Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Daha Önce Muhtemelen Duymadığınız 27 Titanik Gerçeği

-

Titanik, 15 Nisan 1912 gecesi daha ilk seferinde bir buz dağına çarparak Kuzey Atlantik'in buzlu sularına gömülen ve beraberinde 1.514 kişinin ölmesine sebep olan zamanının en büyük gemisi hakkında bilinmeyen gerçekler.

Kaynak: http://www.factslides.com/s-Titanic

1. Filmde gemi batarken çalmaya devam eden müzisyenler senaryo güzelleşsin diye yaratılan bir sahne değil. Gerçekte de insanları sakinleştirmek için gemi batana kadar çalmışlardır.

2. Titanik gemisi o kadar büyüktü ki sadece kazan dairesinde fırını kömürle besleyen 176 adam bulunuyordu.

3. Gemideki aşçılardan biri o kadar çok alkol almıştı ki 2 saat boyunca dondurucu suda hayatta kalmayı başarabilmişti.

4. Titanik gemisinin yolculuğundan bir gün önce filikaların nasıl kullanılması gerektiğine dair bir tatbikat planlanmıştı fakat bilinmeyen bir sebepten dolayı iptal edildi.

5. Gemideki filikaların çoğu alabileceği kapasitenin altında doldurulup denize indirildi.

6. Bundan dolayı geminin toplam yolcu sayısının yüzde 53'ü yerine yüzde 31'i kurtulabildi.

7. Gemiyi batıran buz dağı sadece 30 saniye erken farkedilseydi bugün bu içeriği yapmış olmayacaktık.

8. Buzdağına çarptıktan sonra geminin batması 2 saat 40 dakika sürmüştü.

9. Bunun sebebi de 30'un üzerinde Titanik mühendisi insanların gemiden kaçabilmesi için gemiyi çalışır halde tutmuş ve kendi hayatlarını feda etmişlerdir.

10. Uzmanlara göre 6 yerine sadece 4 kompartıman sular altında kalsaydı gemi kesinlikle batmayacaktı.

11. Geminin 4. bacası tamamen sahteydi. Bu baca eklenmişti çünkü geminin çok heybetli ve simetrik gözükmesini istemişlerdi.

12. Titanik faciasından kurtulan bir Japon sırf diğer yolcularla birlikte ölmediği için ülkesinde korkak ilan edilmişti.

13. Gemideki en pahalı birinci sınıf odalar günümüz fiyatı ile 300 bin TL.

14. Bir düzineye yakın yeni evli çift balayılarını kutlamak için Titanik gemisini tercih etmişlerdi.

gizemkuzu.files.wordpress.com

15. Geminin batmasına sebep olan buzdağı milattan önce 1000'li yıllarda bir yerlerden kopup kendi yolculuğuna başlamış.

16. Bugünün gemilerinin buzdağı ile karşılaşma olasılığı Titanik gemisinden daha fazla olsa da...

17. ...Titanik gemisi buzdağına çarpıp batan tek okyanus gemisidir.

18. Titanik filmindeki Rose'u canlandıran Kate Winslet, filmin kendisiyle özdeşleşen "My Heart Will Go On" şarkısından nefret ediyormuş.

19. ''Titanik'' filmine harcanan bütçe geminin gerçek maliyetinden fazladır.

20. Titanik gemisinin enkazını bulma çalışmaları tam tamına 73 yıl sürmüştür.

21. Titanik gemisinde sahipleri ile birlikte seyahat eden 12 köpekten 3'ü kurtulabilmiş.

22. Titanik battıktan 29 gün sonra bu konuyu ele alan bir film vizyona girdi. Başrolünde ise Titanik batarken son anda kurtulmuş Dorothy Gibson yer almaktaydı.

23. Titanik gemisinin sahibi olan şirket, müzisyenlerin giydiği üniformaları geri getirmedikleri gerekçesiyle ailelerine fatura edip tahsil etmiş.

24. Ramon Artagaveytia isimli bir adam 1871 yılında batan bir gemiden kurtulduğunda gemiye binmeye tövbe etmiş. 1912 yılında bu korkusunu yenmek amacıyla tekrardan denize açılmaya karar veren adam, "Batmaz" diye lanse edilen Titanik gemisini tercih ederek son yolcuğuna çıkmış.

25. İki kez filikalara binmeyi reddeden Thomas Byles adındaki bir rahip, yolcuları sakinleştirmek ve günah çıkarmalarına yardımcı olmak için gemide kalmayı tercih etmiştir.

26. 1912 yılındaki kazadan 14 yıl önce Morgan Robertson adındaki bir yazar "Batırılamaz" diye lanse ettiği Titan isimli bir geminin buzdağına çarparak batmasını konu alan bir kitap yazmıştır.

27. Yakın zamana kadar bilinmeyen ve "Halomonas Titanicae" ismi verilen pas yiyen yeni bir bakteri türü 20 yıl içerisinde Titanik enkazını tamamıyla yok edecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ilkerce5

enkaz gitmesin çıkarılır inşallah

omer-faruk-demir3

nası çıkarsınlar kardeş? dondurucu suda tonla ağır bir enkazı suyun ağırlık kuvvetini de katarsak çıkartmak imkansız ve zaten içindeki değerli tüm eşyalar yok olmuştur şimdiye kadar kimse uğraşmaz onu çıkartmak için.

bilemiyorumaltan_

#26 yok ebesinin ..

nationalistwolf

Müzik çok değişik etkili elin ayağın boşalıyor.

eun-soo

enkaz gitmeisn yaaa ve neden kate şarkıdan nefret ediyo ne alaka

Gizli Kullanıcı

#24 Ramon Artagaveytia isimli bir adam 1871 yılında batan bir gemiden kurtulduğunda gemiye binmeye tövbe etmiş. 1912 yılında bu korkusunu yenmek amacıyla tekrardan denize açılmaya karar veren adam, "Batmaz" diye lanse edilen Titanik gemisini tercih ederek son yolcuğuna çıkmış.-- ( Garabet pezevenk, Gemiyi bu batırmış )

Görüş Bildir