Görüş Bildir

Türkiye CERN'e Ortak Üye Oldu

Haberler
> Türkiye CERN'e Ortak Üye Oldu

Türkiye, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ortak üyesi oldu. 

CERN, Mayıs 2014'te imzalanan anlaşmanın ardından Türkiye'nin yeni ortak üye olduğunu duyurdu.

27 kilometre çapında olan CERN kampüsünde dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarları bulunuyor.

CERN ile Türk bilim topluluğu arasındaki bağların güçleneceği ifade edilen açıklamada, Türkiye'nin CERN Konseyi toplantılarına katılmaya hak kazandığı, Türk bilim insanlarının CERN'de tam zamanlı araştırmacı olabileceği, eğitim ve kariyer geliştirme programlarına katılabileceği belirtiliyor.

Buna göre Türkiye sanayii, CERN ile ilgili çalışmalara ortak olabilecek ve ileri teknolojilerin geliştirilmesinde yer alabilecek.

Verilen bilgiye göre CERN'de ortak deney ve çalışmalarda yer almak üzere kayıtlı 110 Türk bilim insanı kayıtlı bulunuyor.

CERN, genişleme stratejisi kapsamında, 2010 yılında ortak üyelik statüsünü oluşturmuştu. Buna göre ortak üyeler, tam üye olmak için en az iki yıl beklemek zorunda. Türkiye, 21 tam üyesi olan kurumda şu ana kadar gözlemci üye statüsündeydi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
2
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
ziya

TÜBİTAK'ın başında hayvanat bahçesi müdürü olan memleketimin Cern'de ne yapacağını çok merak ettim doğrusu.hadi hayırlısı.

Ramazan Erdoğan

okunmuş fasulyenin daha hızlı bir şekilde büyümesi için çalışma yaparlar ::(

cristophernolann

emeği geçen herkese özellikle Bilge DEMİRKÖZ hocaya sonsuz teşekkürler..umarım kendisi gibi bilimadamlarına çok büyük katkı sağlar..

deman

patatesin kilosu 5 tl olmuş ben onun derdindeyim.

Ramazan Erdoğan

pasta yi