Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkçe Rap Dinlemek ve Ön Yargınızı Kırmak İçin 10 İkna Edici Sebep

-
Abone ol

Türkçe Rap son yıllarda bir ivme ile yükselişe geçti ve geçmeye devam ediyor. Çoğu insanın Türkçe Rap'e karşı olan tutumunun değiştiğini söylersem yalan söylemiş olmam. Ancak bu listede Türkçe Rap dinlemeyen insanları teşvik amaçlı bazı nedenleri sıralamayı düşündüm.

Not: Liste de "X sanatçı yok bu nasıl liste ya!" demeden önce belirtmek isterim ki bu liste "sanatçı" üzerinden değil "konu" üzerinden ilerlemektedir. Bu işi yapan yüzlerce insanı bu listenin içerisine sıkıştırmak zor olacağından, konu başlığı altındaki parçalar popüleriteye ve yazarın o anki dinlediği parçalara göre belirlenmiştir. Kısacası bu liste "Türkçe Rap'in En İyi Parçaları" ya da "Türkçe Rap'in En İyi Sanatçıları" adlı bir liste değildir. Başlığı tekrardan okumanızı rica ediyorum.

1. Duygusallık

Kelimeleri ve müziği bir ahenk ile kullanan kişilerin yaptığı bir müzik türüdür. Duygusallıktan kastım ise insanı derinden etkileyen bir duygusallıktan bahsediyorum. Hissedilerek yazılan duygusallıktan bahsediyorum.

2. Düşüncelere dalmak

Türkçe Rap'in en iyi kullandığı araç, kelimeleridir. Bazen öylece durup tavana/gökyüzüne bakıp düşünmek istersiniz. Herhangi bir şeyi düşünmek istersiniz, aynı filmlerdeki gibi. İşte "o" an size gereken tek şey müziktir. Ne tür bir müzik? Bunun gibi bir müzik.

3. Bir başkası olmak zorunda değil

Dinlediğiniz müziği ve sözleri robotlar yapmıyor. Bizim gibi olan insanlar müzik yapıyor. Bazıları nerede olduklarını unutup kendilerini cinsel obje olarak görmekten hoşlanabilir ancak önemli olan "gerçekçiliği" değil midir? Ne de olsa bir bilim-kurgu filminin içerisinde değiliz.

4. Bir başkasının hayat hikayesi

Eğer bir süper güç seçme ihtimaliniz olsaydı, neyi seçerdiniz? Çoğu insan bu soruya "İnsanların düşüncelerini okuma" cevabını verebilir. Hepimiz otobüs camından insanlara bakarken hayat hikayelerini/maceralarını merak ederiz. Neler yaşadığını merak ederiz. Buraya nasıl geldiler?

5. Anladım

Bu başlığı açıklamama gerek yok. Rap müziğinin protest içerikli bir müzik türü olduğunu hemen hemen çoğu insan biliyor. Ancak o insanlar nerede? Bulunduğu yeri durduk yere siyaset meydanına çeviren kişiler nasıl oluyor da bunları kaçırıyor?

6. Sadece "Dinlemek" istersin

Düz bir ritim üzerine sert bir şekilde okunan parçaları sevmek zorunda değilsiniz. Örneğin, Gangsta tarzında yapılan müzik türü çoğu insan için sıkıcı gelebilir çünkü ne kadar anlamlı olursa olsun en nihayetinde bu bir "müziktir". Aynı anda hem dinlenebilir hem de anlamı olabilecek iken neden sıkıcı olalım ki?

7. Eşlik etmek istersin

Kulaklığı takarsın ve birden bire dinlediğin müziğin sözlerini söylemek istersin ya; işte bunu sıkça yapıyoruz. Aynı zaman, bir pop sanatçısının sözlerini okurken "Kanka, bırak o söylesin" laflarını işitirken bu müzikte bu sözleri duyamazsınız. Kimseyi kısıtlamıyoruz.

8. Bir hayalim var

Sadece, bu parçayı açın ve dinleyin. Ne demek istediğimi anlarsınız.

9. Kamu spotu

Bu müziği genç kitle ağırlıklı olarak dinliyor. Beyni çok kolay bir şekilde yıkanan bir kitleden bahsediyorum. O kitleye bu parçaları mı önerelim yoksa arabesk kültüründen bir kaç parça mı?

10. Gaza gelirsin ya bazen

Bazı parçalar vardır adamı sersefil eder bazı parçalar vardır adamı 10 km koşturacak bir hale sokar.

Bonus

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hera-sude-r

Vay be bu listede İmpala'nın olacağını sanmazdım. Demek ki başka impala dinleyenler varmış :D

hazar-bozkurt

Allame der nokta koyarım

kuzey-mert-cetin

rap için bir pranga <3

hande96

Karaçalı der susarım ben.

zegedeee

Mode XL nerde lan?

Görüş Bildir