Türkiye'den 'İleri Demokrasi' Manzaraları: CHP’nin 2 Kitapçığı Hakkında Daha Toplatma Kararı

12PAYLAŞIM

Nevşehir Sulh Ceza Mahkemesi, CHP'nin “Arpalık Aile Şirketi” ve “10 Maddede Kıdem Tazminatında Fon Aldatmacası” isimli kitaplarına basım, dağıtım ve satış yasağı getirirken, basılan eserlere el konulması ve toplatılmasına karar verdi. 2 hafta önce '21 Soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı' kitapçığı da aynı şekilde toplatılmıştı. 

Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bugün başlattığı soruşturma kapsamında Nevşehir Sulh Ceza Mahkemesi'ne yaptığı başvuru kabul edildi. 

Mahkeme, CHP'nin “Arpalık Aile Şirketi” ve “10 Maddede Kıdem Tazminatında Fon Aldatmacası” iki kitapçığına "basım, dağıtım ve satış yasağı" getirerek basılı kitapçıklara el konularak toplatılmasına karar verdi.

Broşürlerin toplatılma gerekçesinde "Broşürlerin içeriklerinde yer alan yazı, yorum ve görsellerin bir siyasi partiye mensup kişileri, kamu görevlerini ve Cumhurbaşkanına demokratik ve siyasi etik ilke ve teamüllerin sınırlarını aşılmak suretiyle tenkit edilerek icra edilen eylemlerin farklı seçmen kitlesi bulunan iki ayrı partinin temsilcilerini ve seçmenlerini kin ve düşmanlığa tahrik edebilecek nitelik taşıması" ifadeleri yer aldı.

Veli Ağbaba: Talimat Saray'dan

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, kararın "Saray talimatıyla alınan siyasi bir karar olduğunu" söyledi.

Ağbaba konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Saray yargısı, Saray’dan aldığı talimatla geçtiğimiz hafta ‘21 Soruda FETÖ'nün Siyasi Ayağı’ broşürümüzü toplatmasının ardından şimdi de Nevşehir’de iki ayrı broşürümüzün dağıtımını yasakladı. Önce ‘21 Soruda FETÖ'nün Siyasi Ayağı’ toplatıldı, şimdi de ‘Kıdem Tazminatında Fon Aldatmacası’ ile "Arpalık Aile Şirketi" adlı kitapçık için toplatma kararı verildi. Bu kararlarla yargı, AKP'nin arka bahçesi olduğunu tescil etmiştir. Gerekçede ‘Cumhurbaşkanını tenkit etmek’ gibi ne olduğu belirsiz bir suçlama görüyoruz. Mecliste emekçilerin kıdem, emeklilik ve iş güvencesini gasp eden sözde İstihdam Paketi’nin görüşüldüğü bu günlerde kıdem tazminatıyla ilgili hazırladığımız broşürün toplatılması, hukuki değil, saray talimatıyla alınmış siyasi bir karardır. Bu kararlar, sadece partimize yönelik bir gözdağı değil, tüm emekçilere, tüm işçilere ve tüm muhalefete karşı bir gözdağıdır"

Kısa bir süre önce CHP'nin başka bir kitapçığı daha yasaklanmıştı 👇

CHP Yayımlamıştı: '21 Soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı' Kitapçığı Toplatıldı - onedio.com
CHP Yayımlamıştı: '21 Soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı' Kitapçığı Toplatıldı - onedio.com

Karara CHP'li vekillerin tepkileri 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir