntülerle beraber tabuları da yıktı.

İran'da kadınların giyimlerini düzenleyen sert yasalara rağmen ilk kez bu yasalar delindi ve Mirzakhani'nin başı açık fotoğrafını manşete taşıdı İran gazeteleri.

Bu tabuları yıkan ilk kişi, Instagram'da Mirzakhani'nin başı açık fotoğrafıyla "Yüce İranlı ve dünyaca ünlü matematikçi Maryam Mirzakhani'nin gidişi yürek parçalayıcı" mesajını paylaşan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani oldu.

Mirzakhani, Fields Madalyası'nı kazandığı dönemde İran'da büyük bir yakın uyandırmıştı. İran gazeteleri o dönem ödül haberini yayınlarken Mirzakhani'nin fotoğrafına dijital başörtüsü eklemiş veya yalnızca yüzünün belirgin olduğu fotoğraflar kullanmıştı.

40 yıllık hayatına "Bu dünyadan bir Maryam Mirzakhani geçti!" dedirtebilecek kadar başarı sığdıran bu olağanüstü matematikçi 15 Temmuz'da hayatını kaybetti. Huzur içinde uyu Mirzakhani... 💐 ❤️

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unknown_member

Ödül haberini yayınlarken Mirzakhani'nin fotoğrafına dijital başörtüsü ekleyen İran medyasını da tebrik etmek lâzım. Büyük teknoloji.

gzm-ynklr

muhteşem,yürekten tebrik ediyorum.

ilker-ilerler

Bilim insanlarına aşırı bir saygım var. Bir tanecik kızım var 2,5 yaşında, elimden geleni yapıyorum umuyorum böyle bir geleceğe sahip olur, olmasa bile aydın bir Türk kadını olsun yeter.

themeret

İnşallah kardeşim. Bende oğlum için aynı şeyleri düşünüyorum, güzel evlatlar yetiştirelim.

Gizli Kullanıcı

ilker bey ben dönemim gereği hem şanslı hem şanssızmışım ama kızınıza 4-5 yaşlarından itibaren bilim kitapları verebilir -çocuklar için olandan tabi- küçük bilimsel deneyler yapabilirsiniz. burada küçükler için bilim tarzında galeri paylaşılmıştı onu yapabilirsiniz. ama en önemlisine gelecek olursak eğer bilim insanı olucaksa bunu belli eder 4-5 yaşlarında zaten kızınızı iyi gözlemleyin bu konuda ve araştırma yapma isteğini okuma isteğini sorgulama yeteneğini her şeyden önemlisi merakını arttırın. ama bilgiye kendi ulaşmalı yardım etmelisiniz bu konuda ona. sonuçta bilim sadece sayısal alanlardan oluşmuyor. inş kızınıza iyi bir baba arkadaş olursunuz ve birlikte yaşarsınız :)))

Gizli Kullanıcı

mert bey ilker beye söylediklerim sizin için de geçerli inş ileride iyi yerlere gelir evlatlarınız :)

dnz-krg

aslında çocuklarınıza bilim kitabı verip bayıltmayın bence. ben bir çocuk olarak çok sıkıntısını çektim geçmişte. salak salak bilim kitaplarını burnuma dayayıp durdular. insanların farklı yetenekleri var. ben şu an tiyatro oynuyorum ve aynı zamanda felsefede doktora yaptım. anne ve baba oldun diye illa matematikçi, fizikçi yetiştireceksin diye bir kaide yok. zekam yetmiyor belki benim. senelerce mühendislik okudum diye pişmanlık yaşadım mesela. bilimadamı olacak olan çocuklar zaten o ilgilerle doğuyor. sanki mirzakhani'nin öğretmeni matematiğe yöneltse, kabiliyetli olmazsa başarılı mı olacaktı? insan öyle veya böyle gönlünden geçeni kendi keşfediyor. lütfen çocuklarınıza karışmayın.

Gizli Kullanıcı

tamam da bilim deyince niye milletin aklına sayısal geliyor ki onu anlamış değilim :) tarih coğrafya ve türkçe de bir bilim aslında felsefe bilim olmadığından sayılmaz ama tüm bilimlerin atasıdır felsefe. ya da ne biliyim hukuk psikoloji bunlar da bilime giriyor. gerçi bu da bizim ayıbımız ya neyse. bu arada herkes aynı değil bazıları geç fark ediyor ve yoruluyor peşinden koşmuyor. zaten dedikleriniz doğru ama ilker beyin de bunu ayarlıycağını düşünüyorum. mesela bana bilim kitapları verilseydi küçükken daha iyi olurdu tabi. ben baya şanslıyım çoğu insana göre bu konuda. çocukluktan belliymiş sadece biz geç fark ettik daha doğrusu ben ve neyseki ilerliyorum alanımda. dedikleriniz çok doğru gerçekten ileride çocuğum olursa her alanda bir şeyler katmaya bakıcam tabi önceliği onun ilgisine vererek :)

gokhan96

Vay be Ruhani bile iyi dilekleriyle bir mesaj paylaşmış, RTE olsa, eminim matematikçi müsvettesi derdi. Şuan öğretmenleri hapishanelere tıktığı gibi.

therewasauser

Sonra gerizekalının biri gelir "ortadoğudan bi bok olmaz yea" der.

vag

Ortadoğudan bi bok olmaz. İstisnalar kaideyi bozmaz. Kaldı ki bu kadının yine ortadoğu tarafından değeri bilinmemiş, yine batı bilmiş değerini. Sonrada gerizekalının biri gelir ortadoğuyu matah birşey sanar.

therewasauser

Batı'ya gitmiş doğru ama sonuçta o bir İranlı. Fırsat sağlandığında demek ki bu küçük gördüğün ortadoğu insanı da birşeyler yapabiliyormuş.

vag

Tamam yap o zaman tutan mı var?

therewasauser

Yapıyorum

vag

Ne yapıyorsun?

therewasauser

Ülkemi seviyorum ve özentilik yapmıyorum. Elimden geldiğince çalışıyorum.

vag

Vay bee...

therewasauser

Şuan sadece gülüyorum :)

vag

Kendine gülüyorsan ilerleme katediyorsun

therewasauser

:) :)

Görüş Bildir