Görüş Bildir
Haberler
TFF 9 Hakemle Profesyonel Sözleşme İmzaladı

TFF 9 Hakemle Profesyonel Sözleşme İmzaladı

Enver K.
06.08.2015 - 14:40
İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 9 hakem ile profesyonel sözleşme imzaladı.

Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde düzenlenen imza törenine TFFBaşkanı Yıldırım Demirören, TFF 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı, Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Kuddusi Müftüoğlu, MHK Başkan Vekili Bünyamin Gezer ile hakemler Cüneyt Çakır, Hüseyin Göçek, Mete Kalkavan, Barış Şimşek, Tolga Özkalfa, Halis Özkahya, Ali Palabıyık, Fırat Aydınus ve Bülent Yıldırım katıldı.

Törende konuşan Yıldırım Demirören, TFF olarak geçen sezon pilot uygulamasını yaptıkları profesyonel hakemlikte yeni bir aşamaya geçtiklerini belirterek, 'İlk kez 9 değerli hakemimizle sözleşme imzalıyoruz. Bunu pilot uygulamada sağladığımız başarıya borçluyuz. Profesyonel hakemliğin Türk futbolunun yapısal parçalarından bir tanesi haline geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Elbette bununla da kalmayacağız. Önümüzdeki 2 sezon içinde bu rakamı 20'ye çıkaracağız. Ardından da tüm liglere yayacağız' diye konuştu.

Bilinçli yapılmadığı sürece hata yapan hakemlere sahip çıkacaklarını ve arkalarında duracaklarını aktaran Demirören, şu ifadeleri kullandı:

'Hakemler de hata yapar. Bunu anlayışla karşılıyoruz. Hata yapan hakemin her zaman arkasında duracak, sonuna kadar sahip çıkacağız. Öte yandan bilinçli hataları ayırmak zorundayız. Öyle bir hata görürsek, o zaman profesyonelliğin kurallarını hatırlayacağız. Bütün bu yenilikleri yapma, bu adımları atma cesaretini gösteren federasyonumuz, o adımları atma konusunda da gerekli cesaret gösterecektir. Hem profesyonel hakemlik hem de talimatlarda yaptığımız değişiklikler, hakemlere ne kadar güvendiğimizin kanıtıdır. Türk hakemlerinin sadece profesyonellik sözleşmesine imza atmakla kalmayıp, çok yakın zamanda dünya futboluna da imza atacağına inancım tamdır.'

Müftüoğlu: 'Hakemler, bundan sonra sadece hakemliğe odaklanacaklar'

MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu, hakemlerin bundan sonra tüm konsantrasyonunu mesleklerine vereceklerini söyledi.

Hakemlerin daha önce kendi işlerinden arta kalan zamanlarda hakemlik yaptığını vurgulayan Müftüoğlu, 'Bundan sonra bütün zamanını hakemlikle geçirecekler. Hakemler, bundan sonra sadece hakemliğe odaklanacak. Şu anda 9 hakemle başladık. Hedefimiz, 4 yıl içinde hem Süper Lig hem de PTT 1. Lig'deki tüm hakemleri profesyonel hale getirecek organizasyonu yapmak' şeklinde görüş belirtti.

Çakır: 'Bu bir milattır'

FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır, profesyonel hakemliğin Türk futbolu için bir milat olduğunu bildirdi.

Çakır, profesyonel hakemlikle ilgili ilk olarak 2007 yılında görüş belirttiğini ancak dikkate alınmadığını dile getirerek, 'O zaman ütopya gibiydi ve pek taraftar bulmamıştı. Bugünlere kadar arkadaşlarımızla konuşmaya devam ettik. Son Dünya Kupası'ndan önce yapılan profesyonel hakem olmayanlara görev verilmeyeceği şeklindeki açıklamadan sonra ciddiye alınmaya başlandı' dedi.

İmza töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan diğer hakemler de profesyonel hakemliğin Türk futbolu açısından bir devrim olduğunu ve uzun süreden beri dünyada uygulananprofesyonel hakemlik sayesinde sadece hakemliğe odaklanarak, daha başarılı olacaklarına inandıklarını ifade etti.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0