Görüş Bildir
Haberler
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu: 'Hastaların İlaçlara Ulaşamadığı İddiaları Doğru Değil'

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu: 'Hastaların İlaçlara Ulaşamadığı İddiaları Doğru Değil'

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından, 'Kur farkı nedeniyle, hastalarımızın kritik ilaçlara erişemediği yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır' açıklaması yapıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan (TİTCK), son günlerde ilaç sıkıntısı yaşandığına dair yayılan iddialara karşın bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada, 'Çalışmalarımızın sonucunda; söz konusu ilaçların ekseriyetinde, tedarik problemi tespit edilmemiştir' ifadesi kullanıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

Açıklamada şunlar kaydedildi:

'Son günlerde basında yer alan; döviz kurundaki yükseliş nedeniyle kritik ilaçlara erişilemediği yönündeki haberler, Kurumumuz tarafından yakından takip edilmektedir.

Bilindiği üzere; Türkiye'de ilaç fiyatları, dönemsel Avro kur değişikliğine bağlı olarak yılda bir kez güncellenmektedir. Kur güncellemesi tebliğe uygun olarak; 2022 yılının Şubat ayında yapılacaktır. 

İthal edilmiş veya üretilmiş her bir kutu ilacın hareketi üretiminden eczanede satışına kadar izlenebilmektedir.  Sistem üzerinden üretici-depo-eczane arasındaki ilaç akışı yani sevkiyat düzenli olarak takip edilmektedir.

Kurumumuz global ve yerli firmalarla sürekli irtibat halindedir.  Herhangi bir ilaçta tedarik sıkıntısı olabileceği tespit edildiğinde, gerekli önlemler tarafımızca hızla alınmaktadır.

Denetim birimlerimizce tespiti halinde, firma, depo veya eczane düzeyinde ilaca erişimi engelleyici her türlü fiile karşı gerekli yaptırımlar uygulanacaktır'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
22
16
2
1
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
portside

Sana mı inanayım yoksa salıdan Cuma’ya eşim için ilaç arayan kendime mi?

Smeraldo

Yalan !!! Daha bugün ezcane eczane gezdim , hepsi ilaç sıkıntısından yakınıyor. özellikle çocuk ilaçlarında çok sıkıntı var.