Trump Koronavirüse Karşı Klorokin ve Hidroksiklorokini Önermişti: İlaçların Ölüm Oranını Artırdığı İddia Edildi

 > 
27PAYLAŞIM

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump tarafından, koronavirüse karşı etkili olduğu iddiasıyla önerilen Klorokin ve Hidroksiklorokin ilaçlarının hastalara iyi gelmediği, hatta ölüm oranını artırdığı belirtildi.

DHA'nın haberine göre, İngiltere’nin başkenti Londra merkezli tıp dergisi Lancet’te yayınlanan araştırma sonuçları, geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump tarafından 'tavsiye' edilen ve Trump’ın koronavirüsten korunmak için her gün aldığını iddia ettiği ilaçların ölüm oranını artırdığını ortaya çıkardı.

Covid-19 tedavisinde bir etki göstermiyor

Lancet’teki makaleye göre, ABD Başkanı Trump’ın iddiasının aksine Klorokin ve Hidroksiklorokin ilaçları Covid-19 tedavisinde bir etki göstermiyor, hatta ölüm oranını artırdığı düşünülüyor. Dergideki makalede, bu ilaçların tedavide kullanılmaya başlanmasıyla ölüm oranının yüzde 16’dan yüzde 18’e yükseldiği ifade edildi.

Bu ilaçları almayan koronavirüs hastalarının ölüm oranının ise yüzde 9’da kaldığı belirtildi.

Trump "ön cephede çalışanlar, birçoğu alıyor" demişti

ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz haftalarda Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında virüsten korunmak için Hidroksiklorokin ilacını aldığını ifade etmişti. Beyaz Saray Basın Sekreteri Kayleigh McEnany, ABD medyasına yaptığı açıklamada, "Bunu kesinlikle doğrulayabilirim. Başkanın kendisinin de söylediği gibi ilacı alıyor" ifadelerini kullanmıştı. 

Trump, söz konusu ilaca dair yaptığı açıklamada, "İlacı alan kaç kişi olduğunu bilseydiniz çok şaşırırdınız. Ön cephede çalışanlar, birçoğu alıyor" ifadelerini kullanmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir