Görüş Bildir
Haberler
Türk Vatandaşı Olan 5 Bin Suriyeli 'Vekilimiz Olsun' Dedi ve Cumhurbaşkanlığı'na Dilekçe Gönderdi

Türk Vatandaşı Olan 5 Bin Suriyeli 'Vekilimiz Olsun' Dedi ve Cumhurbaşkanlığı'na Dilekçe Gönderdi

Batuhan
02.05.2018 - 12:23 Son Güncelleme: 02.05.2018 - 17:21

Türk vatandaşlığına geçen 50 bin Suriyeli, 24 Haziran seçimlerinde Suriyeli bir milletvekili adayı için harekete geçti. Suriyeliler TBMM’de kendilerini temsil edecek bir vekil seçilmesi için imza toplamaya başladı. Türkiye’de bulunan Türkmen ve Arap Suriyeli gruplar, Yayladağı, Antakya ve Osmaniye’den imza kampanyası düzenledi. Vekil adayı olarak ise Suriye Türkmen Meclisi eski Başkanı Semir Hafez’i isteyen Türk vatandaşı Suriyeli sığınmacılar, AKP’den aday olmasını talep ettiler. 

Karar'dan Hilal Öztürk'ün haberine göre, iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 3 milyon sığınmacıdan ilk etapta Türk vatandaşlığı verilecek 120 bin Suriyeli’nin tamamına yakınının başvuruları tamamlandı. 

İlk olarak, beyaz yakalı olarak bilinen çeşitli mesleklere sahip olanlar arasından seçilen Suriyeliler’den 50 bin sığınmacının Türk vatandaşlığına geçtiği aktarılıyor.

'Suriyeliler yeni parlementoya bir isim sokmak istiyor'

'Suriyeliler yeni parlementoya bir isim sokmak istiyor'

Türk vatandaşı olanlar 3.5 milyon Suriyeli adına 24 Haziran’da oy kullanabilecek. Suriyeli sığınmacıların yeni parlamentoya, Türkiye’de yaşadıkları sorunların aşılmasında sözcüleri olabilecek bir isim sokmak istedikleri belirtiliyor.

'Suriyeliler sağlıkta ve eğitimde bir çok sorun yaşıyorlar ve temsilcileri yok'

'Suriyeliler sağlıkta ve eğitimde bir çok sorun yaşıyorlar ve temsilcileri yok'

Halen Uluslararası Arap Akademisyenler Derneği Başkanı olan Semir Hafez yaptığı açıklamada, Türkiye’de 80 milyon insandan bahsederken bu sayının artık 83.5 milyon olduğunu belirterek, “Suriyeli 3.5 milyon sığınmacının sıkıntıları çok. İster ikamet ister sağlıkta ve eğitimde bir çok sorun yaşıyorlar ve temsilcileri yok. Seçmen olarak sayıları 50 bin ve bu az bir rakam olabilir ancak, 3.5 milyon insanın temsil edilmesinden söz ediyoruz” dedi.

'Aday olmam için yoğun baskı var'

'Aday olmam için yoğun baskı var'

Suriyeliler’in kendisinin aday olması konusunda yoğun baskı yaptığını belirten Hafez, “Hem Türkiye’yi hem Suriye’yi ve Suriyeliler’i tanıyan biri Meclis'te olsun istiyorlar. Bu nedenle benim temsilcileri olmamı istediler. Benim veya bir başkasının olması önemli değil ama bu insanların diğer azınlıklar gibi bir kontenjana ihtiyaçları var. Yakında 120 bin belki 130 bin kişiye vatandaşlık verilecek. Bu sayı daha da artabilir” dedi. 

Şimdiye kadar 5 bin imzanın toplanarak Cumhurbaşkanlığı’na gönderildiği, kısa sürede bu sayının 25 bine ulaşacağı belirtiliyor.

'Türkiye'de kalanlar mutlaka temsil edilmeli'

'Türkiye'de kalanlar mutlaka temsil edilmeli'

Suriyeliler’in çok fazla sorunu olduğunu ama dertlerini anlatmakta ve çözmekte zorluk yaşadıklarını belirten Hafez, şöyle devam etti:

 “Vatandaşlık konusu var, sağlık eğitim konuları var. Günde 25-30 telefon alıyorum. Bu insanların dertlerini anlatacak kimseleri yok. Hatta bu insanlar için sadece bir milletvekili değil bakanlık kurulması da gerekiyor. Dönüş için açılan yerler genellikle kırsal bölgeler. Savaştan önce kırsalda yaşayan insanlar bu bölgelere gidebilir. Ancak Türkiye’yle gelenlerin 2.5 milyonu şehirli. Bu insanların dönüşü zor görünüyor. Kalanların mutlaka temsil edilmesi gerekiyor.”

Konuyla ilgili sosyal medyadan farklı yorumlar yapıldı...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
831
793
123
31
25
14
14
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

"Bir ev dıştan değil, içten yıkılır."

alper arslan

inşaatçı atasözü mü?

Türk Kızı

Bi vekiliniz kalmıştı zaten amına kodumun parazitleri

Allah korusun yarın ülkemizde ciddi bir savaş çıksa ayaklarını kıçlarına vura vura kaçar bu kansızlar. Bizim atalarımız gibi, İtalyanıyla İngiliziyle çarpışa... Devamını Gör