Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüm Pixar Filmlerini Baştan İzletecek 30 Gizli Gönderme

 > -

Bir çoğunuzun bildiği gibi Pixar; filmlerinde yine kendi filmlerine yaptığı göndermeleri ve küçük espirileriyle ünlüdür. Az sonra okuduğunuzda size "Ya ben bunu nasıl fark etmem!" diye feryat ettirecek, filmleri en baştan, keşif yaparcasına izlettirecek bu göndermeler, çoğunlukla yetişkinlerin fark edebileceği, zekice düşünülmüş eğlenceli ayrıntıları ile filmlerin sadece küçük yaş gruplarına değil aynı zamanda yetişkinlere de hitap ettiğini bir kez daha kanıtlamıştır.

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/55812/30-...

1. Pixar'la uzun bir geçmişi olan Luxo topu, ilk olarak Pixar'ın ilk kısa filmi olan Luxo Jr.'da karşımıza çıkıyor.

Hemen hemen her filminde gizlenen bu top yıllar içerisinde Pixar'ın ikonu haline gelmiş. Luxo topunu görebileceğiniz sahnelerden biri "Oyuncak Hikayesi 1" filminde Buzz Işıkyılı'nın uçtuğunu kanıtlamaya çalıştığı sahnedir. Bu sahnede Buzz Işıkyılı, Luxo topunun üzerinden zıplayarak havalanmaya çalışıyor.

2. Luxo Topunu aynı şekilde "Oyuncak Hikayesi 3" filminde, Sunnyside Çocuk Bakım Merkezi'nde oyuncak sepetinin içinde de görebilirsiniz.

3. Russell'in başarı rozetlerine çok dikkatli bakarsanız, orta sıranın sol aşağısında yine Luxo topuna benzer simge gözünüze çarpacaktır.

4. Luxo topu sadece uzun metrajlı filmlerde değil aynı zamanda kısa filmlerde de karşımıza çıkıyor.

Pixar'ın kısa filmlerinden biri olan Presto'da, sihirbazın eşyalarının üzerinde Luxo topunu sıkça görebilirsiniz.

5. "İnanılmaz Aile" filminden yola çıkarak hazılanan "Jack-Jack Attack"adlı kısa filmde de yine Luxo topunun izine rastlamak mümkün.

Jack-Jack'in bakıcısı, küçük kahramanımızı eğlendirmek için önüne değişik oyuncaklar koyuyor ve bunlardan biri hepinizin tahmin ettiği üzere tabi ki Luxo topu.

6. "Pizza Planet" pikapının diyar diyar gezdiği son derece doğrudur.

İlk defa "Oyuncak Hikayesi" filminde tanıştığımız pikap, sonrasında "İnanılmaz Aile" dışındaki tüm filmlerde en az 1 kere görülüyor. "Bir Böceğin Yaşamı" filminde, böcek savarlı karavanının yanına park etmiş şekilde görebilirsiniz kendisini.

7. "Sevimli Canavarlar" filminde, Pizza Planet pikapı aynı şekilde böcek kovarlı karavanın yanına park edilmiş olarak karşımıza çıkıyor.

Burası, Randall'ın şehirden kovulduktan sonra sürüldüğü yerdir.

8. "Kayıp Balık Nemo" filminde pikap, belli belirsiz anlık bir görüntüyle yine varlığını hissettiriyor.

9. "Arabalar" filminde yapılan, Piston Kupası Yarışı'nda Pizza Planet pikapının da yarıştığını söylememize gerek yok sanırım.

10. Varla yok arası, bir saniyelik bir görüntüyle "Ratatouille" filminde de yine karşımıza çıkıyor pikap.

Skinner'ın Seine nehrinin kenarında Remy'i kovaladığı sahnede, köprünün üstünde pikapı yakalamak mümkün.

11. "Wall-e" filminde Eve'ın kontrol ettiği hurdaların arasında, Pizza Planet pikapını görebilirsiniz.

12. "Yukarı bak" filminde Carl'ın evinin havalandığı sahnede, mahallenin kuş bakışı görüntüsünde pikap her zamanki gibi kendini gösteriyor.

13. Pizza Planet pikapı, tam bir yarış hayranı olarak, "Arabalar 2" filminde Radyatör Kasabası Yarışı'nda da boy gösteriyor.

14. "Cesur" filminin 2012'de çıkacağının duyulmasının ardından, Pizza Planet pikapı hayranları; tamamen eski İskoçya'da geçen filminin içinde, bu kadar modern bir pikapın nasıl kullanılacağı merakına düştüler.

İşte bu soruya cevap olan sahne.

15. Tüm öğrenciler gibi, "Sevimli Canavarlar Üniversitesi"ndeki öğrenciler için de ev partilerinin olmazsa olmazı "pizza"!

Pizza Planet pikapını çoktan yakalamış olmanız lazım.

16. Pixar animatörleri aynı zamanda başka filmlere gönderme yapmayı da fazlasıyla seviyorlar, özellikle henüz çıkmamış filmlere.

"Oyuncak Hikayesi 3" filminde Andy'nin odasında, henüz yayınlanmamış olan "Arabalar" filmindeki Finn McRoket'in posteri gözümüze çarpıyor.

17. "Oyuncak Hikayesi 3" filminin kötü karakteri, "Yukarı Bak" filminde bize küçük bir sürpriz yapıyor.

Küçük kızın penceresinin önünden, evin uçarak geçtiği sahnede, odanın bir köşesine atılmış şekilde görebilirsiniz kahramanımızı.

Bonus: Odadaki top çoktan dikkatinizi çekmiş olmalı!

18. "Kayıp Balık Nemo" henüz yayınlanmadan "Sevimli Canavarlar" filminde Boo'nun Sulley'e verdiği palyaço balığı, aslında bize küçük bir ipucu niteliğinde.

Daha fazlasını isteyenler, Sulley'in elindeki oyuncaklara bakabilir!

19. Yine bir geleceğe gönderme; "Kayıp Balık Nemo" filminde, küçük çocuğun diş hekimliğinde sıra beklerken elinde tuttuğu magazin, "İnanılmaz Aile" filmi için yine küçük bir ipucu veriyor.

20. Bekleme odasındaki tek süpriz bu da değil, oyuncakların bulunduğu hazine sandığında, hepimizin en favori uzay savaşçısı göze çarpıyor.

21. "Arabalar 3" filmi çıktığında ilk dikkat etmeniz gereken yeri hemen söyleyelim, "Radiator Springs".

"Arabalar" filminde Radiator Sprigs'de Oyuncak hikayesi filmine gönderme olarak "Oyuncak Araba Hikayesi", "Arabalar 2" filminde ise "İnanılmaz Aile" filmine gönderme olarak "İnanılmaz Araçlar" parodisi yapılmıştır.

22. "Oyuncak Hikayesi" çetesi Al'in Oyuncak Ambarının reyonlarından geçerken karşılaştıkları tek şey aslında Barbie değil, yeterince dikkatliyseniz "Bir Böcek Hikayesi" kahramanlarını da raflarda görebilirsiniz.

23. Şifreyi çözdük: "A113".

A113, Kaliforniya Sanat Enstitüsünde grafik tasarımı okuyan bir çok öğrencinin ders gördüğü sınıftır. Bu öğrencilere Pixar'ın ağır toplarından olan John Lasseter ve Brad Bird de dahil tahmin ettiğiniz üzere. Neredeyse "imzasını atmak" tabirine karşılık gelen bu gizli göndermeler, tasarımcıların tüm filmlerde yapmaktan çok hoşlandığı bir alışkanlık aslında. Sadece Pixar filmlerinde değil The Simpsons, South Park, Rugrats gibi bir çok seride karşımıza çıkıyor "A113".

 "Kayıp Balık Nemo" filminde dalgıcın su altı kamerasının modeli bu göndermelerden sadece biri.

24. "Cesur" filminde ise roma rakamlarıyla karşımıza çıkıyor A113.

Kapının hemen üst kirişine bakabilirsiniz.

25. "Oyuncak Hikayesi" filminde Andy'nin annesinin arabasının plakasında.

26. "Up" filminde Bay Fredrickson'ın küçük saldırı suçlaması için önünde beklediği mahkeme salonunun numarasında.

27. "Wall-e" filminde insanların evlerine geri dönemeyeceği emrinin kodunda.

28. "İnanılmaz aile" filminde Bay İnanılmaz'ın esir tutulduğu hücrenin koordinatlarında.

29. "Arabalar 2" filminde Mater'ın plakasında.

30. Ve son olarak; "Sevimli Canavarlar Üniversitesi"nde Sulley'in üniversitedeki ilk dersine girerken kapıda gördüğümüz sınıf numarasında karşımıza çıkıyor A113.

Tasarımcıların kendi öğrencilik yıllarına ve ilk senelerinde bu sınıfta aldıkları derse olan saygılarından yaptıklarını düşünebiliriz sanırım bu tatlı göndermeyi.

Eminim ki burada sıraladıklarımdan çok daha fazlası gizli filmlerde, sizin de gözünüze çarpanlar varsa yorum olarak bekliyorum!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet-yildiz4

aman tanrım didim

olmasadaolurirem

keşke sadece böyle şeyler yapsalar bazı filmlerde seks içerikli yazılar ve fotolardanda oluşuyo ve böylece çocukların bilinç altında oluşumu saglanıyo

odionedio

subliminal mesaj deniyo onlara

frank___enstein

siktir amk şerefsiz oruspu çocuğu

wade-wilson2

Bunlar Zararsız Mesajlar Subliminalle İlgisi yok

equanimity

pelin gidin allaseniz.

adlazimdegil

biri bana anlamlarını teker teker açıklasın

mkaplan

büyük ihtimal bu bilgileri pixar kendisi piyasaya sürmüştür. yoksa hangi insan evladı bunları bulacak.

Görüş Bildir