Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Trollük İnsanlığın Kanında Var! İşte Dünya Tarihinde Büyük Yankı Uyandırmış 15 Trolleme

3PAYLAŞIM

Dünyaca ünlü insanların ve ülkelerin Dünya trollük tarihini yazdığı bu olayları biliyor muydunuz?

Kaynak

1. Mark Gubin

Milwaukee sakini olan Mark, havaalanının yakınında bulunan evinin çatısına uçakla gelen yolcuları trollemek için büyük bir yazı ile ''Cleveland'a Hoş Geldiniz'' yazısını yazdırmıştır.

2. İngiltere

''Havuç yerseniz gözleriniz iyi görür'' söyleminin temeli II. Dünya Savaşı'na dayanır. Alman uçaklarını bir bir düşüren İngiliz ordusu geliştirdikleri radar teknolojisini gizlemek için gazetelerde pilotlarının daha iyi görmesinin sebebini havuç yemek olarak açıkladı. Bu açıklamalar üzerine havuç tüketiminde ciddi artışlar oldu. Havuç göz sağlığımız için faydalıdır ancak sanılanın aksine daha iyi görmemizi sağlamaz.

3. Yunanlar

Odysseus'un Truva surlarını aşmak ve şehre gizlice girmek için yaptırdığı tahtadan at maketi. Plana göre Akhalılar savaştan çekiliyor gibi gözüküp, geride çok büyük bir tahta at bırakırlar. Odysseus ve diğer seçkin komutanlar atın içine gizlenirken, diğerleri denize açılıp gemileri Bozcaada'nın arkasına, Troyalıların onları göremeyeceği bir şekilde gizlerler.

4. Victor Lustig

Victor kendisini bir devlet yetkilisi olarak gösterip sahte evraklarla Eyfel kulesini iki kez satmayı başarmıştır ve bundan gerçekten de büyük para kazanmıştır. Üstelik soy ismi Almancada 'komik, alaycı' anlamlarına gelmektedir.

5. Avusturya

Evet Avusturya. Tüm Dünya'yı kandırmışlardır. Beethoven Almanyalıdır, Adolf Hitler ise Avusturyalı. Avusturyalı olmayan ama Avusturya tarihini yazan tarihçiler, biraz da mizahî bir şekilde şöyle derler: “Avusturyalılar’ın en büyük başarısı, Beethoven’in Avusturyalı, Hitler’in ise Alman olduğuna tüm dünyayı inandırmalarıdır.”

6. Sinoplu Diyojen

Platon'un "İnsan iki ayaklı kılsız bir hayvandır." dediğini duyan Diyojen, eline bir tane tavuk almış, tüylerini yolmuş ve Platon'un bu tavuğu insan olarak akademisine kabul etmesini ya da hatasını kabul etmesini talep etmişti. Platon bu argümanı haklı buldu ve bir hata yaptığını kabul ederek, kendisini düzeltti: "İnsan tüysüz, iki ayaklı ve geniş düzgün tırnakları olan bir hayvandır."

7. Pablo Escobar

İnterpol ve DEA (Amerikan uyuşturucu ile mücadele birimi) tarafından aranırken oğlunu beyaz sarayı görmesi için Washington'a götürmüş ve oğlu ile beyaz saray önünde fotoğraf çekilmiştir.

8. Oliver Bickar

Alaska sakini olan Oliver sönmüş bir yanardağ olan Edgecumbe dağına sırf şaka olsun diye 70 tane araba lastiği atmış ve ateşe vermiştir. Şakası işe yaramış ve 'tekrar faaliyete geçen yanardağ' haberleri tüm dünyada duyulmuştur.

9. Andy Warhol

Andy Empire State binasına bir kamera doğrultmuş ve saatlerce çekim yapmıştır. Sonrasında ise bunu ''Empire'' adında bir film olarak piyasaya sürmüştür.

10. Zhuge Liang

Yaklaşık 2000 yıl önce yaşamış bir Çinli generaldir. Bir gün sınırdaki kentleri denetlemek için sadece çoğu sivil memur 2500 kişiden oluşan bir grupla başkentten ayrılır. Bu durum düşman Wei ülkesine bildirilince, yüksek rütbeli komutan Sima Yi yönetiminde 100.000 kişilik bir süvari gücü sınırı aşıp Zhuge Liang'ı yakalamak üzere hareket eder. Bunu casuslar aracılığıyla öğrenen Zhuge Liang da Wei birliklerinin kuşatma araçları olup olmadığını sorar. Haberi getiren casus, olmadığını bildirince yakındaki bir kente çekilir. Wei ordusu da gelir ve kenti kuşatır. Zhuge Liang kent kapılarının açık bırakılmasını emreder ve kendisi de surlardaki bir gözetleme kulesine çıkar. Kulede, sanki bir ziyafetteymiş gibi yer içer, çalgı çalar ve şarkı söyler. Bunu gören Sima Yi, Zhuge Liang'ın kendisini şehir savaşına çektiğini ve eğer şehre girerlerse çeşitli yerlere mevzilendirdiği okçular ile askerlerini birer birer avlamayı planladığını düşünür ve kuşatma araçlarını yanına almadığı için kaçan fırsata yanarak geri çekilir.

11. Basil Zaharoff

Ordu malzemeleri tüccarı olan Yunan Basil Zaharoff önce Yunanistan'a bir denizaltı satmış, sonrasında Türkiye'ye Yunanlara bir tane sattığını söyleyip 2 tane satmış ve sonrasında da Ruslara da aynı şekilde Türklere 2 denizaltı sattığını söyleyerek 2 tane de onlara satmıştır. Asıl büyük trollük ise sattığı hiçbir denizaltının tam olarak çalışır durumda olmamasıdır.

12. Juan Pujol Garcia

Aynı dönemde hem İngilizlere hem de Almanlara gizli ajanlık yapmış ve her iki ülke tarafından da üstün başarıyla ödüllendirilmiştir.

13. Orson Welles

H.G Wells'in ''Dünyaların Savaşı'' isimli romanını seslendirdiği bir radyo programıyla, 1938 yılının bir gecesi tüm ülkeyi trollemiştir. Dünyaların Savaşı Dünya'nın, Marslılar tarafından işgalini anlatan bir kitaptır. Orson Welles, bu kitabı anlattığı radyo programını sanki bir haber yayını gibi şekillendirmiştir. Hal böyle olunca oyunu gerçek sanan insanlar sokağa dökülmüş, bodrum katlarına ve sığınaklara kaçmıştır.

14. Kadın Papa Joan

Joan, Almanya'da yaşayan bir İngiliz misyoner ailenin kızıydı. 12 yaşına geldiğinde erkek elbiseleri giyiyor ve erkek çocuk gibi davranıyordu. Atina'da din ve felsefe öğrendikten sonra Roma'ya gitmiş, ne yaptıysa yapmış, 853'te ölen Dördüncü Leo'dan sonra kendisini Papa seçtirmeyi başarmıştı. Hizmetkârlarından biriyle ilişkisi vardı ve hamile kalmıştı. Hamileliğini dokuz ay boyunca gizlemeyi başardı ama 855 yılında Aziz Petrus Kilisesi'nin dışında kortej halinde yapılan bir ayin sırasında, sokakta doğurunca kadın olduğu ortaya çıktı.

15. Abbie Hoffman

Abbot Howard "Abbie" Hoffman sosyal ve politik aktivisttir. ABD'de Uluslararası Gençlik Partisi kurucularındandır. FBI tarafından aranırken, FBI merkezine düzenlenen bir geziye katılmıştır.

BONUS: İzlanda ve Grönland

Keşfedenlerin yeşil bir ülke olan İzlanda'ya, "Iceland", tamamen buz olan Grönlend'e de "Greenland" ismini vermiş olması tam bir trollük.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
natsemender

#4 Sülün Osman'ın Avrupa şubesi sgffg

smaban

#7 su pablo escobar hikayesinden bikmadiniz he. adam o fotograf cekildigi siralarda aranmiyordu.

Görüş Bildir