THY, Yüzde 50'ye Varan Maaş İndirimini Kabul Etmeyen Personellerin İstifasını İstedi: 'Geniş Çaplı Bir Tasfiye Operasyonu'

 > 
573PAYLAŞIM

Türk Hava Yolları, maaşlarda yüzde 50'ye varan indirim protokolünü kabul etmeyen personellerden istifa dilekçesi istedi. HAVASEN, "Geniş çaplı tasfiye operasyonu için düğmeye basılmıştır. Teslim belgesini hukuk dışı bir yöntemle onaylatmak ahlak dışıdır" açıklaması yaptı.

Protokol koşullarını kabul etmeyenlerden istifa istendi

Sözcü'den Yusuf Demir'in haberine göre, Türk Hava Yolları ve yetkili sendika Hava-İş arasında imzalanan ve maaşlarda yüzde 30 ile 50 arasında indirim öngören protokolün ardından, çalışanlara bir e-posta gönderildi.

Postada protokol koşullarını kabul etmeyenlerden, iş akitlerini kendi istekleriyle feshettiklerine dair bir yazı imzalamaları istenerek, 8 Eylül'e kadar süre verildi.

THY tarafından gönderilen e-posta 📌

HAVASEN: 'Geniş çaplı bir tasfiye operasyonu'

THY'nin geniş çaplı bir tasfiye operasyonu için düğmeye bastığını kaydeden HAVASEN, “Kırk katır mı, kırk satır mı açmazına sokulan, işveren karşısında çaresiz, sahipsiz ve yalnız bırakılan çalışanlar, yetkili sendika Hava-İş tarafından adeta kaderlerine terk edilmiştir” ifadesini kullandı.

'Kabul etmeyenler veya tercihte bulunmayanlara ise derhal ücretsiz izne çıkartılarak açlığa mahkum edilecekleri açıkça tebliğ edildi'

HAVASEN açıklamasının devamı şu şekilde:

“Çalışanlara, pandemi koşullarında, ileride telafi edilebilecek şekilde ve makul düzeyde bir tadil protokolü imzalatmak yerine insan onuruna yakışmayan bir teslim belgesini tamamen hukuk dışı bir yöntemle üyelerine tek tek onaylatmak ahlak dışıdır. Protokol koşullarını kabul etmeyenlere kıdem tazminatlarının yanına bonus olarak eklenen 2 aylık ihbar tazminatı ile işlerinden kendi rızaları ile ayrılmaları dayatılmaya başlandı. Kabul etmeyenler veya tercihte bulunmayanlara ise derhal ücretsiz izne çıkartılarak açlığa mahkum edilecekleri açıkça tebliğ edildi.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir