Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

13 Maddede Türk Müziğinin Serseri Çocuğu; Teoman

-

1. Doğumu

Fazlı Teoman Yakupoğlu (20 Kasım 1967) İstanbul'un Tünel semtinde doğmuş olan şarkıcı, ailesinin tek çocuğuydu. Avukat olan babası, sanatçı 2,5 yaşındayken öldü. Belki de en bilinen parçası Paramparça'da da ''Bugün benim doğum günüm her sarhoşum hem yastayım bir bar taburesi üstünde babamın öldüğü yaştayım'' sözlerinde babasına atıfta bulunmuştur.

2. Babasının Ölümü

Babasının ölümü ruhunu çok derinden etkilemiş Teoman'ın. Ayşe Arman'la röportajından bir bölüm;

bizi en çok sarsan cümleniz: "babamın öldüğü yaştayım..." babanızı kaybettiğinizde kaç yaşındaydınız?

- iki buçuk.

o kaç yaşındaymış...

- otuz üç.

çok da gençmiş...

- evet. bebekmiş babam öldüğünde.

babanıza dair neler hatırlıyorsunuz?

- iki kare: 1-) ağlıyorum, içeriden biri bana doğru koşuyor. babam o. "korkma" diyor. beni kucağına alıyor, hafif yukarıya kaldırıyor, sıkı sıkı sarılıyor. kendimi müthiş güvende hissediyorum. 2-) babam hasta yatağında öksürüyor.

insanın babasını bu kadar erken kaybetmesi nasıl bir travma?

- başkalarınkini bilemem, ama benimki ağır oldu. "haksızlığa uğradım" duygusuyla büyüdüm. "neden başka çocuklar değil de ben?" neyin ne olduğunu anladığım bir yaşa gelince de kendi adıma değil, onun adına üzülmeye başladım: "bana değil, ona haksızlık!" zor tabii. bir de güzel anlattıkları bir adamdı babam. ölümünün üzerinden 35 yıl geçmesine rağmen, hálá hakkında iyi konuşulan, hálá arkasından ağlanan bir adam. entelektüel, düşünceli ve zarif...

Full röportaj için bakınız:http://teomanli.blogspot.com.tr/2008/08/aye-arman-roportaji-hrriyet-gazetesi.html

3. Öğrenciliği

Babasının yokluğuna rağmen, üstün bir başarı göstererek Boğaziçi Üniversitesinde Sosyoloji okumuş. Master'ını ise İstanbul Üniversitesi'nde kadın araştırmaları üzerine yapmış, ancak tezi beğenilmemiştir.

4. 

Müzik kariyerine 1986 yılında kurduğu Mirage adlı grupta vokal yaparak başladı. Grubun dağılmasından sonra ise Mavi Sakal, Indians, Black Rose, Işığın Yansıması gibi gruplarda çalıştı ve sonra müzik kariyerine solo çalışmalarıyla devam etti. 1996 yılında Roxy Müzik Yarışması'nda Teoman'ın söylediği 'Ne Ekmek Ne De Su' şarkısı, en iyi beste ödülünü alırken 'Yollar' şarkısı da en iyi söz ödülüne layık görüldü. Sanatçının ilk albümü ''teoman'' 1996 Ekim'inde çıktı.

5. Bir Yıldız Doğuyor!

"O" adlı ikinci albümü Universal Müzik ve NR1 Müzik etiketiyle 1998 Mayıs'ında çıktı. 4 klip çekilen "O" albümünün müzik kanallarında ve radyolarda en çok istek alan şarkıları "Sus Konuşma", "O", "Bazı Yalanlar" ve "Gemiler" oldu. 1998 ve 1999 yılında dört şarkının klipleri Kral TV kanalının Top 20 ve Top 10 listesinde 1 numaraya yükseldi.

Teoman'ın üçüncü albümü "On Yedi" ile 2000 Mayıs'ında müzikseverlere buluştu. 3 klip çekilen "On Yedi" albümünün müzik kanallarında ve radyolarda en çok istek alan şarkıları "Paramparça", "On Yedi" ve "İki Yabancı" oldu. 2000 yılında üç şarkının klipleri Kral TV kanalının Top 20 ve Top 10 listesinde 1 numaraya yükseldi.

6. Tarzı

Özellikle şarkılarında hayatla ve kendisiyle olan kavgası, kadın ve alkol temaları ağır basmıştır. Bazı otoriteler tarafından tarzı eleştirilse de, kendi dünyasını müziklerinde ifade ettiğini belirtmiştir.

7. Alkolle Arası

Alkole olan düşkünlüğünü ifade etmekten hiç çekinmemiştir. Özellikle magazincilerin de peşine takılmasıyla bazen kameralar karşısında da kontrolünü sağlayamamıştır.

8. Evliliği

30 Aralık 2012 Pazar günü Ayşe Kaya ile evlendi. Çift 2015 yılının Mart ayında boşandı. Ayşe Kaya'dan Zeyno Şazi adında bir kızı bulunmaktadır

9. Yakın Çevresi Teoman'ı Nasıl Tanımlıyor?

Sanatçının menajeri Funda Sanlıman kendisini esprili, kafasının dikine giden, asi, müziği para için değil kendini tatmin etmek için yaptığını ifade etmiştir.

10. Müziği Bırakması

Rock müziğin sevilen isimlerinden Teoman, internet sitesinden müziği bıraktığını açıkladı. bu açıklamayla beraber sosyal medyada özellikle Twitter’da büyük yankı bulan Teoman’ın müziğe veda gerekçesini anlattığı yazısını sizlerle paylaşalım: Teoman’ın Veda Mektubu

sevgili arkadaşlar; müziği bırakıyorum. ya çok çok uzun bir süre. ya da büyük ihtimalle, hiç dönmemek üzere. 3 eylül berlin son konserimdir.

anlatayım nedenini;

önce küçük bir açıklama; sanatçı denilen yaratık, dünyayla çözemediği bir sorununu başkalarına saçma gelecek bir işi çok önemseyerek halletme yoluna giden kişidir. benim durumumda gitar çalmak, şarkı söylemek vs. oluyor bu saçma iş. ama ben şarkı yazma işini hep çok önemsedim, onu hep kolladım. hayallerimdeki kahramanlarımla yarıştım, bu dünyaya inmedim bile. çok sevdiğim şarkılarımı yazdım.

Hep Olduğum Kişi Olarak Kalmaya Çalıştım

hep olduğum kişi kalayım diye de çok uğraştım, çok çalıştım. bir kaç prensibim oldu, onları da kollamaya çalıştım. her zaman istediğim kadar iyi bir insan olamadım. ama çalıştım.

küçücükken bu ülkede rock müziğe dair bir hayal kurdum, nerede ne varsa takip ettim, ardına düştüm, her şeyini gözledim, inandım. hayal olduğunu bile bile.

Rock Müzik ve Hayalkırıklığı

neyse, işte bu hayal artık beni tatmin etmiyor. kendimi, arkadaşlarımı hayalkırıklığı içinde görüyorum. bir özgürlük ve gerçeklik duygusu peşine düşmüştüm, pozisyonum meğer onu temsil etmiyormuş. sadece sahnede yaşayabildiğim bir hayal bu çünkü. bir çok arkadaşımdaki hayal kırıklığı bende de var.

bu hayal beni tatmin etmeyince, önemli olmadığını bildiğim diğer bazı hayallerimi sembolik olarak şu önümüzdeki 1,5 senede gerçekleştirip müziği bırakayım bari dedim, daha da çok çalışmaya karar verdim. gizli tuttum kararımı, kimseye de söylemedim. hatta yalan bile söyledim çalışanlarıma.

Pes Ediyorum

ama bir süredir kendime bakıyorum ve çok yorgunum. o yüzden pes diyorum. böylece düzelmesi aslında çok uzun yıllar sürecek problemleri 1,5 senelik bir intihar saldırısına dönüştürmeyeceğim. gerçekte bir önemleri yoktu, hayatın gerçekleriyle uğraşmamak için hayal edilmiş şeylerdi. inanması her zaman kolay olmuyor.

böylece, boşu boşuna kendimi de, çalışan dostlarımı da yormamaya karar verdim. kendimi yorarken, onları da çok yordum, üzdüm. çok teşekkür ederim hepsine.

sizlere de.

bu bir hüzün yazısı değil, bir rahatlama yazısıdır.

-teoman

11. Müziğe Dönüşü

30 kasım 2012'de Bilfen öğrencileriyle sahneye dönme kararı alan Teoman, aktif müzik kariyerini devam ettirmektedir.

 ( https://www.youtube.com/watch?v=sO6qJUjcLhk )

12. Konserler

Konserlerinde genelde keyifli, seyirciyle iletişime geçmeyen, fırsat buldukça kulise giden bir görüntü sergiler.

13. Albümleri

Stüdyo albümleri

 • Aralık 1996: Teoman

 • 1998: O

 • 5 Mayıs 2000: Onyedi

 • 2001: Gönülçelen

 • 2003: Teoman

 • 2004: En Güzel Hikayem

 • 2006: Renkli Rüyalar Oteli

 • 2009: İnsanlık Halleri

 • 2011: Aşk ve Gurur

 • 2012: Konserler

 • 2015: Eski Bir Rüya Uğruna

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
shot

Her zaman yeri bende ayrı olan, pek çok sevdiğim, şarkıları hayatımda hep fon müziği olan, "bu adamla da şöyle karşılıklı bir içmek lazım" dediğim adam.

Görüş Bildir