Tonton Anneanne ve Babaannelerimizin Evinde Bulunan Olmazsa Olmaz 15 Demirbaş

-

Şu dünyada karşılıksız olarak en çok sevdiğimiz insanlar herhalde anneanne ve babannelerimiz olsa gerek. Onların evine gittiğimizde bile içimize yerleşen huzurun tarifi mümkün değil. Kimisine hayattayken sıkı sıkıya sarıldığımız, kimisini kaybettiğimizde deliler gibi özlediğimiz büyüklerimiz onlar. Yaşadıkları yerler farklı olsa da evlerindeki bazı eşyalar neredeyse hiç değişmez. Biz de babaanne ve anneanne evinde bulunan bu değişmez eşyaları sizler için listeledik.

1. Her mevsim en ufak bir ürpertide giymelik örgü yelek

Genellikle el altında ve çabucak ulaşılabilen yerlerde durur bu yelek. Anneanne ve babaannenin bedeniyle özdeşleşmiştir neredeyse. Onları bu yelek kadar sıcak tutan başka bir giysi yoktur desek yalan olmaz.

2. Annenizin, babanızın yaşından bile daha büyük vitrin bölmeli kanepe

Şimdilerin bazasının, dolaplarının yaptığı işi kendi başına yapan bir eşyaydı kendisi. Babaanneler ve anneanneler dünya malına tamah etmedikleri için koltuğunu, vitrinini sık sık değiştirmezler. Kim bilir neler gördü geçirdi o kanepe...

3. Evin en güzel yerinde kolajla oluşturulmuş dedenin, çocukların ve bütün torunların fotoğrafları

Aslında şimdiki zamanın Instagramını anneanne ve babaannelerimiz çoktan yapmıştı. Bu fotoğrafların içinde bir tane eksik aile üyesi bulamazsınız. Çünkü en büyük şefkatle konulmuştur oraya hepsi. Hatta torunlar yokken duvara baka baka hasret giderirler.

4. Altına girince ezilecek kadar ağır olan ama bir o kadar da sıcak tutan taş yorganlar

İçi tamamen kırpılmış ve çırpılmış yünlerle kaplı bu yorganları artık sadece anneanne ve babaanne evinde görebilirsiniz. Elyaf çıktı, mertlik bozuldu. Biz ne güzel de mutluyduk o kaygan yorganların içinde halbuki...

5. Eve kim gelirse gelsin hemen ikram etmek için vitrinde bekleyen bayramlık çikolata, şeker, lokum...

Biz belki çikolata ve şekeri sadece bayramda misafir geldiğinde ikram ederiz ama anneanne ve babaannelerin evine ne zaman gidilirse ikram edilir bunlar. Yanında da tabii ki eski şişeli bir kolonya olmazsa olmaz.

6. Buzdolabında bekleyen dünyanın en lezzetli yemeği

Babaanne ve anneannelerin buzdolabı hiçbir zaman boş kalmaz. Ya birileri gelir umudu ile ya da boş durmamak için mutlaka hazırda yemekleri vardır. Torunların hayatı boyunca yiyebileceği en lezzetli yemekler de işte bunlardır.

7. Üstüne örtü örtülerek kapatılmış, en kıymetli şeylerin koruyucusu ahşap sandık

O sandığın içinden kim bilir ne çeyizler, ne hatıralar çıktı zamanında. Yıllar sonra sadece bir salon süsü olarak kaldı. Bu sandığın içi, en az babaanne ve anneanne kadar güzel kokar.

8. Teknolojinin yenilenmesine hiç ihtiyaç duyulmamış tüplü televizyon

grifikirler.com

Hepimiz daha incesinin, daha ileri teknolojisinin derdine düşerken, büyüklerimizin bu kaygılarla hiç işi olmaz. Anlamadıklarından değil, işlerini gördüğü için değiştirme ihtiyacı duymazlar. O evde bulunan en teknolojik alet, bu televizyonun kumandasıdır.

9. Çeyizden itibaren vitrinde saklanan nostaljik fincan ve bardak takımı

O bardakları ancak bir tek o evde görebilirsiniz. Belki anneniz de saklamıştır ama asla babaanne ve anneanne evinde bulunan antikalar kadar el değmemiş ve saklanmış değildir herhalde.

10. Dünyanın en güzel su böreğinin ve hamur işlerinin piştiği davul fırın

Bu davul resmen anneanne ve babaanneler için üretilmiştir. Aynı malzemeyle ve aynı teknikle sizin yaptığınız hiçbir şey, onların bu davul fırında pişirdiği gibi olmaz. Yenisini almak isteseniz de onlar kabul etmez zaten.

11. Taşlarına bakarken hayalden hayale sürükleyen kristal avize

Minimalist yaşam tarzı, modern eşyalar derken bizim evlerden çıktı gitti bu avizeler. Ama bir de onların evine gidin bakın, hala orada duruyordur. O kristal taşların içine bakarken oluşan gökkuşağında kendi çocukluk hikayesini görenler, birleşelim!

12. Artık hiçbir işe yaramasa da kenarda duran eski yadigar radyo

Bunların bazıları hala çalışır durumda olabiliyor. Kim bilir o radyodan hangi sanat müziği şarkısını açıp en son ne zaman dinlediler? Biz bilmiyoruz ama o radyo bütün anları bilir...

13. Tıkırtısı sinir bozsa da sonradan alışılan tavuklu saat

Sürekli yem yiyen bir tavuk düşünün. Düşündünüz mü? Hah şimdi o tavuğu bir de bu saatin içinde düşünün. Eminin hepiniz hatırlamışsınızdır o çıkan tıkırtıyı. Ne güzel şeysin sen ya...

14. Bir yerden bir yere taşınması için vinç yardımı gereken kristal dev kültablası

Sadece anneanne ve babaannelerin evinde görülen muhteşem bir detay daha. Yalnız herhalde kristal oldukları için midir nedir, insanın kendi ağırlığı kadar vardır neredeyse bunlar. O yüzden de yerlerinden pek oynamazlar.

15. Yakın gözlüğünün tüm imkanlarından faydalanarak örülmüş dantel masa örtüsü

Anneanne ve babaannelerin böyle bir özelliği vardır. Gözleri artık eskisi gibi görmese de kendilerini zorlayarak dantel örmeye devam ederler. İşte bu eşya da o azmin en güzel örneklerinden bir tanesidir.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nankurunaisaa

yapmayın böyle şeyler kabartmayın duyguları !!

oredius

Yüzümde tebessümle hüzünlendim. Nasıl bir tabir oldu ben de bilmiyorum ama çok özledim onları...

theravenwoman

o fincan bizim evde hala var :D

ferda_o1

bizimkiler Almanya'ya kadar getirmis o fincan takimini :D :D

canbaz67

#9 bizde de vardı, hiç kullandığımızı hatırlamıyorum, hatta süs için olduklarını düşünüyordum (plastik meyveler gibi), kullanılamaz sanıyordum.

tuenti

Abi çok güzel ya

Görüş Bildir