Türk Hemşireler Derneği: Şüpheli Vakalarla Temas Etmiş Sağlık Çalışanlarına Test Yaptırılmıyor

 > 
301PAYLAŞIM

Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Sevilay Şenol Çelik ile yaptığı görüşmeyi bugünkü köşesine taşıdı. Hemşirelerin koronavirüs ile mücadelede yaşadığı sorunlara dikkati çeken Çelik, “Olası şüpheli vakalarla temas etmiş sağlık çalışanlarına test yaptırılmıyor” açıklamasında bulundu.

Öztürk’ün aktardığına göre Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Sevilay Şenol Çelik’in açıklamaları şöyle:

"Koruyucu ekipmanlara ulaşmada sorun yaşanıyor ve pek çok kurumda sağlık çalışanları, bu ekipmanlara sayı ile yetersiz düzeyde ulaştırılıyor.

Az sayıda hemşire ve uzun çalışma saatleri (örneğin, vaka sayısına bakılmaksızın sadece bir hemşirenin 24 saat görevlendirilmesi) ile hemşirelik hizmetleri yürütülüyor.

Kliniklerde dinlenme üniteleri yok. Uzun saatler çalışmak durumunda olan sağlık çalışanları dikkat ve özenlerini sürdürebilecek fiziksel koşullara ulaşmakta zorlanıyor."

"Şüpheli vakalarla temas eden çalışanlara test yaptırılmıyor"

"Olası şüpheli vakalarla temas etmiş sağlık çalışanlarına test yaptırılmıyor. Bu, çalışanları kaygılandırıyor, diğer sağlık çalışanlarını ve mesai sonrasında ise evlerindeki yaşlıları enfekte etme korkusuyla baş başa bırakılıyor.

Sağlık çalışanlarının endişe ve korkuları yönetmede faydalanabilecekleri psiko-sosyal destek hizmetleri mevcut değildir ve sağlık çalışanları bu zorlu süreçte desteksiz kalmamalı.

Mevcut durum ve olası kötü senaryoları da içerecek şekilde, koruyucu ekipmanları sağlanmalı.

Sağlık çalışanlarının yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayacak şekilde düzenleme yapılmalı."

Çelik ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüsle mücadele için oluşturulan Bilim Kurulu’nda hemşirelerin de temsil edilmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

Saygı Öztürk yazısını “Daha neler neler…” diyerek sonlandırdı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir