Görüş Bildir
Haberler
Üç HES Projesine İptal Kararı

Üç HES Projesine İptal Kararı

Antalya'daki Çenger Deresi üzerinde yapımına başlanan üç hidroelektrik santral (HES) projesi, mahkeme tarafından durduruldu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Antalya Valiliği'nce verilen 'ÇED gerekli değildir' raporuyla Kanyon A.Ş. tarafından Manavgat Havzası ile Çenger Deresi üzerinde inşaatına başlanan Çenger 1, 2 ve 3 regülatörleri ve HES projelerinin iptali için köy halkı tarafından açılan davada, mahkeme projelerin iptaline karar verdi.

Mahkemenin verdiği kararda, valiliğin 'ÇED gerekli değildir' kararının hukuka aykırı olduğu belirtildi. Mahkeme, HES'lerin yapılması halinde yöreyi besleyen suları tüketeceğini ve bölgede yaşayan canlıların olumsuz etkileneceği bildirildi. Mahkemenin verdiği kararda, proje sahasına iki kilometre mesafede Kaletepe Örenyeri ve bir kilometre mesafede Tol Örenyeri'nin bulunmasına rağmen Antalya Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'ndan izin alınmadığı vurgulandı.

Birgün

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
dutdibi

anasını bellediler buraların amk ne denetim ne bişey var adamlar can suyu diye bişey var onu bile salmıyolar kurutuyolar dereleri resmen