Görüş Bildir
Haberler
Türkler Orta Asya'dan Neden Göç Etti?

Türkler Orta Asya'dan Neden Göç Etti?

Elif Ateş
15.12.2021 - 11:47

Orta Asya; Afganistan, Pakistan'ın kuzeyi, Doğu Türkistan, Tibet, Moğolistan, Rusya'nın bir bölümü ve İran'ın kuzeydoğusunu içine alan coğrafi bir terimdir. Bölgenin ana özelliği denizlere kapalı olmasıdır. Aynı zamanda pek çok topluluğunda ortaya çıkış yeri olarak bilinir. Araştırmalara göre Ön Türkler ve Ön Moğollar adı verilen topluluklar ilk kez bu bölgede görülmüştür. Geçmişten günümüze kadar gelen birçok dini de içinde barındıran bölgelerden biri olmuştur. Orta Asya, bölgeler arası ticaretin gelişmesinde, farklı fikir ve kültürlerin yayılmasında da oldukça etkili bir yerdir. Peki, Türkler Orta Asya'dan neden göç etti? İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Tarih boyunca göçebe şeklinde yaşayan Türklerin anayurdu Orta Asya olarak belirlenmiştir. Sadece bu bölgede değil,  pek çok farklı yerlerde de hayatlarını sürdürmüşlerdir. Orta Asya, Çin kaynaklarında Türkistan bölgesi olarak adlandırılmıştır. Aynı zamanda Kavimler Göçü gibi tarihin seyrini değiştiren olaylarla bu bölgede yaşanmıştır. Orta Asya bölgesi, uçsuz bucaksız toprakları ile sadece göçebe toplumları değil, yerleşik hayata geçen kavimlere de ev sahipliği yapmıştır. Orta Asya'yı bu kadar önemli yapan bir diğer neden ise tarihi İpek Yolu'nun bulunmasıdır. Özellikle Kaşgar ve Semerkand gibi kentleriyle pek çok topluluğun gözdesi haline gelmiştir. Türklerin Orta Asya'dan göçme nedenleri ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik...

Türkler Orta Asya'dan Neden Göç Etti?

Türkler Orta Asya'dan Neden Göç Etti?

Türklerin Orta Asya'dan göç etmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Bunların başında ise ekonomik ve sosyal nedenler gelir. Türkler bu bölgede geçimlerini hayvancılık ile sağlamaktaydı. Kuraklık ve salgın hastalıklar baş gösterince göç etmek zorunda kaldılar. Aynı zamanda artan nüfuslarından dolayı otlak alanları da bir süre sonra yetersiz gelmiştir. Özellikle M.S 4.yy'da yapılan Hun göçlerinin en etkili sebebi kuraklıktır.

Fazla nüfusun ve hayvanların beslenememesi ekonomik düzeni oldukça sarsmıştır. Bunun üzerine Türkler yaşam tarzlarına uygun, bitki örtüsünün zengin ve nüfusun az olduğu bölgelere cihan hakimiyeti kurma düşüncesi ile yönelmişlerdir.

Orta Asya'dan göç etmelerinin diğer bir nedeni ise siyasi etkilerdir. Türkler bu bölgede yaşarken çeşitli kavimlerin baskısına maruz kaldılar. 11.yy'da Moğol devletlerinden biri olan Kitanların saldırıları sonucunda, Türkler batıya doğru göç etmeye başlamışlardır. Sadece yabancı kavimler ile değil, kendi aralarında da üstünlük mücadelelerine girmişlerdir. Yenisey yazıtlarına göre Uygur Devleti, diğer bir Türk topluluğu olan Kırgızlar tarafından ortadan kaldırılmıştır. Hatta geride kalan bazı Uygur grupları da güneye doğru göç etmiştir. Ünlü bir eser olan Göç destanı da bu olay tesirinde ortaya çıkmıştır.

Aşağıdakiler de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
7
7
5
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın