"Şişirilmiş Kâr" Toshiba'nın CEO'sunu İşinden Etti

 > 
2PAYLAŞIM

Japonya’nın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Toshiba’nın üst yöneticisi Tanaka Hisao’nun, bugün görevinden istifa ettiği bildirildi. Tanaka’nın yönettiği Toshiba firmasının son yedi sene işletme kârının şişirilerek 151,8 Yen (1,2 milyar dolar) gösterilmesiyle patlak veren skandalın tüm sorumluluğunu üzerine alarak istifa ettiği belirtildi.

Bağımsız heyet tarafından gerçekleştirilen araştırma sonucu, Toshiba’nın üst düzey müdürlerinin, 2008 yılından bu yana sistematik olarak ‘atılım’ perdesi altında gerçekçi olmayan hedefler koyduğu ve baskı altında olan alt kademelerin de sahte düzenlemeler yaptığı ortaya çıktı. 

Esas işletmelerinden birinin nükleer santral olduğu bilinen Toshiba’nın, özellikle 2011 yılındaki Fukushima nükleer kazasının ardından, Japonya’daki 48 adet nükleer santralin durdurulmasıyla daha da sıkıntıya girdiği belirtildi.

Kameralar karşısında derin üzüntüsü ve utancını ifade eden Toshiba’nın CEO’su Tanaka daha sonra yaptığı açıklamasında “Bizim sorumluluğumuz çok büyük. Şirketin, tamamen yeni bir yapılanmaya ihtiyacı var.” diye konuştu.

İstifa eden Tanaka’nın görevini Toshiba’nın Yönetim Kurulu Başkanı Muromachi Masashi’nin alacağı bildirildi. 

Japon kültüründe özellikle büyük şirket çalışanlarının bir bütün oluşturduğu ve şirketin saygılığını korumak için birçok yanlışlara göz kapamak ve şirket içindeki yanlışları kamuya duyurmamak gibi geleneğinin olduğu biliniyor. Örneğin, şirketin zarar etmesine veya ürünlerinde bazı arızaların olmasına dair haberlerin uzun zaman sonra dışarı sızma olaylarının 2000 yılında Mitsubishi Motors şirketinde , 2007 yılında elektronik üreticisi Sanyo Electric firmasında ve en son 2011 yılında kamera ve tıbbi makineler üreticisi olan Olympus Corp. firmasında da görülmüştü.

CHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir