Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Truva'nın Aşil'i Hakkında Fikir Sahibi Olmak İsteyenlerin Okuması Gereken Enfes Bir Yazı!

2.3bPAYLAŞIM

Popüler kültürde Truva filmiyle bilinse de, hakkında daha fazlasını bilmekte fayda var. Twitter'daki Sanatın Tarihi hesabı Aşil hakkındaki bilgileri özetlemiş, bize de okuyup öğrenmesi kalmış. O zaman daha detaylı tanıyalım bu destansı ismi.

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

19. 

20. 

21. 

22. 

23. 

24. 

25. 

26. 

27. 

28. 

29. 

30. 

31. 

32. 

33. 

34. 

35. 

36. 

37. 

38. 

39. 

40. 

41. 

42. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kaos_77

Fatih sultan mehmet, truva harabelerini gezerken truva nın intikamını aldım diyerek işgalci olmadığını hak sahibi olduğunu vurgulamıştır. bir daha onun gibi vizyon sahibi biri gelmedi. prof dr. ekrem memiş hoca Türk lerin truva lılar safında savaştığından bahsettiği çalışmaları mevcut.

yucel-yavuz1

ne diyosun yani türkmüydüler ?

solsoledo

2- Shakespeare, Troilos ve Cressida'da Akhilleus için "Budalaların taptığı put" der ve haklıdır bunda da. Hektor'un cesedine karşı da sanıldığı kadar şefkatli değildir,onu Troia surları etrafında parçalanana kadar süründürür. Cesedini beraberinde götürmesi onun için fidye ve kurtulmalık almanın da bir adet olmasındandır. Ancak bakar ki ceset 12 gün boyunca hiç çürümez,kargalar gelmez başına,tanrılar tarafından korunduğunu düşünerek korkar bu sefer de... Yani aslında Akhilleus bir kahraman değil, korkaktır. Ama o dönemde Greklerin bir kahramana ihtiyacı olduğundan destan 8.yy'da okunurken Akhilleus kahramanlaştırılır. Destanın asıl kahramanı her zaman Hektor'dur.Eğer hile olmasa işin içinde Akhalar asla Troia'yı alamazlardı...

solsoledo

1- "Yani az yaşamayı kendisi terci etmiştir. Binlerce sürecek bir ün için canından vazgeçmiştir… Bu yüzden Truva savaşına katılmayı çok ister." bu kısım yanlış, zira Akhilleus öleceğini bildiğinden korkusuna asla Troia'ya gelmek istemez. Hatta bu nedenle savaştan kaçarak Skyros kralının sarayında, bir kadın kılığına girerek hareminde saklanır. Onu Odysseus bularak hile dolanla çıkarır oradan. Yine bu nedenle Akhilleus aslında hem destanda hem de tasvirlerinde aşağılanır. Agamemnon savaşa girmesi karşılığında kendisine "7 tane Lesboslu kadın vermeyi" önerir, yani 7 tane lezbiyen; çünkü kendisi de kadın gibidir. Antik dönem tasvirlerinde de Akhilleus hep sakalsız olarak tasvir edilir; bu da antik Yunan kahramanı için aşağılamadır. O dönemde sakal erkeklik sembolüdür çünkü. Kadın kılığına girdiği için, travestilik yaptığı için sakalsızdır.

dusunen_odun

destanın asıl kahramanı Hektor dur lan Akhileus'u övmüş etmiş kadın erkek ayırmayan bir tecavüzcü olduğundan bahsetmemiş püüü

sercan-lale

İnsan gibi yiyiyor at gibi sıçıyor kısmını atlamışsınız.

Görüş Bildir