Türkiye'nin İlk Kadın Kabadayısı Baltalı Hano'nun Erkeklere Kök Söktüren Şaşırtıcı Hikayesi

1.7bPAYLAŞIM

Baltalı Hano denilen kadının hikayesini bu zamana kadar okumadıysanız tesadüfen görmemişsinizdir. Çünkü yıllardır bir Baltalı Hano efsanesi dolaşır durur dillerde. Payitaht Abdülhamit dizisinde bile yer alan Baltalı Hano'nun hikayesine ve şaşırtıcı sonuna gelin birlikte bakalım.

Okuyunca herkesin çok etkilendiği ve ilginç bir sonla karşılaştığı bu hikaye epey zamandır dillerde dolaşıyor. Bilmeyenleri 1800'lü yılların İstanbul'una götürelim önce bir.

Ailesi çiftçi olan Hanzade isimli kadın, fakirlik içerisinde büyüdükten sonra bir şekilde zengin bir adamla evlendiriliyor. Bu evlilikten de bir çocuğu dünyaya geliyor.

Ancak kocası erken yaşta vefat ediyor. 6 yaşında bir çocukla kala kalan Hanzade, istemeden de olsa zengin bir kadın oluveriyor. Bu arada İstanbul'un kabadayıları, Hanzade'nin etrafında dört dönmeye başlıyor. Onlardan biri de Solak Ligor.

Hanzade etrafındaki adamlardan Solak Ligor'u seçiyor ve onunla uzun bir süre birlikte olmaya başlıyor. Hanzade 12 yaşındaki oğlunun bir gün eve gelmediğini fark edince onu aramaya çalışsa da her seferinde Ligor tarafından engelleniyor, geçiştiriliyor.

Hanzade bir gün Ligor yokken erkek kılığına giriyor ve sevgilisi evden çıktıktan sonra onu takip etmeye başlıyor. Ligor'un bir hamama girdiğini gören Hanzade, sevgilisinin ardından dalıyor mekana.

Hanzade gördüğü manzara karşısında şok oluyor. Oğlunun hamam oğlanı olarak sevgilisi tarafından istismar edildiğini ve oradaki erkeklerin de çocuğu kullandığını görünce çılgına dönüyor. Hamamdaki odunların kırıldığı baltayı eline alan Hanzade, sevgilisi dahil 21 erkeği öldürüyor.

Bu seri cinayetten sonra Hanzade'nin adı Baltalı Hano olarak anılmaya başlanıyor. Zaten tevatüre göre Hano bundan sonra haraç toplamak gibi işlere girişiyor, oğlunu da çetenin başına getiriyor. Baltalı Hano, İstanbul'un ilk kadın kabadayısı olarak dillerden dillere dolaşmaya başlıyor.

Hatırlarsanız Payitaht Abdülhamit dizisinde Baltalı Hano karakteri de yer almıştı. Orada olaylar tabii bu şekilde anlatılmamış, intikam peşindeki bir kadının hikayesi yüzeysel olarak senaryoya eklenmişti.

Oyuncu Merve Kızıl'ın canlandırdığı Baltalı Hano, dizide de yer alınca herkes daha bir yükseldi. Ancak gerçek şu ki, kaynaklarda böyle bir kadın ve böyle bir olay yok. Yani birkaç sene önce birilerinin hikayeleştirdiği bir internet fenomeni Baltalı Hano efsanesi.

Ama her kim vaktini ayırıp yazdıysa herkesi o kadar çok etkilemiş ki, Hano'nun filmi bile çekilmek üzere. Belki biz yazana kadar çekilmiştir bile. Bu dünyanın hızına yetişmek mümkün değil. Ama kabul edin, sağlam hikayeydi!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Gördüğünüz Andan İtibaren Gençliğinizden 15 Yılı Çalıp Götürecek Birbirinden Acayip Görseller - onedio.com
Gördüğünüz Andan İtibaren Gençliğinizden 15 Yılı Çalıp Götürecek Birbirinden Acayip Görseller - onedio.com
Sahil Bölgelerinde Ödenen Hesapların Adisyonlarını Görünce Aklınız Başınızdan Uçup Gidecek - onedio.com
Sahil Bölgelerinde Ödenen Hesapların Adisyonlarını Görünce Aklınız Başınızdan Uçup Gidecek - onedio.com
Kadınlara Yürürken Hızını Alamayıp Depar Atan Erkeklerden Gülme Krizine Sokacak İlginç Yaklaşımlar - onedio.com
Kadınlara Yürürken Hızını Alamayıp Depar Atan Erkeklerden Gülme Krizine Sokacak İlginç Yaklaşımlar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
derdi27

Yine oğlancılık yine Osmanlı !! :/

tomris-islamova

hikaye tam olarak böyleyse 21 tane pedofili ayıyı öldürdüğü için ölenlere pek üzülemeyeceğim

selin_nothanks

21 kadını doğrayan erkek = seri katil, insanlıktan çıkmış yaratık; 21 erkeği doğrayan kadın = haklı sebepleri vardı, şehir efsanesi, ekstrem kişilere göre halk kahramanı. Jack the Ripper'la karşılaştrın. Bu olay gerçek olmasa bile buna benzer gerçek olaylarda bazı insanların düşünce yapısı malesef bu oluyor. Kadınların da hırsız, istismarcı, katil olabileceği fikri bazılarına tuhaf geliyor. Acayip dünya.

selin_nothanks

Not: Duyar kasma amacında değilim zira duyar kasılmasından nefret ederim. Sadece içeriği okurken aklıma gelen şeyi dile getirdim. Onedio'nun her şartta kadınları övmek ve yaptıkları kötü şeyleri hafif göstermeye çalışmak gibi bir alışkanlığı var, burada da o demden vurmaları riski vardı. Yapmaya çalıştıkları şey ters tepiyor ve insanları daha çok kadınlardan soğutuyorlar, kadınları dahil. Farkında değiller.

eresbos

Her gün kadınlarla ilgili sikimsonik içerikler görmek istiyorsanız hepinizi onedio'ya bekliyoruz. Yarınki içeriğimizde kendisini otobüste taciz eden 18 erkeği tek eliyle döven feminist kübra'yı anlatacağız.

erci-e

ahahahahahahaha

sinan-ipek

Masal toplumuyuz işte, çocuk gibi... ne anlatırsan anlat inanır, aslı var mı yok mu aramaz...

Görüş Bildir