Türkçe Aşıklarına, Türkçesine Aşırı Güvenenlere Özel 17 Onedio Testi

438PAYLAŞIM

Onedio okurlarının en beğendiği testlerden olan Türkçe testlerinin 17 tanesini derledik. Dil bilgisi, edebiyat, kelime dağarcığı benden sorulur diyenler buyursun.

1. Bu Eğlenceli Türkçe Testininin Son Sorusunu Sadece Çok Okuyanlar Görebilecek!

Türkçesine güvenenler, ben bir kitap kurduyum diyenler, Türkçe bizden sorular diyenler.... Hodri Meydan diyoruz size. Bakalım 25 soruluk bu Türkçe testinin son sorusunu görüp doğru cevaplayabilecek misin?

2. Kelime Dağarcığından Hak Ettiğin Maaşı Söylüyoruz!

Bazılar bilimsel kavram, bazıları gündelik yaşamda kullandığımız kelimeler olmak üzere 25 sorumuz var.  25 kelimenin anlamını cevaplıyorsun ve hak ettiğin maaşı söylüyoruz!

3. Bu TÜRKÇE Testini Geçebilecek misin?

Dilimizin yazımı en tartışmalı sözcük ve sözcük öbekleri burada. Peki senin bu kelimelerin yazımı hakkında ne kadar bilgin var? Bunu öğrenmenin tek bir yolu var!

4. Türkçe Bilgin Ne Kadar İyi?

Bugüne kadar çeşitli dil bilgisi testleri yaptık. Bu test biraz farklı. Son soruyu görebilmen için tüm soruları doğru olarak cevaplaman gerekiyor. Türkçenin ne kadar iyi olduğunu ise İlber Hoca söylüyor.  :)

5. Türkçe Dil Bilginden Okuduğun Kitap Sayısını Tahmin Ediyoruz!

Bir insan ne kadar kitap okursa kelime dağarcığı da o kadar genişler ve Türkçeyi de o kadar düzgün konuşur, yazar. Okudukça Türkçeye hakimiyetimiz artar.  Bu testimizde Türkçe dil bilginizden okuduğunuz kitap sayısını tahmin ediyoruz!

6. Kelimelerin Doğru Yazılışlarına Takıntılı Olanlara Özel Türkçe Testi

Bazı kelimeler vardır, hemen her gün kullanılır. Ağzından bir çırpıda çıkar ama yazmaya kalksan elin gitmez kaleme. O harf nerede olacaktı, bu şundan önce miydi ya diye düşünüp durursun. Bakalım bu kelimelerin kaç tanesinin doğru yazılışını biliyorsun? Bunu öğrenmenin tek yolu var!

7. "O 'de' Ayrı Yazılır" Diye Sosyal Medyada Ahkam Kesenlere Özel Türkçe Testi

Yıllar yılı hunharca "Türkçemizi Turkcheleştirmeyelim" muhabbetine girdin. Sağda solda "o ayrı yazılır, bu bitişik yazılır." diye millete ayar üstüne ayar verdin. Türkçe konuştuğun kesin, ona dediğimiz yok. Peki Türkçe yazabiliyor musun? Yani yazım kurallarına ne kadar hakimsin? İşte dilimizin yazımı en tartışmalı sözcük ve sözcük öbekleri burada. 

Kopya çekmeyeceğinizden eminim. Hazırsanız başlayalım!

8. Sosyal Medyada Türkçe Dilbilgisi Konusunda Ahkâm Kesenlere Özel 2. Test

Galat-ı meşhur lügat-i fasihten evladır, o ne şüphe! Yani yaygın kullanım her zaman doğrudur, çünkü dil evrimleşir ve bunu da kullanıcısı evrimleştirir. Bunu anlamayansa oldukça çoktur: Can sıkmada, kafa açmada sınır tanımaz. 

Kendine güveniyorsan kendini bir de bu testte test etmelisin!

NOT: İLK TESTİMİZİ YAPMADIYSANIZ BURADAN MUTLAKA YAPIN

9. De'leri Da'ları En İyi Ben Ayırırım Diyenlere Özel Dil Bilgisi Testi

Bağlaç olan ''de, da'' ekini en iyi ben ayırırım diyenler, ben bu işin ustasıyım kesinlikle yanılmam diyenler buraya! 

20 soruluk bu testimizde caps, duvar yazısı, tabela ve tweetlerle ''de, da'' ekinin doğru yazılıp yazılmadığını soruyoruz!

Not: Sadece ''de, da'' ekinin doğru yazılıp yazılmadığını soruyoruz. Diğer hataları sormuyoruz.  ''De, da''nın yazımıyla ilgili tek hata yanlış seçeneğini işaretlemeniz için yeterlidir.

10. Bu Zorlu Dil Bilgisi Testini Geçebilecek misin?

Hepimizin korkulu rüyası dil bilgisi, dil ve anlatım, edebiyat dersleri... Kuralları, kullanımları derken ömür törpüsü olan bu derslerden aklında ne kadar bilgi kaldı? Öğrenmek için haydi teste!

11. Türk Dili ve Edebiyatına Ne Kadar Hakimsin?

Bu testimizde Türk Dili ve Edebiyatına ne kadar hakim olduğunu söylüyoruz.

12. Türkçeye Ne Kadar Hakimsin?

Her gün konuştuğunuz yazdığınız Türkçeye ne kadar hakimsiniz?  Dil bilgisi kurallarını doğru uyguluyor musunuz? Kullandığınız kelimelerin anlamlarını biliyor musunuz? Hadi hep birlikte bakalım.

13. Anlatım Bozukluğu Testini Geçebilecek misin?

Türkçeye ne kadar hakim olduğunuzu ölçecek 10 anlatım bozukluğu sorusu ile karşınızdayız. Bakalım kimler bu testi geçecek....

Not: Sorularda birden fazla doğru ya da yanlış cevap olabilir.

14. Hodri Meydan! Türk Edebiyatı Bilgisine Güvenenleri Buraya Alalım

Türkiye'de yazılmış edebi eserleri ne kadar biliyorsun? Peki ya onları kaleme alan yazarlar ya da şairleri? Bu test senin nasıl bir Türk Edebiyatı okuyucusu olduğunu ölçüyor. 

Cevaplar testin en sonunda.

15. Türk ve Dünya Edebiyatına Ne Kadar Hakimsin?

Edebiyat kimileri için bir okul dersi, kimileri için hayatın pınarı olan büyülü bir dünya. Tek bir teste edebiyat dünyasını sığdırmak elbette zor. Edebi sanatlar, ödüller, bize edebiyatı sevdiren yazarlar ve kitaplarıyla ilgili bu teste buyrun.

16. Kelime Dağarcığından Okuduğun Kitap Sayısını Tahmin Ediyoruz!

Şüphesiz ki kelime dağarcığının gelişmesi için kitap okumak çok önemli. Bir insan ne kadar kitap okursa kelime dağarcığı da o kadar genişler. Bu testimizde kelime dağarcığından okuduğunuz kitap sayısını tahmin ediyoruz!

17. Kelime Dağarcığından Yaşını Tahmin Ediyoruz!

Bu testimizde 20 kelimenin anlamını sana  soruyoruz ve cevaplarından yaşını tahmin ediyoruz!

Onedio Testlerini Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
manitu070207

çiş 'ş' ayrı

Gizli Kullanıcı

Herkez yazınca aklıma Adana Merkez geliyor ya yapmayın şöyle şeyler. HERKES HERKES!

pehlevi

ben de merak ediyordum darbe olaylarından sonra yeni onedio testi ne olacak diye.. onedio ciddiyetsizliğinde bir siteden "darbede hayatta kalabilecek misin?" tarzı bir test bekliyordum ama olmamış.

xari-vi-kashwakamak

Hazır malum konuya değinilmişken, "de" ayrı.

tsukiyashima

iyide hep darbe paylaşılırsa nasıl pozitif kalabilir insanlar? zorunlu olarak normal hallerine dönmek zorundalar. hala yastayız tabii ki ama ne yapsın millet sona kalan cesetleri paylaşamazlar hoş. unutmayacağız tabii ki ama zorunlu olarak unutmuş gibi davranacağız.

xari-vi-kashwakamak

Bak burada da ayrı.

tsukiyashima

hm tmm

Gizli Kullanıcı

Tmm değil, 'tamam'.

tsukiyashima

lan bi gidin

ufukdiyo

"bi" değil, "bir".

tsukiyashima

FAK YU

Gizli Kullanıcı

Fak yu değil, 'fuck you'.

Görüş Bildir