Titanik Dahil 3 Büyük Gemi Kazasından Sağ Kurtulan Hemşire Violet Jessop’un Akılalmaz Hikayesi

2PAYLAŞIM

Şanslı mı talihsiz mi karar veremedim doğrusu.

Çok küçük yaşta tüberkülozu yenen Violet Jessop, doğuştan mücadeleci biriydi.

1887'de Arjantin'de doğan Violet, hayatta kalan 6 çocuktan bir tanesiydi.16 yaşındayken babasını kaybetti ve bu olay ailesinin İngiltere'ye taşınmasına neden oldu. Birkaç yıl sonra, 23 yaşındayken annesinin izinden giderek kamarot olmaya karar verdi. Mesleki hayatı, o zamanlar çok ünlü olan "White Star Line" firmasının "RMS Olimpik" gemisiyle başladı.

Daha ilk seyrinde, mürettebatı olduğu RMS Olimpik ve RMS Hawke gemileri çarpıştı.

Violet ilk başta havanın kötü olmasından dolayı bu seyahat konusunda endişeliydi fakat korkusunun üstesinden gelerek gemiye bindi. 20 Eylül 1910'da 2 gemi çarpıştı fakat şans eseri hiçbir zayiat verilmedi ve iki gemi de limanlarına geri dönebilmeyi başardı. RMS Olimpik'te oluşan hasar raporlanandan çok daha büyüktü ve tamiri 75.000 dolara mal oldu.

Titanik buz dağına çarptığı sırada Violet yatağında uzanıyordu.

Olimpik'in kazasından sonra Violet bu yeni gemiye katılma konusunda pek hevesli değildi fakat arkadaşları eğer katılmazsa çok büyük bir fırsat kaçıracağına dair onu ikna etti. Daha yolculuğun 5. seyir gününde, 10 Nisan 1912'de Titanik buz dağına çarptı. Violet hemen kamarasındaki yataktan kalkarak güverteye gitti ve çocuklarla kadınların cankurtaran botlarına binmelerine yardım etti. Sıra ona geldiğinde kaybolmuş bir bebeği de yanına alarak 16 numaralı cankurtaran botuna bindi. Okyanusun ortasındaki 8 saatlik bekleyişin ardından sabah, hayatta kalan herkesle beraber Carpathia isimli gemi tarafından kurtarıldı. Kurtarılan kadınlardan biri gelip elindeki bebeği hiçbir şey söylemeden alana kadar bebeği kucağından hiç indirmedi.

Batan Britannic'ten kurtulmaya çalışırken kafa travması geçirdi.

Titanik faciasından 4 sene sonra Violet kendini İngiliz Kızıl Haçı için "HMHS Britannic" adlı gemide hemşire olarak çalışırken buldu. Britannic başlangıçta bir yolcu gemisiydi fakat daha sonradan hastaneye dönüştürüldü. Yaşanan ani patlama sırasında gemi Ege Denizi'nde seyir halindeydi. Violet denize atladı ama geminin altına doğru çekildi ve sert bir şekilde kafasını çarptı. 1066 kişiden 30'u, hızla batmakta olan gemiden kurtulamadı. Yıllar sonra şiddetli baş ağrıları nedeniyle doktora giden Violet, baş ağrılarının batan gemiden kaçmaya çalışırken geçirdiği kazadan dolayı yaşadığı kafa travmasından kaynaklandığını öğrendi.

Kurtardığı bebekten garip bir telefon geldi.

Yaşadığı zorluklara ve defalarca ölümle burun buruna gelmesine rağmen Violet 63 yaşında emekli olana kadar büyük gemilerde çalışmaya devam etti. Yıllar sonra kimliği belirsiz bir kişiden gizemli bir telefon geldi ve bu kişi Titanik batarken bebeği kurtaranın o olup olmadığını sordu. Violet bebeği kurtaranın  kendisi olduğunu söyledikten sonra, kimliği belirsiz kişi "O bebek bendim." diyerek telefonu kapattı. İşin garip kısmı, o ana kadar Violet kurtardığı bebekten kimseye bahsetmemişti.

Peki ya siz 3 farklı geminin kazasına tanık olsaydınız yine de gemilerle seyahat etmeye devam eder miydiniz? Düşüncelerinizi bizlerle yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Başlarına Gelen Talihsiz Olaylardan Sonra Kurşun Döktürmesi Gerektiği Tescillenen 16 Bahtsız Bedevi - onedio.com
Başlarına Gelen Talihsiz Olaylardan Sonra Kurşun Döktürmesi Gerektiği Tescillenen 16 Bahtsız Bedevi - onedio.com
Şanssızlığın Ne Demek Olduğunu En Kötü Şekilde Deneyimleyen 23 Talihsiz İnsan - onedio.com
Şanssızlığın Ne Demek Olduğunu En Kötü Şekilde Deneyimleyen 23 Talihsiz İnsan - onedio.com
Kurşun mu Döktürsek? Hayatta Planladıkları Hiçbir Şey Doğru Gitmeyen 20 Talihsiz İnsan - onedio.com
Kurşun mu Döktürsek? Hayatta Planladıkları Hiçbir Şey Doğru Gitmeyen 20 Talihsiz İnsan - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
blvckstne

Film yapılır

aytunc

Demek ki neymiş? Bu kadının olduğu gemiye binmeyecekmişsin. Lanet bu kadında:)

despresso

Batan, çarpışan gemilerin hepsi de White star line firmasına ait. Şimdi buna lanet mi dersiniz yoksa teknik yetersizlik ve beceriksizlik mi?

tren

"The Unsinkable Molly" ile bir akrabalığı da yok ama şans hep yüzüne gülmüş. 😁

baris-5555

Anormal olan bir şey yok kadın hep gemiler de çalışmış ikincisi de Bebeği biri almış kucağından bu kişi söylemiş demek ki çocuğa

Görüş Bildir