Görüş Bildir
Haberler
Ücretsiz, Reklamsız ve Yasal Müzik Platformu: Aurous

Ücretsiz, Reklamsız ve Yasal Müzik Platformu: Aurous

Batuhan
14.10.2015 - 17:52

Online müzik dinleme servislerinin revaçta olduğu günümüzde internet üzerinden müzik dinlemek için aylık üyelik ücreti ödemek gerekiyor. Andrew Sampson tarafından geliştirilen Aurous adlı servis ise hem ücretsiz hem de reklamsız olmasıyla dikkat çekiyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki Aurous aslında yasa dışı bir uygulama değil ve müzikleri tamamen yasal yollardan kullanıcılara ulaştırıyor. Kullanıcılar yasal olmayan sitelerden arama yapamıyor ve müzikleri de cihazına indiremiyor. Tüm müzikler YouTube ve Soundcloud gibi yasal platformlardan alınıyor ve bu da platformu diğer yasa dışı uygulamalardan farklı kılıyor. Toplamda 120 API’nın entegre edildiği uygulama, müzikleri bulabilmek için tıpkı Spotify’ın emekleme dönemlerinde yaptığı gibi Bittorent protokolünü kullanıyor. Uygulama ayrıca kullanıcının Spotify, YouTube ve Pandora’daki müzik listelerini de kolayca Aurous’a taşımasına olanak sağlıyor.

Kullanılan API’ler üçüncü parti ve halka açık, müzikler ise hiçbir sunucuda tutulmuyor ve Aurous yalnızca bir kaynaktaki müziği online olarak kullanıcıya iletmekle ilgileniyor. Bu sayede yasal sorumluluklardan kaçınmayı planlıyor. Fakat daha önce Music Messenger adlı uygulama da benzer bir yol izlemiş ve kısa bir süre sonra yapımcıların baskısıyla kapatılmıştı. Sampson ise lisans sorunu çıkaran şarkıları ve daha piyasaya sürülmeden sızdırılan parçaları uygulamadan kaldıracağını açıklasa da Aurous’un geleceğinin ne olacağı halen bilinmezliğini koruyor.

Yaklaşık bir yıldır geliştirilen ve şu an için Alpha aşamasında olan uygulamanın stabil sürümünün birkaç ay içerisinde hazır olması bekleniyor. Alpha sürümünü denemek isterseniz uygulamanın resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

LOG

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
3
2
0
0
0
0