Dibe Vurmaktan Çekinmeyenlerin Öyküsü Trainspotting'den Yaşamı Sorgulatacak 15 Alıntı

 > -
Abone ol

Tanıtım bölümünde şu şekilde bahsediliyor kitaptan: "Trainspotting, dibe vurmaktan çekinmeyenlerin öyküsü. Kısa ve hayal kırıklıklarıyla dolu hayatların baştan kabulü… Trainspotting, şimdi ve her zaman, bir iş-bir eş-bir yuva masallarıyla doymaktansa hayatın gerçekleriyle aç kalmayı seçenlerin gün sonu özeti. 
Yaşamlarını kariyerle ya da ilişkileriyle anlamlandırmaya çalışanlara inat, bambaşka şeylerin üzerine şeytan arabalarıyla tam gaz gidenlerin çarpıcı, unutulmaz, kafası güzel ve hazmı zor hikayesi Trainspotting."

Biz de Yeraltı Edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Irvine Welsh’in sinemaya da uyarlanan romanı Trainspotting’ten 15 alıntıyı sizler için derledik.

Not: İçerik kitabı okumayanlar veya filmi izlemeyenler için spoiler sayılabilir. Ayrıca rahatsız edici bölümler barındırabilir.

1. "Hayatı seçin. İş bulun. İşinizde ilerleyin. Aile kurun. Büyük ekran bir televizyon alın..."

"...Çamaşır makinesi, araba, cd player, elektrikli konserve açacağı alın. Sağlığınıza dikkat edin. Kolesterolünüzü düşük tutun ve kendinize diş sigortası yaptırın. İpotekle ev alın. İyi bir ev için çalışın. Arkadaşlarınızı seçin. Hobileriniz için ayrı giysiler ve uyumlu çanta kullanın. Doğru dürüst bir çatısı olan, üç odalı pahalı bir daire kiralayın. D.I.Y’e gidin ve Pazar sabahı orada ne işiniz olduğunu düşünün. Kanepenizde oturun, televizyonun beyninizi yıkamasına izin verin, ruhunuzu o salak yarışmalara satın ve bir şeyler tıkının. Tüm bunları yaptıktan sonra intihar edin. Sırf neslinizi devam ettirebilmek için… Ürettiğiniz o sersem bebelerin ortalığa işemesini izleyin. Geleceğinizi seçin. Hayatı seçin. 

Ama neden böyle bir şey yapayım ki? Ben hayatı seçmemeyi seçtim. Ben başka bir şey seçtim. 

Neden mi?

Hiçbir nedeni yok."

2. "Acı merkezlerim zamanın geldiğini söylüyor. Ne kadar çabuk. Tanrım, hayat kolaylaşmıyor."

3. "Bazı kadınlar, psikopat karakterlere ilgi duyarlar. Genellikle bu kusurlarının bedelini korkunç bir hayat yaşayarak öderler."

4. "Benim sorunum şu: ne zaman sahip olmayı çok istediğim bir şeye sahip olma olasılığı karşıma çıksa; kız arkadaş, ev, iş, eğitim, para filan, birden o şey bana çok aptalca ve anlamsız geliyor..."

"O kadar ki artık onu istemiyorum zaten!"

5. "İstatistiksel olarak insanın kendi ailesinden biri ya da arkadaşı tarafından öldürülmesi, yabancı biri tarafından öldürülmesinden çok daha yüksektir."

6. "Kendinden ödün vermeden, iğrenç iki yüzlülüğe fazla bulaşmadan ve bu çürümüşlüğe kendini fazla kaptırmadan bir topluluğu tatmin etmenin en iyi yolu klişelere sadık kalmaktır..."

"...İnsanlar böyle zamanlarda klişeleri severler. Çünkü gerçek görünürler ve bir anlamları vardır."

7. "Şimdi, hepsinden sonsuza dek uzakta, olmak istediği kişi olabilirdi. Ya ayakta kalırdı ya da düşerdi. Tek başına."

8. "Tanrım, beni bana yardım etmek isteyenlerden koru!"

9. "Toplum, davranışları kendi normlarının dışında kalan insanları emebilmek için yapay ve dolambaçlı bir mantık icat eder."

10. "Annemi seviyorum, onu çok seviyorum, ama tanımlaması zor olan bir biçimde, ona anlatması zor olan, neredeyse olanaksız olan bir biçimde..."

"...Ama yine de onu seviyorum. O kadar ki artık benim gibi bir oğlu olmasını istemiyorum. Keşke kendi yerime ona daha iyi bir oğul bulabilseydim. Bunu istiyorum, çünkü değişimin bizim elimizde olan bir şey olmadığını düşünüyorum."

11. "Hayat sıkıcı ve boş. Büyük umutlarla başlıyoruz, sonra sıçıyoruz..."

"...Sonra gerçek yanıtları bulamadan geberip gideceğimizi fark ediyoruz. Varlığımızı gerçekten değerli bir bilgiye, gerçek şeyler hakkındaki o bilgiye tam eriştiremeden, hayatımızı sadece farklı biçimlerde yorumlayan bütün o büyük fikirleri geliştiriyoruz. Aslında, sadece kısa ve hayal kırıklığı dolu bi hayat yaşıyoruz, sonra da geberiyoruz. Hayatlarımızı kariyer veya kendimizi tamamen aldatmaya yönelik ilişkiler kurmak filan gibi boklarla doldurmaya çalışıyoruz. Eroin iyi bir uyuşturucu, çünkü bütün o aldanışları ortadan kaldırıyor. Çekince kendini iyi hissediyorsun, ölümsüz hissediyorsun. Zaten kötüysen, o zaman daha da kötü oluyorsun."

12. "C vitamini yasa dışı olsaydı, onu da kullanırdık."

13. "Kendimin ve hayatın sınırlarıyla yüzleşemediğim için kendimden nefret ediyordum..."

"...İnsanın kendini hayal kırıklığına uğratan sınırları kabullenmesi akıl sağlığına ya da normal davranış biçimine işaret ediyordu öyleyse."

14. "Bir zamanlar diğerlerini eğlendirmeye yönelik bir oyundan ibaret olan husumetleri, oynana oynana sıradan bir gerçeğe dönüşmüştü."

15. "Hayat daha basit olsa gerekti, bu kadar karmaşık olamazdı. Daha çok acı, sonra daha çok uyku/acı."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
batuhan-kaplan

Arşivimde en başta yer alan İngiliz sinemasının bana en güzel ve en yegane filmidir... İzleyin, izlettirin diyorum. Lou Reed ve Iggy Pop'un şarkıları yeter. Hatta aynı ekiple devam filmini çekeceklermiş 20 yıl sonra, sabırsızlıkla bekliyorum!

constark

hangi film bu ?

constark

pardon yav adı başlıkta yazıyormuş :D

jubilation

Bunlar kadar dib olmasa da yakın bir dibe bende vurmuşumdur. Çok şükür kurtuldum :) even if i had to journey to this world 1000 times again, I would live this experience. Bu da benden olsun.

marladurden

"Tanrım, beni bana yardım etmek isteyenlerden koru!"

mkl2018

En iyi orgazmınızı alıp onu binle çarpın. bu duygunun yanından bile geçemez. Herhangi s.kişten daha iyi. Ve dünyadaki en iyi y...ktan.

huseyin-onal

5 yıllık bi bağımlı olarak çok net söylüyorum,kesinlikle abartı...ha bi öfori yaşıyosun doğru ama götürdüklerine bakarsan değmez..ve bagımlı olan herkes bırakmak ister

Görüş Bildir