Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türk Bilim Adamlarından Askeri Araçlara Özel Kamuflaj Teknolojisi

 > 
9PAYLAŞIM

Askeri alanda özellikle son dönemlerde ASELSAN'ın öncülüğünde önemli işlere imza atmaktayız. Bu işlere son olarak Bilkent Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan ''kamuflaj teknolojisi'' eklenmiş durumda.

Bukalemun ve ahtapot gibi bulunduğu ortama uyum sağlayan canlılardan esinlenilerek geliştirilen teknoloji, askeri araçların mükemmel şekilde kamufle olmasını sağlayacak.

Bulunduğu ortamın koşuluna göre görüntüsünü gerçek zamanlı değiştirebilen grafen temelli bir teknoloji olan bu yeni sistem sayesinde devasa araçlar ya da savaş uçakları gözün algılama düzeyinden kızılötesine, hatta mikrodalga boyutlarına kadar tüm spektrumda çalışacak şekilde planlanacak.

Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) tarafından 2 milyon euro destek alan proje hakkında konuşan Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Coşkun Kocabaş'ın sistem hakkında açıklamaları şu şekilde;

"Grafeni özel bir metotla, bakır üzerine sentezleyip polimer yüzeylere aktarıyoruz. Şu anda mikrodalga frekansında, bir yüzeyin yansımasını kontrol altında tutabiliyoruz. Bir sensörden aldığımız geri besleme ile yüzeyin yansımasını kontrol ederek, bulunduğu ortama adapte edilmesini sağlayabiliyoruz. Yani radarda gerçek zamanlı kamuflaj mümkün. Ormanlık arazideki bir askeri aracı düşünelim. Bu aracın mikrodalga frekansında, ormandaki bir ağaç ya da bir bitki görünümünde olması sağlanabilir ya da örneğin bir uçağın radar görünümünü gerçek zamanlı olarak değiştirebileceğiz. Bu teknolojiye, kolay anlaşılması için mikrodalga bukalemun diyebiliriz. Şu anda ilk defa mikrodalga frekansında etkin çalışan aktif bir yüzeyi geliştirmiş olduk. "

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir