Türk Lirası Kayıplarını Derinleştirdi ve Dolar 5.80'in Üzerini Gördü

 > -

Dün gelişmekte olan ülke paralarından negatif ayrışan TL, haftanın son işlem gününe kayıplarını sürdürerek başladı. Uzmanlara göre Türk Lirası üzerinde ana baskı unsurları, ABD ile gergin seyreden ilişkiler ve İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin belirsizlik... 

Perşembe kapanışta 5.7370 seviyesinde olan dolar bugün 5.8026'ya kadar yükseldi.

Dün gün sonu 6.4640'da bulunan euro ise bugün 6.5528'e kadar çıktı.

Uzmanlar ne diyor?

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu TL'nin diğer gelişen ülke para birimlerinden bir miktar negatif ayrıştığına dikkat çekerek "Bunda 2 faktör etkili. ABD ile füze savunma sistemleri konusunda tırmanan gerilim. Konu pek çözüme doğru gitmiyor. İkincisi YSK'nın İstanbul'daki seçim sonuçlarındırmaması siyasi belirsizliği artırıyor ve tüm TL varlıklara negatif yansıyor" diye konuştu. Kurda 5.72 direncinin aşılmasının kurda hareketin ivme kazanmasına neden olduğunu belirten Kudaloğlu "5.72 şu an destek haline gledi. İlk planda 5.80 direncini, devamında da 5.84'ü hedefliyor. Kısa vadede yön yukarı görünüyor" ifadelerini kullandı. 

Gedik Yatırım notunda ise "S400 ve F35 konusunda gelen açıklamalar ABD-Türkiye ilişkilerine dair endişeleri gündemde tutuyor. Son dönemde seçim sonuçlarına ilişkin belirsizlik ve artan endişelere bağlı olarak TL varlıklarda satış baskısı ve volatilitenin artış kaydettiği görülüyor. YSK'dan gelecek açıklamalar ile ABD-Türkiye temalı haber akışları fiyatlamalar üzerinde etkili olacak" denildi.

Dolar/TL sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir