Ürküten Duyuru: Bilim İnsanları Bir Yıldızdan Gizemli Sinyaller Alındığını Açıkladı!

111PAYLAŞIM

Kendi halinde bir nötron yıldızı mı, uzaylılar mı, yoksa kozmik bir kedi mi?

Yeni bir kaynaktan keşfedilen ilginç sinyallerin kaynağı, bilim insanlarının kafasını bir hayli kurcalıyor.

Bilim insanları, bir süredir uzayın derinliklerinden gelen bir sinyalle meşgul durumda.

Auriga Takımyıldızı'ndaki bir noktadan geldiği tespit edilen sinyal, hızlı radyo dalgalarından oluşuyor. Araştırmacılar, aynı sinyalin tam 17 kez alındığını belirtiyor. Bu durum bir hayli etkileyici, çünkü kendisi tekrarlayan tek hızlı radyo dalgası sinyali durumunda. FRB 121102 olarak adlandırılan sinyalin gizemi henüz çözülebilmiş değil.

Hızlı radyo dalgası patlamaları, oldukça yüksek enerjili bir fenomen.

Radyo dalgalarının milisaniyelerle ifade edilecek kadar kısa bir zaman dilimi içinde yayınlanmasından oluşuyorlar. Dalgalar, yıllardır açıklanmaya çalışılıyor; fakat elimizde henüz bir çözüm yok.

Keşfi yapan araştırmacılar, astronomi ve astrofizik alanındaki çalışmaların yer verildiği The Astrophysical Journal adlı dergide bu konuyla ilgili bir yazı yazdı.

Yazıda “Bu kaynaktan 6 yeni radyo patlaması tespit ettik: 2 GHz’de Green Bank Teleskobu ile 5 ve 1,4 GHz’de Arecibo Rasathanesi ile 1.” şeklinde bir açıklama yaptılar. FRB 121102 adı verilen bu kaynaktan daha önce de 11 patlama tespit edildiği belirtildi.

Yani aynı konumdan toplamda 17 patlama tespit edilmesine rağmen, patlamaların kaynağı hala bilinmiyor.

Bununla birlikte araştırmacılar, patlamaların tekrarlı olmasının, bu radyo patlamalarına neden olan şeyin patlama ya da çarpışma gibi tek seferlik bir olay olmadığına işaret ettiğini belirttiler.

Sinyalin gücünü değerlendiren araştırmacılara göre, kaynak bir ihtimalle nötron yıldızı olabilir.

Nebulalarda oluşmuş olan veya süpernova patlamasından geriye kalan toz yığınından doğmuş olan bir nötron yıldızının, bu sinyalin gücünde bir dalga yayınlamasının mümkün olabileceği belirtiliyor.

Patlamaların uzaylılardan geldiğini düşünen bilim insanları bulunuyor.

Patlamaların uzaylılardan gelen bir mesaj olabileceğini düşünen bu astronomlar, SETI’den (Dünya Dışı Zeka Araştırması) bu patlamalara yakından bakmasını istediler. Sonuçlarda neler elde edeceğiz, henüz bilmiyoruz.

SETI’nin kurucularından biri olan Jill Tarter, evren boyunca seyahat eden uzaylıların arkadaş canlısı ve barışçıl olabilecek kadar gelişmiş olacaklarına inanıyor.

Bazı bilim insanları ise, uzaylıların bizi buldukları anda işgale geleceklerini, bizi bulduklarına göre çok daha üstün teknolojiye sahip olacaklarını belirtiyorlar. Özetle uzaylılar tarafından bulunmak iyi mi, kötü mü; kararı size kalsın.

Dahası, bizi bulmuş olabilirler bile.

Fakat dünya her ne kadar kötü bir yer olsa da, dünya dışı canlıları enfekte etmemek için uzay seyahatlerimizde ekstra önlemler aldığımızı ve minik mikropları bulsak bile onlarla dünyadaki yaşamı birbirinden her daim ayrı tutacak katı kurallarımızın şimdiden olduğunu düşünürsek, bizi bulan uzaylılar da bize zarar gelmemesi amacıyla uzaktan gözlemliyor olabilirler.

İşin özeti, kaynağın gizemi çözülene kadar, tüm bunların nedeninin bir kozmik kedi olduğunu varsaymakta bile bir sakınca yok.

Bilimle kalın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-alanci

Uzaylılar Türkiye'ye gelirse uzaylılara Adana kebap ikram edip Adana merkez patlıyor herkes şarkısını açıp onlarla göbek atarım AQ :SFAFSDAFSD

belphegor

Eliyın mıymış?Lütfen eliyın olsun artık ya.Bak 2016 bitmek üzere,daha kaçırmadınız,bitmeden taçlandıralım şu yılı be abim,hadi be.Sağ çıkabilirsek gelecek nesile gerine gerine anlatacaz 2016'yı.Darbeden sağ çıktık,26579 patlamadan sağ çıktık,Suriyelilerden bile sağ çıktık,sonra zuzaylılar geldi bi anlaşamamazlık bi patırtı,ondan da sağ çıktık diye anlatacam madalyalarımı parlata parlata(askeri madalyalar yaptım birkaç tane kendime,kolay değildi 2016'da yaşamak ulan)

alienca

Bi gelin da artık ya

Gizli Kullanıcı

Kac yildir gelmekteler bi varamadilar amk...

mehmet-alanci

:ASDFDSFDASDAFSFAFSDFASAFSDFADSFA HAYKIRDIM AMK :SFASFADSD

iceicebaby

niye ürküten yani? beni insanlar daha çok ürkütüyor. gelsinler evde yatak var, 7/24 sıcak su, börekti çörekti, bağrımıza basarız yani.

Görüş Bildir