Türkiye’nin En Büyük Entegre Lastik Geri Dönüşüm Tesisi Hayata Geçiyor

54PAYLAŞIM

Türkiye’nin yerli sermayeli sanayi gücü AKO Grup, 30 milyon dolar yatırımla Ankara’da Türkiye’nin en büyük entegre lastik geri dönüşüm tesisini kuruyor. Türkiye’de bir yılda oluşan atık lastiğin dörtte birini nitelikli ham maddeye dönüştürecek tesisin, çevre koruma ve sıfır atık hedefine katkı sunmanın yanı sıra, ülke ekonomisine yılda 16 milyon dolar yarar sağlaması hedefleniyor.

Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli dev sanayi kuruluşu AKO Grup, lastik atıklarının tümüyle geri dönüştürülerek sanayiye ham madde olarak kazandırılması amacıyla 30 milyon dolar yatırım gerçekleştiriyor.

AKO Grup, bu yatırımıyla, Ankara Başkent Organize Sanayi Sitesi’nde, 80 bin metrekare açık, 21 bin metrekare kapalı alana sahip, Türkiye’nin en büyük entegre lastik geri dönüşüm tesisini kuruyor. Tesisin, 2020 yılında üretimine başlaması planlanıyor.

Atık lastikler hem ekonomiyi, hem de çevreyi kurtaracak.

Türkiye’de bir yılda oluşan atık lastiğin dörtte birini nitelikli ham maddeye dönüştürecek olan tesisin, çevreye ve sıfır atık hedefine katkılarının yanı sıra, sanayinin farklı kollarında kullanılan ham madde üretimiyle, cari açık kontrolünde ülke ekonomisine yılda yaklaşık 16 milyon dolar katkı sağlaması hedefleniyor.

Lastik geri dönüşümüne yönelik tüm işlemleri tek çatı altında toplayacak ve alanında Türkiye’nin en büyüğü olacak tesis, aynı zamanda iş makinesi ve kamyon lastiklerinin dönüştürülebildiği ilk tesis olacak.

Bir yılda oluşan atık lastiğin dörtte biri geri dönüşümle sanayi ham maddesi olacak.

Türkiye’de kullanılmış lastiklerden yılda yaklaşık 350 bin ton atık oluşuyor. Bu miktarın az bir kısmı geri dönüştürülürken; atık lastikler tüm bölümleriyle geri dönüştürülemiyor ve bazı kısımları yakılarak imha ediliyor.

AKO Grup’un 30 milyon dolar yatırımı ile hayata geçecek olan tesis, Türkiye’de bir yılda oluşan 350 bin ton lastik atığının dörtte birinin geri dönüştürülmesini sağlayacak; dahası, bu atıkları tümüyle geri dönüştürerek, ülkemiz sanayisi için nitelikli ham maddeye çevirecek.

Tesiste lastikler niteliklerine göre ayrıştırılacak.

Yüksek teknolojili entegre sistemlerde işlenerek, lastik endüstrisi başta olmak üzere, otomotiv yan sanayi, ayakkabı, konveyör gibi farklı sanayi kolları için nitelikli ham maddeye dönüştürülecek.

Cari açığın giderilmesinde yıllık 16 milyon dolarlık katkı!

Ülkemiz sanayi kuruluşları her yıl 11.000 ton civarında geri dönüştürülmüş kauçuk türevi ham madde ithal ediyor.

AKO Grup yatırımıyla hayata geçecek tesiste, bu ham maddenin atık dönüşümüyle elde edilmesi, ithal ikamesiyle stratejik sektörlerin bu alandaki dışa bağımlılığını azaltacak. Tesisin sağlayacağı ithal ikamesinin, cari açık kontrolünde ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 16 milyon dolar katkı sağlanması hedefleniyor.

Bu yatırım özelinde kullanılan Ar-Ge ve Patent çalışmaları, ülkemiz sanayine ayrıca teknolojik katkılar sağlayacak.

Daha temiz bir çevre, daha iyi bir gelecek...

AKO Grup yatırımı, kaynakların daha verimli kullanılması, atıkların toplanması ve geri kazanımının sağlanmasıyla çevre korumaya da fayda sağlayacak. Yatırım, aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘Sıfır Atık’ projesinin hedeflerine de hizmet edecek ve katkı sağlayacak.

Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli sanayi devi AKO Grup, bu yatırımıyla, Türkiye’nin geleceğine olan inancını, ülke gelişimine nitelikli inovasyonla katkı yapma azmini ve çevre duyarlılığını bir kez daha ortaya koyuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eren-deniz2

ben bu sanayi uygulamasına bas baya çook sevindim çünkü sonuçta Ankara'nın Başkenti Türkiye geleceği için çok güzel bir çalışma olacak çünkü sonuçta Türkiye'nin çünkü söz konusu gelecek ile ilgili olduğu için o yüzden çünkü Türkiye gelişmekte olan bir ülke halen

motoki

Bence çok güzel bir sanayi uygulaması, bu tarz dönüşüm tesisleri çoğalır umarım.

dusuncesizdusunur

doğa için sevindiğim bir haber. Şükürler olsun.

m.r.-svnd

inşallah buda yerli otomofil gibi olmaz

Gizli Kullanıcı

he şöyle şeyler yapın tebrikler

Görüş Bildir