Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüyler Ürpertici Kült Film 'Blair Cadısı' Hakkında 17 İlginç Bilgi

 > 
3.3bPAYLAŞIM

"The Blair Witch Project" filmini yazan ve yöneten Daniel Myrick ve Eduardo Sánchez ikilisi, 25.000 dolardan daha az bir bütçeyle tüm zamanların en başarılı bağımsız filmlerinde birine imza attılar. 1999 yılında vizyona giren film, tüm dünyada 248 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. İşte bu kült filmle ilgili 17 ilginç bilgi:

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/66812/17-...

1. Senaryo, 35 sayfalık bir taslaktan ibaretti.

Myrick ve Sánchez, "Blair Cadısı"nın ilk taslağını, 1993 yılında sinema öğrencisiyken yazmışlardı. Senaryonun taslak halinde kalmasını tercih ettiler; çünkü hikayenin daha inandırıcı olması açısından aktörlerin diyaloglarının doğaçlama olması gerektiğini düşünüyorlardı.

2. Oyuncu seçimi alışılmadık bir biçimde yapıldı.

Filmin oyuncularından Heather Donahue, Backstage'de okuduğu ilanda şöyle yazdığını hatırlıyor: "Ormanda çekilecek doğaçlama bir sinema filmi; cehennem gibi olacak, bu yüzden bunu okuyanların çoğu muhtemelen hiç gelmemeli." Adayların doğaçlama yeteneklerini test etmek için, her birine şu soru yöneltilmiş: "Son dokuz yıldır hapishanedesiniz ve biz de şartlı tahliye kuruluyuz. Neden sizi serbest bırakmamız gerektiğini bize anlatın." Eğer oyuncu adayı bir an bile duraksarsa, yönetmenler görüşmeyi kesiyorlarmış.

3. Üç ana oyuncuya günlük 1000 dolar ödeme yapıldı.

Çekimler sekiz gün sürdü. Donahue, Michael C. Williams ve Joshua Leonard, film gösterime girdikten sonraki yıllarda elbette çok daha fazlasını kazandılar.

4. Heather ve Josh'ın filmde eski sevgili olmaları düşünülmüş.

Bu fikir çekimlerden önce rafa kaldırılmasına rağmen, iki oyuncu arasında bir gerilim oluşmuş. Heather, Josh'a "Bay Dakik" diye hitap ettiğinde aslında o gün sete oldukça geç gelen oyuncuya taş atıyormuş. Yönetmenler, Josh'ın geç gelmesine o denli sinirlenmişler ki, filmde Mike'ın yerine önce onun ölmesine karar vermişler. Oyunculara, ormanda yalnızca Power Bar ve muz veriliyormuş; ancak Josh daha önce ölünce onu teselli etmek için yemeğe ve Jane's Addiction konserine götürmüşler. Bu sırada diğer iki oyuncu Senece Creek State Park'ta beklemiş.

5. Ağaç dallarındaki dişler, gerçek insan dişleri.

Bu dişler, Eduardo Sánchez'in dişçisi tarafından temin edildi. Saç ise Josh'ın kendi saçıydı.

6. Aktörler, yönetmenlerin verdiği günlük direktifleri bulmak için GPS cihazı kullandılar.

Prodüksiyon ekibi, aktörlerin içinde üç küçük plastik kutu bulunan süt kasalarını bulmaları için GPS cihazları ayarladı. Her plastik kutunun içinde herbir oyuncu için hikayenin nereye gittiğine dair notlar yer alıyordu. Notunu okuyan oyuncu bunu diğer oyunculara göstermiyor ve notlardaki yönlendirmelere uymak koşuluyla doğaçlama yapmaya devam ediyordu.

7. Çocukların sesi Mike'ı gerçekten korkutmuştu.

Williams, Eduardo Sánchez'in annesinin evinin karşısında yaşayan çocukların seslerinin çadırının dışındaki üç seyyar teypte çalındığı anın kendisini oldukça korkuttuğunu söylüyor.

8. Aktörler, karakterlerinden sıyrılarak konuşmak istediklerinde özel bir kelime kullanıyorlardı.

Bu kelime "taco"ydu.

9. Yönetmenler filmin başında kullanmak istedikleri şarkıyı mali sebeplerden ötürü kullanamadılar.

Yönetmenler, filmin başında yaklaşan gerilimin sinyallerini vermek için radyoda The Animals'ın "We've Gotta Get Out of This Place" şarkısının çalmasını istemişler; ancak hakları satın almak çok pahalıya mal olacağı için vazgeçmişler.

10. Çekimler, Cadılar Bayramı gecesi bitti.

31 Ekim 1997 akşamı, Heather Donahue ve Michael C. Williams, 8 gündür ilk defa sağlıklı bir yemek yeme fırsatı buldular. Williams, ormandan ayrılıp kostüm giymiş insanları görmenin "oldukça gerçeküstü" bir deneyim olduğunu dile getirdi.

11. Çekimler sonrasında, yönetmenlerin elinde 19 saatlik görüntü vardı.

Filmi Sundance galası için kısaltma işlemi Sánchez ve Myrick'in sekiz ayını aldı. İlk seferde film iki buçuk saate indirildi ve sinemada gösterilen versiyondan kesilen sahneler websitesinde ve Syfy'da yayınlanan sahte belgeselde kullanıldı.

12. Eduardo Sánchez filmin websitesini kendi hazırladı.

Sánchez, o dönemde kız arkadaşı olmadığı için site üzerinde çalışmaya vakti olduğunu belirtiyor.

13. Çoğu insan üç oyuncunun da gerçekten öldüğünü düşündü.

Filmin hakları satın alan Artisan şirketi, Donahue, Leonard ve Williams'ı basından özellikle uzak tutup, aktörlerin öldüğünü iddia eden IMDb gibi sitelerdeki yazıları düzeltme girişiminde bulunmamış. Hatta Donahue'nun annesine taziye kartları gönderenler bile olmuş.

14. Sallanan kamera nedeniyle sinemada rahatsızlananlar oldu.

Loews Cineplex Entertainment'ın bölge müdürü her gösterimde en az bir kişinin rahatsızlandığını ve parasını geri istediğini söylemiş.

15. Sadece Josh hala aktörlükle uğraşıyor.

Bir anı kitabı da kaleme alan Heather, şu anda medikal marihuana yetiştiriciliği ile uğraşıyor. Mike ise "Blair Cadısı"nın vizyona girmesinden sonra "Late Night With Conan O'Brien"daki mobilya taşıyıcılığı işinden ayrılmış, ancak ailesini geçindirmek için daha sonra işe geri dönmek zorunda kalmış.

16. Filmin çekildiği Burkittsville, Maryland vandalizm ve yorucu fanlarla mücadele etmek zorunda kaldı.

Burkittsville'in tahtadan yapılmış "Hoşgeldiniz" tabelaları çalınınca, Artisan Entertainment kasabaya dört adet metal tabela almak zorunda kaldı; maalesef bunlardan bazıları da ya paslandı ya da çalındı. Filmden etkilenen insanlar, ellerinde kamelarla kasabaya akın ettiler.

17. Üçüncü bir film çekilmesi gündemde.

2000 yılında gelen devam filmi "Blair Cadısı 2: Gölgelerin Dili", ilk filmin yönetmenleri Sánchez and Myrick'in pek de müdahalede bulunmadığı bir para kazanma denemesi olarak görülmüştü. Ancak orijinal yönetmenler 1700'lerin sonunda geçecek bir ön film çekmeyi düşündüklerini dile getirdiler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
buzdanadam

BU zamana kadar izlediğim en saçma sapan film

tillo-evliyatti

içerikten kesinlikle hiç bişey anlamadım, kendi kendine anlatmış resmen. taco neymiş ne alakaymış.

layda

film aslında bütçesi düşünülecek olursa oldukça başarılı bir film ama her korku filminde olduğu gibi aşırı saçma sahneler içeriyor. mesela her koşul altında, korkudan altlarına sıçtıkları anlarda bile hala çekim yapma derdinde olmaları. ya da sonda o eve geldiklerinde birbirlerinden ayrılıp oraya buraya koşmaları. ya siz salak mısınız? bir de bir sahnede çadırları sallanıyor çocuk hayaletleri mi ne geliyordu ya, o sahnede ne olacağı oyunculara söylenmemiş ve orada verdikleri tepkiler tamamen gerçekmiş.

culog

Korku filmi dediğin şey "kan ,vahşet , ölüm" demek değildir ki.Hayalgücünü tetikleyip seni geriyorsa.Farklı farklı düşüncelere sürüklüyorsa eğer bu filmin amacına ulaştıgını gösterir.(hayal yoksunu beyinler hariç).Örnek olarak "Halka" Filmi bu konuda aklıma ilk gelen güzel bir filmdir.

blackcat

Ulan bi ben mi sevmedim bu filmi korku unsuru sıfır ya

Görüş Bildir