Ünlü Kumandan Napolyon, III. Selim Devrinde Osmanlı Ordusuna Katılmak İçin Başvurmuş!

786PAYLAŞIM

Napolyon Bonapart, Fransa denildiğinde akla gelen ilk isimlerden birisidir. Avrupalı birçok devlete karşı yapılan savaşlarda gösterdiği yüksek askeri stratejiler, bugün dahi incelenmektedir. Peki Napolyon'un kendi halinde bir subayken Osmanlı'ya başvurduğunu biliyor muydunuz?

1769'da İtalya açıklarındaki Korsika Adasında doğan Bonapart çok genç yaşta eğitim için Fransa'ya gitmişti.

Matematik ve geometriye olan yeteneğiyle kısa sürede dikkatleri üzerine çeken Napolyon askeri okul sıralarında babasının ölüm haberiyle sarsıldı.

Maddi durumu iyi değildi, buna rağmen çalışkan ve yetenekli bir gençti. Kendisini eğitimine yoğunlaştırıp Harp Akademisinden 1785'te bir topçu subayı olarak mezun oldu.

Napolyon'un esas olarak ön plana çıkmaya başlaması ise Fransız İhtilali sonrasındaki Koalisyon Savaşları sırasındadır.

1793'te Toulon kıyılarını savunan bir topçu subayı olarak önemli başarılar elde eden Napolyon, buradaki cesaretine binaen daha 24 yaşında generalliğe yükseltildi.

Kısa süre sonra o devirde Fransa idaresinde söz sahibi olan Robespierre idam edilince yeni idare Robespierre ile arası iyi olan Napolyon'a da mesafeli kaldı.

İşte tam da bu sıralarda yani Eylül 1795'te Napolyon, konumuzu teşkil eden o meşhur teklifini sunarak Osmanlı'ya askeri alanda topçuluk uzmanı olarak gitmek istedi.

Napolyon'un isteklerini belirttiği bu metin, Ord. Prof. Enver Ziya Karal tarafından yayınlanmıştır.

  • Söz konusu teklifin Fransızca orijinal metni üzerinden Türkçe çevirisi. 

(Enver Ziya Karal-Osmanlı Tarihine Dair Vesikalar, Belleten, IV/14-15, s.184-185.)

Metinde kendinden ismiyle 3. şahıs gibi bahseden Napolyon, açıkça Osmanlı'ya Fransa hükumeti adına bir askeri uzman olarak gitmek istemektedir.

Napolyon'un, eğer bu vazife kendisine verilirse Fransa için çok faydalı olacağını söylemesi, açıkça Fransa'nın o dönemde Rusya'ya karşı Osmanlı'yı desteklemek düşüncesinde olduğunun da bir göstergesidir. 

Netice itibarıyla Napolyon'un bu teklifi kabul edilmedi ve tarih başka türlü şekillendi. Eğer buradaki tasarıları gerçekleşseydi nasıl olurdu? Sorusuna ise zannederiz ki verilecek cevapların sayısı her bireyin kendi hayal gücünün sınırları kadardır.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aydin-kirklar

O zamandan yabancı kuralı uygulamışlar :) :)

jean-jacques-rousseau

Bu adam Osmanli Ordusuna gelse parlar mi parlamaz mi bilmiyorum ama bir deha oldugu kesin belki devrim niteliginde biri olurdu

Görüş Bildir