Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tuvalet Kağıdından Önce İnsanlar Ne Kullanıyordu? Eski Zamanlardan Son Derece Tuhaf ve İğrenç Taharet Yöntemleri

746PAYLAŞIM

"Milyar yıllık periyotta Kardashian’larla aynı zamanda yaşamayı hak edecek ne yaptık acaba?" gibi düşüncelere dalmadan evvel aklınızdan çıkarmasanız iyi olur: Aslında oldukça şanslıyız.

Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, yalnızca savaştan ve yıkımdan uzak değiliz. Gündelik hayatımız da bu zamanın artılarından nasibini almış durumda.

Teknoloji deyince illa havada uçuşan drone’ları ya da damarlarımızda geçen nano robotları düşünmeyin tabii: Hayatlarımız oldukça rahat.

Ne de olsa, bugünün çok basit ve ilkel çözümleri de bir zamanların önemli teknolojik gelişmeleriydi.

Tuvalet kağıdı gibi.

Kağıdı taharet için ilk kimin kullandığını tespit etmek zor. Fakat şu sorunun peşine düşmemiz mümkün: İnsanlar tuvalet kağıdından önce ne kullanıyordu? 

Düşüncesi bile tuhaf.

Bundan 200 yıl öncesinde dünyaya gelseydiniz ne kullanmak zorunda kalacaktınız? Evet, soğuk terlerinizi buradan görebiliyoruz. 

Şöyle bir bakalım. Antik Yunan’da insanların taharetini taş ya da bir avuç kil yardımıyla aldığı söylenir.

Sen de mi, Sokrates?

Roma’da işler biraz değişikti.

Bugün de artık pek çok kişinin bildiği o komünal tuvaletler vardı. Mermer şeritler üzerinde üzerinde deliklerin bulunduğu, insanların tuvaleti bir tür sosyalleşme alanı olarak gördüğü yerlerdi burası.

Üstteki deliklerin ne işe yaradığını söylemeye gerek yok. Öndeki boşluklar ise taharet içindi.

Bu noktada ucuna sünger bağlanmış çubuklar imdada koşuyordu. Çubuk kullanılmadığı zaman içi fazladan tuzlanmış deniz suyu dolu bir kovada bekletiliyordu. Ayrıca tuvalette tek bir çubuk vardı ve ortak kullanılıyordu. 

Biraz ilerleyelim. 14 yüzyılın sonlarına doğru Çin İmparatoru, taharet için kullanmak üzre aşağı yukarı 90x60 ebatlarında kağıtlar üretilmesine hükmetti.

Bunun ilk kağıt kullanımı olduğunu söylemek zor. O vakitler ıvır zıvır kağıtlar taharet için kullanılıyordu. Fakat bunun taharet için özel kağıt üretiminin ilk örneklerinden olduğu söylenebilir.

Amerika’da ise durumlar biraz daha farklıydı.

İngiliz koloniciler Amerika’ya ilk ayak bastıklarında bulabildikleri en iyi şey mısır olmuştu. Bu sancılı durumda uzun bir süre eski kitapları ve gazeteleri kullandılar.

İngiltere’de rezervuarlı tuvaletin geçmişi 1596’ya kadar dayansa da, bildiğimiz anlamda tuvalet kağıdının ticari bir meta olarak alınıp satılabilmesi için 1857’ye kadar görülemedi.

www.rmg.co.uk

1935 yılında Amerikalı bir tuvalet kağıdı firmasının “Kıymıksız!” ifadesini taşıyan reklamları, eski zamanların sandığımızdan daha da zor olduğunu yüzümüze vuruyordu aslında.

😞

Hindistan’ın çoğu bölgesinde bugün halen tuvalet kağıdına direniliyor. Bir kova su ve sol el ile bu işi görüyorlar.

Onlara göre tuvalet kağıdı asla suyun verdiği temizliği sağlayamıyor.

Ya biz? Taharet musluğu kavramıyla bu konumda oldukça özel bir pozisyondayız aslında.

Zaten kültümüzde suyla temizlik çoğunlukla önemli bir yer kapladı.

Tuhaf, öyle değil mi?

Şimdi gidin ve size en yakın tuvalet kağıdına sarılın. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lvntrdn

Millet almanın, ingilizin japonun kıçını temizlemesiden bahsediyor. Bize ne elalemin kıçından. İnsanın beyni temiz olmadıktan sonra kıçı temiz olmuş ne yapalım...

lvntrdn

Yazdığım için özür dileri. Kadın olduğunuza dşkkat etmedim. Dediğim gibi bilgi edimek amacıyla okudum, bilgi de edindim, benim eleştirim yapılan yorumlara. Ayrıca okuyup okumamak benim sorunum, izin verirseniz, sizi ilgilendirmez sanırım...

specialturk

yurt dışının açık ara en berbat özelliği..taharet musluğu olacak agaaaa

tc-elif-akbelen

Size kesinlikle katılıyorum. Gürcistan'a tur gezisi için gittiğim zaman kaldığımız otelin tuvaletinde taharet musluğu yoktu. Girdiğimiz benziklikte ve girdiğimiz restorantta da keza öyle. İlginç 🤔 Olmalı, olacak arkadaş. Biz Türk ve Müslümanız. Temizlik imandan gelir bre imansızlar diye bağırasım geldi 😀😀

Gizli Kullanıcı

Bu avrupa değil mi daha önce balo salonlarına s*çan ama ne hikmetse bizim yobazlar gelişim gösteremediği için bizden 100 yıl ileri gittiler

koreangirl

Taharet musluğu iyi hoş da hiç ilerletememişiz, bak bir de Japonya'ya, Kore'ye...

makbule-makbul

musluk kendi kendine mi yıkasın istiyorsun nasıl ileriye gidebilirki

koreangirl

Su hız ayarı, sıcaklık ayarı, klozet sıcaklığı, kendi kendine çekilen sifon... Bunun gibi birçok özellik var taharet musluklu tuvaletlerde.

makbule-makbul

demekki ilerletmişiz

koreangirl

Yalnız bu saydıklarım bizde değil Uzak Doğulularda var. :)

makbule-makbul

ya kıyamam sen hiç bu tür özellikleri olan bi klozet kullandın mı daha once.. O zaman sana iyi bir haberim var birtek uzakdoğuda yok, bizde de var..;)

koreangirl

Bizde olduğunu biliyorum, merak etmeyin kullandım da. :) Ama bunu akıl eden ve icat eden Uzak Doğulular. Sanırım tek tek yazmam gerekiyordu anlamanız için, haklısınız, benim hatam. :)

r2d2

bu işin en temizi oynar başlıklı taharet musluğu =) O klozetlerde ki taharet musluklarının kafa ayarı olma sebebi suyu açtığınızda direkt götünüzde ki makatı bulması için.. sonra kurula.. Rahat ve temiz.

Görüş Bildir