Tespit Edilemeyen FETÖ'cüler İçin Kamuya İtiraf ve Etkin Pişmanlık Çağrısı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Valiliklerde kurulan OHAL büroları FETÖ üyesi olup da tespit edilemeyenler için harekete geçti. Cumhuriyet savcılıklarının yazılarında “FETÖ/PDY’nin 15-16 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirdiği eylemlerden dolayı pişmanlık duyup, örgütten ayrılma isteğinde olan kamu görevlisi ve vatandaşların verdikleri bilgiler çerçevesinde örgüt mensuplarının ortaya çıkarılmalarını ve yakalanmalarını sağlamaları halinde” Türk Ceza Yasası’nın etkin pişmanlık düzenlemesinden faydalanabilecekleri belirtildi. 

Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nın haberine göre OHAL büroları üzerinden tüm kamu kurum ve kuruluşlarından çalışan personele imza karşılığı duyurulan yazılarda, “Pişmanlık duyan vatandaşlarımızın verecekleri samimi ifadelerin bu örgütün çökertilmesini sağlayacağı fayda açıktır” ifadeleri kullanıldı. 

Yazılarda, etkin pişmanlıktan faydalanan kamu personeli hakkında örgüt kurmak ve yönetmek veya örgüte üye olmak suçundan cezalandırılmayacağı belirtiliyor.

Örneğin Muş OHAL bürosundan gönderilen ve “Etkin pişmanlık hükmünden faydalanmak isteyen personelin 7 gün içinde Cumhuriyet Başsavcılığı’na ya da kolluk kuvvetine bizzat başvurulması gerektiğinin” ifade edildiği yazı

TCK’de ‘etkin pişmanlık’

Kamu personelinin yararlanmasının istendiği Türk Ceza Yasası’nın ‘etkin pişmanlık’ düzenlemesini içeren maddeleri, “örgütü dağıtan veya verdiği bilgilerle örgütün dağıtılmasını sağlayan kurucu ve yönetcilerin” cezalandırılmamasını öngörüyor. Düzenlemeye göre, “örgüt kuran”, “örgüt yöneten”, “örgüte üye olan”, “üye olmamakla birlikte örgüt atına suç işleyen”, “örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden” kişi; örgütün yapısı ve faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili bilgi vermesi halinde “örgüt kurmak veya örgüte üye olmak suçundan” cezalandırılmıyor. Kişi, bu bilgileri yakalandıktan sonra verirse, hakkında verilecek ceza “üçte birden”, “dörtte üçe” kadar indirilebiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FETÖMuşOHAL
Görüş Bildir