Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türk Fotoğrafçıdan Hayvanların Yalnızlığını Çarpıcı Şekilde Yüzümüze Vuran Proje: Zoosarenotgreen

1.1bPAYLAŞIM

Kendimiz kandırmayalım. Hayvanat bahçeleri yeşil değil! Biz mi öyle görüyoruz?

Dünya ve topraklar sadece insanlığa ait değil. Hayvanlar, bitkiler, çiçekler, ormanlar ve akarsular var. Biz hepimiz nefes alıp veriyoruz bu ortak yaşam alanında. Belki insan icadı bir takım sistem ve hegemonyalar olmamalıydı. Belki sınırların olması gerektiğine inanmamalıydık. Keşke her insanın yaşam hakkı olduğuna inandığımız gibi hayvanlar için de bunu söyleyebilseydik. Sistematik beynimiz, teknolojik ekipmanlarımız ve bunlarla doğru orantılı art niyetlerimiz doğmasaydı, hükmedenlerin dünyasına belki daha uzak olurduk. Bir canlıyı kapattığımız, onu doğal evinden ayırdığımız her yer hapishanedir. Ben bunu gördüm. Bir an için, etrafın karmaşasından uzaklaşıp, o hapishanelerdeki hayvanların gözlerinin içine bakın. “Burada olmak istemiyorum” diyen bir boz ayı, yalnızlıktan depresyona giren bir çöl tilkisi ve uçsuz bucaksız coğrafyalarda koşamadığı için volta atan bir kaplan gördüm. Lütfen siz de görün ve lütfen saygı duyun nefes alıp veren her canlıya.

İşte bu proje, benim diğer insanlara bunu gösterme yöntemim.

Belirtmek isterim ki;

Projenin fotokitabı tamamen el yapımı. Hayvanat bahçelerindeki yeşil tel örgülere gönderme olarak, -doğanın rengi de yeşildir ve bu biraz ironik bir durum, projenin ismi de buradan geliyor-, kitabın ön ve arka kapağı tellerden ve zincirden oluşuyor. Biricik bir tasarım olduğundan kitabın satışı yok elbette.

Dilara Şentürk'ün diğer muhteşem işleri ve albümün videosu için: Dilara Şentürk (@dilarasenturk) • Instagram photos and videos

Elini Ver Yalnızlığımı Paylaş!

Kendim Kadar Büyük Bir Boşluktayım!

En Güzel Zaman Geçirme Yolu: Uyumak

Gözümün İçine Bak

Bekliyorum

En Vahşi Olanımız Sensin!

Yalnızım

Uçsuz Bucaksız Alanlardan 10 Metrekare Bahçeye

En Uzun Gün

Her Günüm Aynı

Türümün Tek Örneğiyim: Burada!

Fotokitabın Şahanee Tasarımı

Tilki Uykusu

Burada Öleceğim!

Savanada Sıradan Bir Gün DEĞİL!

Neden?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sumeyye-nur-esma-essiz

resmen hayvan hapisanesi

goruncekadam

Onların da konuşma zamanı gelir elbet.

lazkizi53

İnsanların hayvan dağarcığının kedi ve köpekten ibaret olduğu anlaşıldığı zaman hayvansever olmadıklarının da anlaşılması zor olmayacak

ezsl.ll

yapay kürk alıyorum. kaz tüyü de almıyorum kaz ciğeride yemiyorum.hayvanat bahçesine hiç gitmedim sirkede hiç gitmedim çok şükür bu durumda olmalarına UFACIKTA OLSA PARMAĞIM YOK ..

deadpoet

bizi koysunlar lan asıl kafese bu ne be gitmeyin kardeşim gitmeyin şuralara

Görüş Bildir