Türkiye'ye Yerleşen Kırgız Öğrencilerin Okul İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Yaptıkları Resimler İstanbul'da Sergileniyor

-
Abone ol

1982 yılında Afganistan'dan Türkiye'ye iltica etmek zorunda kalan Kırgız Türklerinin yaşadığı Ulupamir Köyü'nün tek okulu Ulupamir İlköğretim Okulu. Bu okulun öğrencilerinin, ihtiyaçlarını karşılamak için boş bir beyaz kağıda yaptıkları resimler SOLD kafede satılıyor. Gelin bu yardım kampanyasına daha detaylı bakalım. 😇

1. 1982 yılında Afganistan’ın Pamir Dağları'ndan Van'ın Erciş ilçesine iltica etmek zorunda olan Kırgız Türklerini bilmeyenimiz yoktur.

Kırgız Türkleri 1700 nüfuslu Ulupamir köyünde kültürlerini hâlâ devam ettiriyor.

2. Ve bu 1700 nüfuslu köyde bulunan bir tek okul var. Adı da Ulupamir İlköğretim Okulu...

3. 2016 yılından itibaren de onlarca tasarımcının hayallerine ortak olan SOLD kafe şimdi de Ulupamir İlköğretim Okulu öğrencilerinin hayallerine ortak oluyor.

4. Ulupamir İlköğretim Okulu ve SOLD arasında yürütülen projede öğrencilerin boş beyaz bir kağıda yaptıkları resimler SOLD kafede sergileniyor.

5. Sergiden elde edilen gelir Ulupamir İlköğretim Okulu'nun okul aile birliğine teslim edilecek.

6. Serginin amacı ise Eylül ayı gelmeden okulun eksiklerini tamamlamak.

7. "Düşünsenize her işletme ihtiyaçları olan bir okula destek olmaya karar verip, oradaki çocukların resimlerini sergileyip satışını gerçekleştirse veya misafirlerinden gelen farklı destekleri o okullara iletse" diyor SOLD'un kurucularından Oğulcan Aydoğmuş

Ve ekliyor; "Bu hayale başlayıp, Ulupamir İlköğretim Okulu'ndaki Zafer hocaya ulaştığımda ve bu heyecanını benimle paylaştığını hissettiğimde bu projenin çok daha fazla okula destekte bulunabileceğini farkettim. Yapılabilirliği ve etkisi çok büyük olabilecek bir proje. Umuyorum ki her cafe, restoran bir köşelerini böyle bir sergiye ayırır."

8. Siz de çocuklarımıza destek olmak istiyorsanız SOLD'a uğrayıp resimlerden satın alıp duvarınızı bu tatlış eserlerle daha anlamlı hâle getirebilirsiniz.

SOLD nerede diyorsanız. İşte burada. 

9. Sergideki resimlerden de birkaçı...

10. 

11. 

12. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayna-efendi

Han Otağı ve Türk Dünyası Tulpar Giyim Ulupamirlilerin el emeği göz nuru giyim aksesuar vs ürünlerini satıyor tavsiye ederim

oykunun.oykusu

Atatürk’ü çizen o minnak ellerini öptüğümün

ogulcan-aydogmus

Okulun bir çok şeye ihtiyacı bulunmakta. TR 35 0001 0002 9353 4712 4750 01 IBAN numarasından doğrudan, MEB kontrolündeki okul hesabına bağışta bulunabilirsiniz.

nonserviam1907

neden direkt buraya yazmadın anlamadım ?

yunus.1yesilmengmail.com

En çok da kanıma dokunan bu benim Türkmen bir arkadşım vardı gerçi abi abi deyip duruyor ama benimle yaşıt haberi yok :D Her neyse rest çalıştığım dönemler bu komiydi iyi de çalıştırıyordum çocuğu 2 sene önce gördüm üniye yerleşmiş besyocu olarak hala çalışıyor mu bilmem ama benim rest lokanta hayatım boyunca gördüğüm şu. Türkmenler, Kırgızlar hep bulaşıkçı komi olarak çalışıyor suriyeliler vergisiz esnaf sahillerde keyif çatıyor. YAZIK TÜRKMEN LAN TÜRKMEN TÜRKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK

yunus.1yesilmengmail.com

Nargileci suri canileri nerede onları görelim :)

Görüş Bildir