Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkmenistan'daki 69 Metrelik Cehennem Kapısı

 > 
782PAYLAŞIM

1. Karakum Çöl'ünün tam ortasındaki bu krater tam 30 metre derinliğinde.

"Cehennem Kapısı" lakabıyla Darvaza Krateri 40 yılı aşkın bir süredir aktif bir şekilde yanmakta. 69 metrelik genişliği ve 30 metrelik derinliğiyle bu krater, Türkmenistan'ın %70'ini kaplayan Karakum Çölü'nün tam ortasında bulunuyor.

© Tormod Sandtorv / Darvasa gas crater panorama / CC BY-SA 2.0

2. Ahal Bölgesindeki bu krater bir doğal gaz rezervi üzerinde aktif halde.

Türkmenistan dünyanın dördüncü en büyük doğal gaz rezervine sahip ve Darvaza Krateri bu kaynağın tam kalbinde, başkent Ashgabat'a 270 km. mesafedeki Ahal Bölgesi'nde bulunuyor.

3. Kaynağı hala bilinmesine rağmen Sovyet döneminde oluştuğu düşünülüyor.

Kaynağı hala tam olarak bilinmese de en yaygın hikaye kraterin 1970 yılında Sovyetler bünyesinde görev yapan yer bilimcilerin gaz bulma umuduyla yaptıkları sondaj çalışması esnasında kazara bir yeraltı mağarasını delerek burada bir çukur oluşmasına neden olduklarına dair. Daha sonra buradan zehirli gaz sızıntısından korkup burayı ateşe veriyor ve sönmesini bekliyorlar ancak alevler günümüze kadar hala yanmakta.

Fotoğraf: Stefan Krasowski

Fotoğraf: Martha de Jong-Lantink

4. Turkmenistan, Darvaza Krateri

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

ya süper yaa...e2 programında göstermişlerdi süperdi...:D

chauntevarchen

evet geçen hafta national geographicte izledim. çok zorlu şartlarda içeri girmeyi başardılar ve oksijen tüpünün bitmesine son 10 saniye varken çıkarılabildi bilim adamı.

Görüş Bildir