Türkiye'de Bilinen En Aktif 10 Terör Örgütü

 > 
829PAYLAŞIM

Son dönemde yine hortlayan terör belası Türkiye'nin başını ağrıtmaya devam ediyor. Bu listede Türkiye tarafından terör örgütü olarak tanınan en önemli örgütleri bir araya getirdik.

1. El-Kaide

Küresel çapta eylemler yapan örgüt, 1988 yılında Usame Bin Laden tarafından kuruldu. 11 Eylül saldırısıyla dünya gündeminin zirvesine oturdu. Selefilik, Vahabilik gibi ideolojilerden beslenen ve dünya İslam devleti kurma çabasında olan bir örgüttür. Türkiye alt oluşumları ile birlikte El-Kaide'yi bir terör örgütü olarak tanır.

2. Devrimci Halk Kurtuluş Cephesi (DHKP-C)

Aşırı sol uçlarda ideolojik bir yapıda olan bu örgütün, yakın tarihte Yunanistan, Lübnan, Suriye gibi ülkelerdeki kamplarda askeri eğitim alarak Türkiye'de eylemler yaptığı biliniyor. Marksizm-Leninizm felsefesiyle hareket ettiğini iddia eden grubun son büyük eylemi Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kiraz'ın öldürülmesiydi.

3. El Nusra Cephesi

Suriye'de Esad rejimini yıkarak yerine büyük bir İslam devleti kurmayı amaçlayan örgüttür. Nisan 2013 itibariyle El-Kaide'ye bağlılığını açıklamıştır.

4. Türkiye Komünist Partisi / Marksist Leninist (TKP/ML)

Temeli 70'lere dayanan ve sürekli parçalanıp yeni örgütlere dönüşen bir terör örgütüdür. TİKKO isminde bir silahlı yapılanması olduğu söylenir. Son kertede tekrar tüm silahlı komünist, Marksist, Leninist kadroları kendi çatısı altında topladığını açıklamıştır.

5. Hizbullah

Sünni İslamcı çizgide faaliyet gösteren Türkiye Hizbullahı özellikle ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde önemli bir nüfuza sahiptir. Örgütün, Lübnanlı Şii inançlı bir siyasi parti olan Hizbullah'la ilgisi yoktur.

6. IŞİD/DEAŞ/DAEŞ/DAİŞ

Ülkemizde farklı isimler ile anılan ancak tüm dünyada Irak Şam İslam Devleti ismi altında klase edilen bu örgütün faaliyetleri özellikle son zamanlarda zirve yapmıştır. Amacı isminden de anlaşılacağı gibi Levant adı verilen Orta Doğu topraklarında bir İslam devleti kurmaktır. El Kaide'nin alt bir yapılanması olarak çıktığı yolunda 2014 itibariyle El Kaide ile hiçbir bağlantılarının kalmadığını açıklayarak tarihin gördüğü en kanlı eylem ve savaşa sebep oldukları biliniyor.

7. Tevhid Selam

İddialara göre Türkiye'de iç karışıklık çıkartmaya çalışan İran gizli servisi tarafından yönetilen terör örgütüdür. İddialara göre Türkiye'de 90'lı yıllarda işlenmiş aydın cinayetlerinin arkasında bu örgüt vardır.

8. İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA-C)

Örgüt 3 kıtada büyük bir Doğu yani İslam devleti kurmanın amacındadır.

9. PKK

Türkiye'nin aslında en fazla alt örgüt ve yapılanma ile mücadele ettiği terör oluşumu PKK'dır. PKK aslında birçok aşırı sol örgütte olduğu gibi içinde parçalanma ve farklı yapılanmalar ile kendine yeni isimler bulmuş olsa da, toplum tarafından tek bir isimle algılanmaya devam etmektedir. Kongra-Gel, KADEK, HPG, JYA STAR, KCK, TAK ve bunun gibi yapılanmalar bu ideolojinin içinden çıkıp bağımsız birer örgüt gibi davransalar da eylemleri sonuç olarak aynı tip ve aynı amaçla yapılmaktadır. 70'lerden bu yana Türkiye'nin çözülmeyen sorunu olarak günümüze kadar taşınmıştır. PKK'nın açılımı Kürdistan İşçi Partisi olarak çevirilebilir. 

Son dönemde örgütün Suriye'deki uzantısı olarak kabul edilen PYD ve YPG de ülke gündemine oturmuştur. Bu bağlamda örgütün İran bağlantısı PJAK da dikkate alınabilir.

10. FETÖ/PDY

Fettullahçı Terör Örgütü ya da Paralel Devlet Yapılanması, adında isimlendirilen ve 17-25 Aralık 2013 tarihleri hükümet güçlerince terörün vasıflarının değiştirilip, emniyet belgelerinde bu grubun bir terör örgütü olarak anılmaya başlanmasına neden olmuştur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet-can-akdemir

PKK aşırı sol bir örgüt değil, etnik milliyetçi, amerikancı bir örgüttür

komunist-mapper

UYDURMAYIN HİÇ BİR DEVRİMCİ ÖRGÜT TERÖRİST DEĞİLDİR !! SADECE HALKÇI KİŞİLERD İR.

aftokratoras

Kızıl hayalleri sürdürmenin gereği yok. Kızıl Veba bu dünyanın başına gelmiş en büyük tehlikedir. İki kızılın yan yana durması bile terör için yeterlidir.

hasan-sahin7

FEC NE DEMEK ARKADAŞLAR

furkanozkan

"asala nerde hacııı?" derler adama.

emirhan-ayaz

Asala bitti.

mehmet-emin-ozkan1

Abdullah çatlı

goofy

hani fetö diyorlar ya , eeee onlarla 10 küsur sene boyunca omuz omuza yürüyen bir oluşum daha var onlar ne oluyor o zaman????

Görüş Bildir