Tıp Alanındaki Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu

151PAYLAŞIM

2020 Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu. 2020 Nobel Tıp Ödülü, Hepatit C virüsünün keşfine katkıda bulunan Harvey J. Alter, Michael Houghton ve Charles M. Rice'a verildi.

İsveç’in başkenti Stockholm’deki Karolinska Enstitüsü’nde bugün düzenlenen tören ile fizyoloji ve tıp alanında Nobel ödülü kazananlar açıklandı.

Koronavirüs sebebiyle etkinlik sanal olarak gerçekleşirken, fizyoloji ve tıp alanında ödülü kazananların isimleri açıklandı. 

Hepatit C’yi keşfeden ABD’li bilim insanları Harvey J. Alter, Charles M. Rice ve İngiliz bilim insanı Michael Houghton’ın ödülü kazandığı duyuruldu.

10 milyon İsveç kronu ödül alacaklar

Ödül komitesi tarafından yapılan açıklamada, “Ödüle layık görülen bilim insanlarının çalışmalarından önce Hepatit A ve B virüslerinin keşfi çok kritik adımlardı. Fakat Hepatit C’nin keşfi kronik hepatit vakalarının sebeplerini ortaya çıkardı ve milyonlarca insanın yaşamını kurtaran kan testleri ve ilaçların geliştirilmesinin önünü açtı” ifadesi kullanıldı.

10 milyon kron ödül alacaklar

Nobel genelde geçmişte büyük keşifler yapan ve geliştirdikleri tedavi yöntemleriyle günümüzü etkileyen bilim insanlarına veriliyor. Ödülü kazananlara altından bir madalyanın yanı sıra 10 milyon İsveç kronu (yaklaşık 956 bin euro) ödül veriliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir