Görüş Bildir
Haberler
TFF'den Bursaspor'a Olumsuz Yanıt

TFF'den Bursaspor'a Olumsuz Yanıt

Enver K.
23.03.2016 - 16:32

Bursaspor Kulübü Yönetim Kurulunun, 2016-2017 sezonunda Passolig uygulamasında yer almama kararı alarak Türkiye Futbol Federasyonuna (TFF) yaptığı başvuruya olumsuz yanıt verildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Bursaspor Kulübünün internet sitesinde yapılan açıklamada, Anayasa Mahkemesinin elektronik bilet uygulamasıyla ilgili kararı sonrası TFF yetkilileriyle temasa geçildiği bildirildi.

Bursaspor'un başvurusu ve TFF'nin yanıtı

Bursaspor yönetiminin konuyla ilgili TFF'ye yaptığı başvuruda, Anayasa Mahkemesinin kararına atıfta bulunularak, Passolig uygulamaya konulurken toplumsal cezalandırma yerine bireysel cezalandırma yoluna gidileceği, bu şekilde saha kapatma ve tribün cezalarının ortadan kaldırılacağı ve taraftarların karşılaşmaları huzur içinde izleyebileceğinin kamuoyuna açıklandığı belirtildi.

Söz konusu amaçlardan uzaklaşıldığı ve sistemin işlevsiz kaldığı öne sürülen başvuruda, şu ifadelere yer verildi:

'Aktif Bank tarafından Passolig sistemi ve Passolig kartı gerek taraftarlara gerekse kulüplere yüksek rakamlarla kredi pazarlama aracı haline getirilmiştir. Banka, kulüplere ilave kredi kullandırırken, bankanın iştirakleri ile kulüpleri, kulüplerin aleyhine ağır yükümlülükler içeren ilave sözleşmeler imzalamaya zorlamış ve bankacılık kurallarına aykırı bir kısım işlemler ile kendi lehine haksız menfaat sağlamıştır, sağlamaya halen devam etmektedir.

Bursaspor Kulübünün, 2014-2015 ve 2015-2016 sezonunun 25. haftasına kadar seyirci hasılatı olarak net kazancı 6 milyon 991 bin 14 TL'dir. Passolig uygulaması ile Bursaspor'un üzerinden Aktif Bank'ın elde ettiği kazanç ise 2 milyon 561 bin 319 TL'dir. Bu gelir dağılımının adil olmadığı ise açıkça ortadadır. Buna rağmen Passolig tarafından federasyonunuza değişik zamanlarda başvurular yapılarak kendi gelirleri ile ilgili iyileştirme yapılması talep edilmektedir. Kulüpler kredi ilişkisine dayalı olarak baskı altına alınarak Passolig kartlarından, şirketlerin kulüplere ödediği katkı paylarından feragat etmeye dahi zorlanmaktadır. Bunun en somut örneğini yaşayan kulüplerden biri de Bursaspor'dur. Bursaspor Kulübü olarak 2016-2017 sezonunda Passolig sistemi içinde yer almama kararı almış bulunmaktayız. 2016-2017 sezonunda e-bilet uygulamasına kendi kuracağımız Bursaspor Taraftar Kart sistemiyle devam edeceğiz.'

TFF tarafından Bursaspor Kulübüne gönderilen cevap yazısında ise Anayasa Mahkemesinin kararıyla elektronik bilet uygulamasının anayasaya uygunluğunun tespit edildiği vurgulandı.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın