Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türk Fotoğrafçının Muğla'da Çektiği ve Baktıkça Ufkunuzu Açacak Samanyolu Fotoğrafları

2.5bPAYLAŞIM

Ekşi sözlük yazarlarından tanzer'in paylaştığı Palamutbükü ile ilgili bu entrysi sizde de yeni yerler keşfetme isteği uyandıracak.

Not: Bu yazı, yazarının izniyle yayımlanmaktadır!  

Bayram tatilinde karanlık sahil arayışlarımda beni hazine bulmuş gibi sevindiren bir yer burası. 

Buraya gelene kadar Güneyli ve Zeytinli'de kamp yaptık. Güneyli, Saroz'un karşı kıyılarından gelen ışıklara rağmen zifiri karanlık denebilecek bir yerdi. Çekimler sırasında uluslararası uzay istasyonu geçişi ise çok hoş bir sürpriz oldu. 400 km yüksekten 27000 km/sa hızla geçtiği için sadece bir kez çekebilme imkanı bulabildim.

Güneyli'de sahilin yukarısında bir tarla vardı daha önce kamp kurduğumuz ancak tarla sahibi bu yaz tarlayı sürmüş, kamp kuracak yer bulamayınca oradaki kafe sahibinden rica ettik bir gece için sahile çadır kurmamıza izin verdi.

Daha sonra Zeytinli'ye geçtik ancak çok fazla ışık kirliliği vardı, Samanyolu'nu fotoğraflamak bir hayli zorluydu.

Buradan Palamutbükü'ne geçtik. Denizi gerçekten de mükemmel. Ama benim gitme amacım deniz değil tamamen ışık kirliliği haritasında karanlık gözükmesiydi. Samanyolu gözlemi ve çekimi yapmaya elverişli bir yer olarak gözüküyordu.

Gece olduktan sonra dalga sesleriyle birlikte Samanyolu'da yükselmeye başladı. Burada değil Samanyolu, Nebula'lar bile çıplak gözle kısmen gözüküyordu. Birkaç saat izledikten sonra Samanyolu'nun iyice yükselmesiyle fotoğraf makinesini çıkardım. İlk denemelerden sonra hayal kırıklığı yaşadım. Tüm gökyüzü ve Samanyolu kıpkırmızı çıkıyordu. Buna 100 metre ileride bir sahil işletmesinin tüm sahile doğru yönelttiği yeşil bir spot ışığının sebep olduğunu anladım. İşletmeye gidip fotoğraf çekimi yaptığımı söyledim, çok anlayışlı çıktılar ve ışığı kapattılar, ertesi gece de açmadılar. Ama şanssızlık bu ya, bu sefer de 4x4'üyle 200 mt ileride sahile dalan biri kuma battı farları bize doğru dönük olarak sabaha kadar kurtulmaya çalıştı.

Ertesi gece sahilden yukarılara çıkmaya karar verdim, buradan Samanyolu çok daha parlaktı.

Sahile döndükten sonra gelen geçen arabalar bitmek bilmediği için timelapse yapmak için makineyi zamanlayıcı ile ayarlayıp sabaha kadar çekim yapması için bırakacaktım ancak zamanlayıcı çalışmadı. Ben de makineyi önüme alıp oturdum ve her 3 dakikada bir çekilen 10 fotoğraftan sonra 4 saat boyunca deklanşöre bastım, toplam 550 fotoğraf çekmişim.

Burada çektiğim fotoğraflardan 30 tanesini istifleyerek (stacking) birleştirdim ve Samanyolu'nun toz bulutlarının detaylarını elde ettim.

Daha sonra bu 550 kareyi kullanarak bir timelapse video yaptım. Müzisyen bir arkadaşım da bu videoya güzel bir müzik yaptı sağolsun.

Seni hiç unutmayacağım Palamutbükü.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birinci-tekil-birey

Çok güzel bir çalışma. Palamutbükü iyi seçim. Karaburun'u (İzmir) da öneririm.

matrcomes

La eridim la.

aybuke1321

Bir keresinde sünnet düğünü için gittiğimiz Muğla'dan dönerken ben de böyle bir gökyüzü görmüştüm. Toz bulutu görmemiştim ama gecenin karanlığında kum taneleri kadar çok, parıl parıl yıldızlara bakmak beni dehşete düşürmüştü. Arkadaşlarıma anlatsam da bizim gibi büyük şehir çocuklarının öyle bir manzarayı kanlı canlı görmeden hayal dahi edemeyeceğini bildiğimden şaşkınlığımı tek başıma yaşamıştım. Umarım herkese bir gün nasip olur.

gzm-ynklr

HARİKA

iceicebaby

Harika bir şey yaa. Aynı zamanda insana ne kadar küçük olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Görüş Bildir