Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ünlü Roman Yazarlarından Aşk Hakkında Söylenmiş 20 Muhteşem Söz

 > 
2.5bPAYLAŞIM

Aşk daima insanlığın üzerine en fazla kafa yorduğu konulardan biri olmuştur. Bakalım bu konuyla alakalı usta romancılar neler düşünmüşler:

1. "Sevdiğimiz zaman, aşk o kadar büyüktür ki içimize sığmaz; sevdiğimiz insana doğru yayılır, onda kendisini durduran bir yüzey bulur; bizi gidişten daha fazla büyülemesinin sebebiyse, kendimizden çıktığını fark etmeyişimizdir."

Marcel Proust

2. "Cehennem nedir? Bence o, sevmeyi başaramamaktan acı çekmektir."

Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

3. "Aşk, birbirine bakmak değil; birlikte aynı yöne bakmaktır."

Antoine de Saint-Exupéry

4. "Aşk, aslında hiç doğal olmayan bir olgudur ki kendini nadiren tekrar eder; ruh yeniden bakire kalamayacak hale gelir ve bir başkasının ruhundaki okyanusa dalacak gücü kendinde yeniden bulamaz."

James Joyce

5. "Aşk; iki insanın bilinçlerini birleştirme çabasıdır. Boşuna bir çaba, çünkü insan kendi bilincine mahkumdur."

Jean Paul Sartre

6. "Aşkın kötü tarafı insanlara verdiği zevki, eninde sonunda ödetmesidir. Şu veya bu şekilde. Fakat daima ödersiniz."

Ahmet Hamdi Tanpınar

7. "Aşk bile salt fizyolojik bir sorundur. Bizim öz irademizle hiç ilişiği yoktur. Gençler sadık kalmak isterler, kalamazlar; yaşlılar sadakatsizlik etmek isterler, edemezler. Söylenecek söz bundan ibaret."

Oscar Wilde

8. "İnsan kendini bir kadına duyduğu aşk yüzünden öldürmez. Aşk bizi tüm çıplaklığımız, sefilliğimiz, düşkünlüğümüz ve hiçliğimizle açığa vurduğu için öldürür."

Cesare Pavese

9. "Aslında en iyi aşk, değil tanımak, hiç görmediğin kişiye duyulan aşktır. Körler iyi aşık olurlar mesela."

Orhan Pamuk

10. "Kim aşık olmuşsa, kendisinin eksik parçalarını arıyordur. Bu yüzden aşık, maşuğunu düşündükçe acı çeker. Bu tıpkı, uzun zamandır görmediğin birinin odasına girdiğinde bulduğun anılar gibidir."

Haruki Murakami

11. "Ne kadar çok insanı seversek, asıl sevdiğimiz bir tek kişiyi de o kadar çok ve kuvvetli severiz. Aşk dağıldıkça azalan bir şey değildir."

Sabahattin Ali

12. "Sevdiğinin bir başkasıyla mutlu olduğunu görmekten daha acı bir şey varsa, o da sevdiğinin seninle mutsuz olduğunu görmektir."

Gabriel García Márquez

13. "Beni bir gün unutacaksan, bir gün bırakıp gideceksen boşuna yorma derdi, boş yere mağaramdan çıkarma beni. Alışkanlıklarımı, özellikle yalnızlığa alışkanlığımı kaybettirme boşuna."

Oğuz Atay

14. "İnsan aşık olduğu kişinin aşık olmayı seçtiği kişiye de aşık olur."

Lawrence Durrell

15. "Sevmek, sahiplenmenin en güzel yoludur herhalde; sahiplenmek ise sevmenin en çirkin yolu."

José Saramago

16. "İnsanlar, aşk üzerindeki görüşlerini değiştirmelidir. Kadınla erkek, cinsel aşkı şimdi olduğu gibi şiir havasına büründürmekten kaçınmalıdır. Bunun yalnızca insanı alçaltan hayvanca bir iş olduğu kabul edilmeli."

Lev Tolstoy

17. "Bir kadınla sevişmek ve bir kadınla uyumak iki ayrı tutkudur, sadece farklı değil aynı zamanda da zıt tutkular. Aşk çiftleşme arzusunda duyurmaz kendini, uykuyu paylaşma arzusunda duyurur."

Milan Kundera

18. "Bir kadın, sevdiği adamın başka bir kadın tarafından mutlu edildiğini görmektense, onu can çekişirken görmeyi tercih eder."

Honoré de Balzac

19. "Aşk yalnızca cinsel olamaz; çünkü o zaman bencilcedir ve bencilce olduğu için de yaratmaz, yıkar."

Vladimir Nabokov

20. "İki insan birbirini seviyorsa, buna mutlu bir son yoktur."

Ernest Hemingway

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yunus-akan1

1. İnsanlara, onların mevsiminden bakmaya çalışın. Sen yazın mutluluğunu yaşıyorken belki de o kışın acı soğukluğunu iliklerinde hissediyordur (Y. Akan).(Empati) 2. Mutluluk, hayal ettiğin şeylerde değil sahip olduğun şeylerde gizlidir (Y. Akan). (Mutluluk) 3. Gökkuşağı, farklı renkleriyle bir arada olduğu için güzeldir (Y. Akan). (Hoşgörü)

yunus-akan1

4. Bir balonu istediğin kadar şişir, kaderi yine bir toplu iğne ucuna bağlıdır. (Tevazu) 5. Marifet kabalıkta değil, inceliktedir; çünkü 1 gram altın, 100 kilo demire bedeldir. (Y. Akan) (Nezaket) 6. Bir kez bile olsa sadakat çiğnendi mi güven yolunu kaybeder (Y. Akan).(Sadakat) Daha fazla söz için @aradiginseybenim

selen-anilir

Aşk sözleri

aysel-umudova

Aşk güzeldır yaaa

aysel-umudova

bence ask en guzelduygudur eger gercekten seversen zevk alırsın en son demısya ıkı ınsan bırbırını severse mutlu sonu yoktur dıye bence ıkıınsan mucadeeleedersemutlu son dıye bırsey olusur ALLAH karsılıklı sevenlerı kavustursun

selen-anilir

Aşk sözleri

Görüş Bildir