Ülkemize Sayısız Gurur Yaşatmıştı: Efsane Haltercimiz Naim Süleymanoğlu Son Yolculuğuna Uğurlandı

-
Abone ol

Tüm zamanların en iyi haltercisi, olimpiyat ve dünya şampiyonu eski milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu Fatih Camisi'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Edirnekapı Mezarlığı'na defnedildi.

Naim Süleymanoğlu'nun cenazesine, aktif spor yaptığı dönemde en büyük rakiplerinden olan Yunan Valerios Leonidis de katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığının davetlisi olarak İstanbul'a gelen Leonidis, Süleymanoğlu'nun tabutu başında bir süre bekledi. Eski Yunan sporcu, geçmişte madalya için yarıştığı rakibinin tabutunu öptü.

Karaciğer naklinin ardından tedavisi Ataşehir Memorial Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde süren Süleymanoğlu dün hayatını kaybetmişti...

Siroza bağlı karaciğer yetmezliğine bağlı olarak 28 Eylül'den bu yana Memorial Ataşehir Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi gören ve 6 Ekim'de de Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ile ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatla karaciğer nakli olan Süleymanoğlu, son olarak beyindeki kanama ve buna bağlı artan ödem nedeniyle 11 Kasım'da acil ameliyata alınmıştı.

Kimdir Naim Süleymanoğlu?

Naim Süleymanoğlu 23 Ocak 1967 tarihinde Bulgaristan'ın Kırcaali ilçesinde dünyaya geldi. Boyunun kısa olmasına rağmen güçlü olması nedeniyle çevresi tarafından kendisine "Cep Herkülü" lakabı verildi.

Süleymanoğlu ilk dünya rekorunu kırdığında sadece 15 yaşındaydı. 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada 'yılın haltercisi' seçildi.

1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları olmak üzere üç kez olimpiyat şampiyonu oldu. Kariyerine 8 dünya şampiyonluğu ve 46 dünya rekoru sığdırdı.

Kendi kilosunun üç katından fazla kaldırarak, 'efsane' olan Süleymanaoğlu, spor otoritelerine göre tüm zamanların en iyi haltercisi.

1988 yılında Time dergisine kapak olan efsane halterci 60 kg'de koparmada 200 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.

1988 yılında Time dergisine kapak olan efsane halterci 60 kg'de koparmada 200 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.
1988 yılında Time dergisine kapak olan efsane halterci 60 kg'de koparmada 200 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.

Süleymanoğlu 1988 yılında Seul olimpiyatlarında 9 dünya 6 Olimpiyat rekoru kırarak büyük bir zafer kazandı. Ayrıca Türkiye'ye olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyasını kazandıran sporcudur.

1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından "Dünyanın En İyi Sporcusu" seçildi

Naim Süleymanoğlu'nun 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda göğsümüzü kabarttığı o an 👇

Süleymanoğlu'nun vefatı Türkiye'yi yasa boğdu...

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir