Türk Rock Grup ve Sanatçılarının Tarzları Dışında Yaptıkları 20 Cover

317PAYLAŞIM

Türk rock grupları çok uzun süredir bir çıkış noktası olarak kendi türleri dışında cover'lar yapıyor. Bu cover'ların en nadide örneklerini bir araya topladık.

1. Kurban - Sarı Çizmeli Mehmet Ağa

Kurban, Barış Manço'nun efsanevi parçası ile dinleyici kitlesinde büyük bir değişimin yolunu açmıştı. Yorum açısından eşsiz olan parçanın düzenlemesi grubun yeteneğini ortaya koyuyor.

2. Pentagram - Gündüz Gece

Pentagram 1996 tarihli Anatolia albümünde Anadolu ezgileri ile metali bir araya getirerek eşsiz bir formülü uygulamıştı. Bu yaklaşım grubun uluslararası kimliğini de bir üst noktaya taşımıştı. Albümden Aşık Veysel'e ait Gündüz Gece isimli eser, birçok genci metal müzik ile tanıştırdı.

3. Mor ve Ötesi - Yaz Yaz Yaz

Türk Rock müzik tarihi için bir dönüm noktası olan bu şarkı ile Mor ve Ötesi de bambaşka bir grup olarak müzik piyasasına atıldı. Düzenleme olarak orijinalinden pek de farklı olmayan bu parça Türkiye'de müzikal anlamda pop müziğin ezici bir hakimiyeti olan 90'lardan sonra ülkedeki tek türün pop müzik olmadığını da kanıtlamış oldu.

4. Kargo - Yıldızların Altında

Türk Rock'ının kilometre taşlarından biri olan Kargo da aslen bir Türk Sanat Müziği parçası olan Yıldızların Altında şarkısı ile bu kervana katılmıştı.

5. Athena - Tarlaya Ektim Soğan

Aslen bir punk/thrash metal grubu olarak müzik yaşantısına başlayan Athena'nın ilk albümü One Last Breath albümünden sonra Türkçe sözlü ilk albümü Athena'da yer alan Tarlaya Ektim Soğan;  bir halk türküsünün nasıl punk'a dönüştüğünü görmek için çok iyi bir örnek.

6. Dorian - Gel Gör Beni

Dorian bu şarkı ile o zamana kadar yapılmamış bir şey yaptı ve orijinali bir ilahi olan Gel Gör Beni'yi rock formatında cover'ladı. Gitar ile neyin mükemmel uyumu bir daha tescillenmiş oldu.

7. Duman - Her Şeyi Yak

Duman bu şarkıdan önce ve bu şarkıdan sonra farklı bir grup olarak yorumlanabilir. Çünkü grubun takipçi sayısı bu şarkıyla inanılmaz sayıda arttı. Duman'ın bir Sezen Aksu şarkısı olan bu parçayı kendi tavrı ile yorumlaması Türk Rock'ının farklı bir noktaya taşımasına sebep oldu.

8. Teoman - Uykusuz Her Gece

Türk Rock'ının ikonu Teoman da bu furyadan nasibini almazsa olmazdı. İyi ki de böyle bir şarkıyı kendi tarzıyla yorumlamış.

9. Aylin Aslım - Ben Kalender Meşrebim

Yerli Rock piyasasının en önemli kadın vokalistlerinden Aylin Aslım, bu eğlenceli cover ile geniş kitlelere hitap etmeyi başarmıştı.

10. Model - Yalnızlık Senfonisi

Model de aynı cover formülünü deneyip başarılı olan gruplardan biri. Sezen Aksu ve Sertab Erener'in seslendirdiği Yalnızlık Semfonisi'ni başarılı bir şekilde cover'layarak kendilerine bir yol çizmişlerdi.

11. Pamela - Fırtınalar

Pamela'nın Ebru Gündeş cover'ı zamanında kendinen oldukça bahsettirmişti.

12. Manga - Yine Yeni Yeniden

Manga kendi besteleri ile müzik dünyasına giriş yapan bir grup. Ancak sonradan kendi tarzlarında yorumlayarak Yine Yeni Yeniden şarkısına tekrar can verdiler.

13. Megalomaniax - Oynama Şıkıdım

90'lar sonu ve 2000'ler başında farklı tarzları ile Türkiye'de adından söz ettiren bir grup gurbetçi Türk'ten oluşan Megalomaniax'ın çıkış şarkısı bir Tarkan şarkısı olan Oynama Şıkıdım'dı.

14. Seksendört - Dokunma

Bu mükemmel Orhan Gencebay bestesi tüm derinliği ile rock tarzında tekrar düzenlenip, Seksendört tadında ele alınmış.

15. Kolpa - Böyle Ayrılık Olmaz

Kolpa zaten kariyerine cover yaparak başlamıştı ve şöhretlerini bu şarkı ile geniş kitlelere taşıdılar.

16. Sarp - Söyle Buldun Mu

Sarp da bu klasik parça ile sesini duyuranlar arasında.

17. Zakkum - Kaçak

Zakkum da Ebru Gündeş cover'ıyla bu listede yer alıyor.

18. RockA - Ölürüm Sana

RockA bu şarkıyı cover'lama fikri ile şarkının sahibi Tarkan'a ulaştıktan sonra mega star'dan aldıkları destek ile piyasaya giriş yapmışlardı. Şarkı yayınlandığında şarkının prodüksiyon masraflarının Tarkan tarafından ödendiği bildirilmişti.

19. Gripin - Dalgalandim da Duruldum

Günümüzün en popüler Türk Rock gruplarından biri olan Gripin de bir Türk Sanat Müziği parçasını cover'lamıştı.

20. Pitch Black Process - Halil İbrahim Sofrası

Belki de Türk müzik tarihinin en güzel şarkı sözlerine sahip şarkısı Halil İbrahim Sofrası'nı, İzmirli metal grubu Pitch Black Process grubu çok güzel bir şekilde cover'ladı. Bu çok taze olan çalışma ile grup, hali hazırda yurt dışında sahip olduğu başarıyı yurt içine de taşımak istiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
anime-conavari

maNga gördüm geldim

bilal-tanritanir

Ogün Sanlısoy - Ben de özledim

tugrul-cil

Yüksek sadakat-kadınım, en iyisini unutmuşsunuz.

gulbahar-karabulut

Duman ve kurban için geldim gidiyorum.

satine.rogue

Şimdi aralarında en efsanesinin Kurban olduğu konusunda bir anlaşalım bence kdsaşljdasş :D

Görüş Bildir