Görüş Bildir
Haberler
Türk Hemşireler Derneği: Şüpheli Vakalarla Temas Etmiş Sağlık Çalışanlarına Test Yaptırılmıyor

Türk Hemşireler Derneği: Şüpheli Vakalarla Temas Etmiş Sağlık Çalışanlarına Test Yaptırılmıyor

Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Sevilay Şenol Çelik ile yaptığı görüşmeyi bugünkü köşesine taşıdı. Hemşirelerin koronavirüs ile mücadelede yaşadığı sorunlara dikkati çeken Çelik, “Olası şüpheli vakalarla temas etmiş sağlık çalışanlarına test yaptırılmıyor” açıklamasında bulundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Öztürk’ün aktardığına göre Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Sevilay Şenol Çelik’in açıklamaları şöyle:

'Koruyucu ekipmanlara ulaşmada sorun yaşanıyor ve pek çok kurumda sağlık çalışanları, bu ekipmanlara sayı ile yetersiz düzeyde ulaştırılıyor.

Az sayıda hemşire ve uzun çalışma saatleri (örneğin, vaka sayısına bakılmaksızın sadece bir hemşirenin 24 saat görevlendirilmesi) ile hemşirelik hizmetleri yürütülüyor.

Kliniklerde dinlenme üniteleri yok. Uzun saatler çalışmak durumunda olan sağlık çalışanları dikkat ve özenlerini sürdürebilecek fiziksel koşullara ulaşmakta zorlanıyor.'

"Şüpheli vakalarla temas eden çalışanlara test yaptırılmıyor"

"Şüpheli vakalarla temas eden çalışanlara test yaptırılmıyor"

'Olası şüpheli vakalarla temas etmiş sağlık çalışanlarına test yaptırılmıyor. Bu, çalışanları kaygılandırıyor, diğer sağlık çalışanlarını ve mesai sonrasında ise evlerindeki yaşlıları enfekte etme korkusuyla baş başa bırakılıyor.

Sağlık çalışanlarının endişe ve korkuları yönetmede faydalanabilecekleri psiko-sosyal destek hizmetleri mevcut değildir ve sağlık çalışanları bu zorlu süreçte desteksiz kalmamalı.

Mevcut durum ve olası kötü senaryoları da içerecek şekilde, koruyucu ekipmanları sağlanmalı.

Sağlık çalışanlarının yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayacak şekilde düzenleme yapılmalı.'

Çelik ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüsle mücadele için oluşturulan Bilim Kurulu’nda hemşirelerin de temsil edilmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

Saygı Öztürk yazısını “Daha neler neler…” diyerek sonlandırdı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
82
38
12
4
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Şu dönemde özveriyle çalışan insanlar bunu hak etmiyor da tamam hadi doktorları umursamıyoruz benciliz diyelim. Bari akıllı bencil olalım. O doktorlar binler... Devamını Gör

xmx

deve kuşu gibi kafayı gömünce herşey yolunda olacak sanıyorlar.tüm hastaneler ve içinde çalişan güvenlikçiden temizlikçisine kadar test edilmeliydi.asıl mik... Devamını Gör

Evet bir tanıdığım (sağlık çalışanı) söyledi bize yapılmıyor ama malum partiden olana veya cebi dolu olanın biz ayağına yolluyoruz. Yazık, ülke bitmiş.