Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Umudun Karanlık Yüzü: Obezite Ameliyatlarının İntihar Riskini Artırdığı Kanıtlandı!

565PAYLAŞIM

Yapılan yeni çalışma, mide küçültme ameliyatı geçiren obezite hastalarında intihar riskinin önemli ölçüde arttığını ortaya koyuyor...

Kaynak: http://www.webmd.com/diet/obesity/news/2...

Kanadalı bilim insanlarının yürüttüğü çalışma, obezite ameliyatlarının intihar riskini %50 oranında artırdığını ortaya koydu.

Dr. Amir Ghaferi, konu hakkında şunları söylüyor:

"Obezite hastalarının aşırı kilolarından kurtulmasının sağlıkları için oldukça faydalı olduğunu biliyoruz. Ancak sanırım bu ameliyatların getirdiği olumlu ya da olumsuz psikolojik etkilere gereken dikkati göstermiyoruz."

"Obezite ameliyatları kişilerin yaşamında radikal değişikliklere sebep oluyor."

Ghaferi, bu sebeple zihinsel rahatsızlıklar ve özellikle depresyonla mücadele eden insanların ameliyatın getirdiği değişikliklerle baş etmesinin zor olabildiğini belirtiyor.

Ameliyat olsun ya da olmasın, obezitenin kişilerde akıl hastalıklarına sebep olabildiği biliniyor.

Bu durum da obezite ameliyatı olan insanlarda intihar riskinin, genel halka göre dört kat daha fazla olmasına yol açıyor.

Toronto'da bulunan Sunnybrook Araştırma Enstitüsü'nden Junaid Bhatti ve ekibi, çalışma kapsamında 8,800 hastayı gözlemledi.

Gözlemler ameliyattan üç sene önce başladı ve ameliyattan üç sene sonrasına kadar devam etti. Ameliyatı izleyen üç senede 111 farklı hastaya ait 158 kendine zarar verme vakası tespit edildi. Elde edilen veriler, intihar girişimlerinin genellikle ameliyattan iki ve üç sene sonra artış gösterdiğini ortaya koydu.

İntihar girişiminde bulunan kişilerin %93'ü ameliyat öncesinde de ruhsal hastalıklara sahipti.

Ve ilginç olan bir başka bulgu, söz konusu intihar teşebbüslerinin %73 gibi yüksek bir oranda aşırı dozda ilaç alımıyla gerçekleşmesiydi.

Araştırmacılar, birkaç farklı etmenin ameliyattan sonra depresyon ve intihar eğilimini artırıyor olabileceğini düşünüyorlar.

Araştırmacılara göre ameliyattan sonra değişen akol metabolizması, yemeğin yerine koyulan madde kullanımı, artan stres ve hormon seviyelerinde meydana gelen değişiklikler kişileri depresyon ve intihara sürüklüyor olabilir.

Ghaferi, obezite ameliyatının çiftlerin ilişkisini de olumsuz yönde etkileyebildiğini belirtiyor.

"Ameliyat sonrası gerçekleşen hızlı kilo kaybı, özellikle iki tarafın da aşırı kilolu olduğu durumlarda problem yaratabiliyor. Kilo veren tarafın kendine olan güveni artarken partnerleri artık çok fazla benzerlik taşımadıklarını düşünerek sevgililerinin zayıf hallerini kabullenemeyebiliyor."

Bu sebeple kişilerin ameliyat öncesi ve sonrasında psikolojik yardım almasının gerekliliği vurgulanıyor.

"Ameliyat sonrası hastaların izlenmesine yeterince önem verilmiyor. Böyle bir gereklilik doktor tarafından talep edilse bile hastalar çoğu zaman kontrollere düzenli olarak devam etmiyor. Bu kontrollerin ameliyatı izleyen bir sene boyunca düzenli olarak sürdürülmesinin büyük öneme sahip olduğunun bilinmesi gerekiyor."

Çünkü obezite hastalarının tüm problemleri yalnızca bu ameliyatlarla çözülemiyor.

Obezite hastalığından muzdarip olan insanların günlük yaşamda karşılaştıkları güçlükler, bir süre sonra görmezden gelindikleri inancının ve değersizlik ve yetersizlik gibi olumsuz hislerin kişiliklerine yerleşmesine sebep oluyor. Bu sebeple ameliyatlar her ne kadar böyle düşünmelerine en başta sebep olan durumu ortadan kaldırsa da, kişilerin içine yerleşen bu olumsuz hislerin ortadan kalkması için yeterli olmuyor. Bu durum da ameliyat öncesi ve sonrasında psikolojik yardım alınması gerekliliğini bir kez daha gözler önüne seriyor...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
matrcomes

Psikolojik destek ciddi manada önemli.

brand02

Zaten insanlar (genellikle) mutsuzluklarını unutmak ve mutlu olmak için daha fazla yemek/abur cubur yer, bunların bizim üstümüzde mutluluk hormonu salgılattırdığını biliyorsunuzdur. (Hatta sigara da aynı şeyi sadece kilo aldırmadan yaptığı için, insanlar sigarayı bırakınca bunun yerine doldurmak için ya daha çok yer yada bir takım sporlara yönelir) Zaten bu yöntemden dolayı obezite oluyorsa, o kişi bazı sorunları kendi kafasında aşamamaktadır. Eğer siz sadece mideyi küçültürseniz bu sefer sorunlar artar çünkü mutsuzluklarını dolduracak bir şey bulamazlar. Eğer kişi bunları uzun süre aşamazsa (çoğumuz aşarız) bu sorunlar büyür ve takıntılar oluşur, bundan sonra zaten hepsi zincirleme bildiğiniz gibi.

ufukdiyo

Bi arkadaşım mide küçültme ameliyatı oldu. Yeminle bütün karakteri değişti. Tanıyamıyorum artık. Sürekli olarak bir şeyler gizleme çabasında gibi enteresan geliyor.

Görüş Bildir