Türkçe Alternatif Müzikte Hak Ettiği İlgiyi Göremeyip Kenarda Köşede Kalmış 13 Güzel Şarkı

3PAYLAŞIM

Evrensel müzik gibi yerli müziğimiz de birbirinden şahane cevherlerle dolu. Bu cevherlerin kimisi çabucak popülarite kazanırken kimisi de hak ettiği ilgiye kolayca ulaşamıyor ve belli bir kitlenin bildiği keşfedilmemiş güzellikler arasında yerini alıyor.

Türkçe alternatif müzikte hak ettiği ilgiyi göremeyip kenarda köşede kalmış güzel şarkılara bir kulak vermeye ne dersiniz...

Keyifli dinlemeler!

1. Gökçe Kılınçer - Sev Derim

Müziği için "Yaptığım kayıtlar her zaman organik ve fazlasıyla kişisel" diyen Gökçe Kılınçer, retro-pop tarzıyla yerli müziğimizin nadide cevherlerinden biri. 2018 yılında çıkardığı ve klibini Londra'da çektiği "Sev Derim" parçası yerli alternatif müzikte hak ettiği ilgiyi göremeyen parçaların başında geliyor diyebiliriz.

2. Apartmanlar - Beni Üzer

2018 yılında kurulan Apartmanlar grubu dört kişiden oluşan ve genellikle post-punk, noise-punk ve stoner garage kıyılarında seyrediyor. Genellikle "Güzel Bir Yer" adlı parçasıyla bilinen grubun, "Beni Üzer" şarkısı da keşfedilmeyi bekleyen cevherler arasında yerini alıyor.

3. Palmiyeler - Derine

Palmiyeler, alternatif müziğimizin görece tanınanları arasında yerini alsa da hâlâ kıyıda köşede kalmış, dinleyicisini bekleyen birçok parçaya sahip. Bunların başında ise 2018 yılında yayınlanan Akdeniz adlı albümlerindeki "Derine" şarkısı geliyor.

4. Balina - Deniz Peygamber

İzmirli bir rock grubu olan Balina, new age türündeki parçalarıyla karşımıza çıkıyor. 2013 yılında yayınlanan "Deniz Peygamber" adlı parça ise kaçırdığınıza pişman olacağınız alternatif eserlerden biri olarak yerini alıyor.

5. Sakin - Eksik Şarkı

1999-2011 yılları arasında aktif olan Sakin grubu hiç kuşkusuz Türkçe alternatif müziğin en sevilen gruplarından biri. "Edepsiz Komedya", "Denek Hayatım", "Yağmur Güncesi" gibi şarkılarıyla dikkat çekmiş; Seyfi Teoman'ın 2011 yapımlı filmi Bizim Büyük Çaresizliğimiz'in müziklerine imza atmıştı. Dağılmasıyla hayranlarını epey üzen Sakin'in "Eksik Şarkı"sı ise gerektiği ilgiyi göremeyen parçalar arasında.

6. Art Diktator (Neoplast) - Hissiz

90'ların başından itibaren death metal'den endüstriyel müziğe kadar birçok türde eser vermiş ancak popülaritesi belli bir noktada kalmış isimlerin başında Art Diktator geliyor! Yıllar içerisinde müziği, sisteme karşı ayakta durma şekline dönüşmüş Art Diktator'un "Hissiz"ine muhakkak kulak vermeniz gerekiyor.

7. Tuğçe Şenoğul - Evi Bulacağım

Gaye Su Akyol’lu "Seni Görmem İmkansız"'la birçoklarının tanıdığı Tuğçe Şenoğul, yerli alternatif müziğimizin en özgün isimlerinden biri. Yer aldığı projelerin genellikle kendine has karanlık bir yanı olan Şenoğul'un 2017 yılında çıkan Gölgelerine albümünde "Evi Bulacağım" parçasının gördüğünden daha fazla ilgiyi hak ettiğine eminiz.

8. Nada - Gece Düştü

Metalden rocktan bahsettik, sırada ise biraz daha dans coşkusu yaratacak bir parça var!

Dans ve elektronik türündeki parçalarıyla dikkat çeken Nada'nın 2011 yılında yayınlanan Oda albümündeki "Gece Düştü" şarkısı yalnızca müziğiyle değil, klibiyle de sizi dansa çağırabilir.

9. Jakuzi - Koca Bir Saçmalık

Türkçe alternatif müziğin yine daha tanınır gruplarından biri olan Jakuzi, synthpop türündeki başarısıyla sıkça dikkat çekiyor. Onları kendi parçalarıyla birlikte yaptıkları coverlarla da tanıyoruz. 2016 yılında çıkan Fantezi Müzik albümlerindeki "Koca Bir Saçmalık" şarkısının sözleri daha fazla kişi tarafından duyulmayı hak ediyor.

10. Madrigal - Seni Dert Etmeler

2008 yılında kurulan Madrigal grubu yine az bilinen ama kendi has tarzıyla dikkat çeken gruplar arasında. Grubun en bilinen şarkıları arasında "Neden Diye Sorma", "Sonunda" ve "Yapboz" gibi parçalar yer alırken biz de sizlere görece daha az bilinen "Seni Dert Etmeler"i öneriyoruz.

11. Akın Sevgör - Routine

2016 yılında ilk albümü Arsnova'yı yayınlayan Akın Sevgör, Türkiye'de elektronik müziğin en başarılı isimlerinden biri. "Vanity Corner" adlı parçası Fi dizisine tema müziği olduktan sonra tanınırlığı artan Sevgör'ün "Routine"inini bir kez dinlemekle yetinemeyeceksiniz.

12. GRİ - Olmaz

Gri, "Müzik heves olayı" diyen Eskişehirli bir rock grubu. 2011 yılında kurulan grup, uzun yıllardır birçok mekânda müziğini yapmaya ve kendi kitlesine yeni üyeler katmaya devam ediyor. "Olmaz" adlı parçaları ise sizi bu kitleye davet eden şarkıların başında geliyor.

13. Ekin Fil - Desired

Ekin Üzeltüzenci'nin 2007 yılında başladığı projesi Ekin Fil, Türkiye'de olduğu kadar yurtdışında da ilgi çekiyor. Almanya, Polonya, Belçika, Malta, Avusturya, Hollanda gibi ülkelerin çeşitli şehirlerinde canlı performanslar sergileyerek günden güne büyümeye devam eden Ekin Fil'in "Desired"ı sizi bambaşka diyarlara götürecek şarkılardan biri olmaya aday.

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayca-terzi

Hiçbirini duymadım

gothic

ÖzLena - Masal da eklenmeliydi bence.!

delete-me

jakuzi koca bir şaçmalık beğendim

_oishii_

Asya Altınok - Ellerindeki Ben <3

Görüş Bildir