Termik Santrallere Filtre Maliyetini Hesaplayan CNN Türk Tepkilerin Odağında: 'Temiz Hava Haktır'

 > 
8.6bPAYLAŞIM

CNN Türk'te termik santrallere filtre takma işlemi için "üretime verilmesi gereken ara maliyetinin" hesaplandığı yayın, kamuoyunun tepkisini çekti. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı yapılan hesaplamaya "Hangisi insan sağlığından daha değerli? Temiz hava haktır" diyerek tepki gösterdi.

CNN Türk’te yayınlanan "Günün Ekonomisi" programında sunucu Beste Uyanık, filtre takılması işlemi için üretime verilmesi gereken 10-12 günlük aranın maliyetini Yatağan Termik santrali üzerinden hesapladı.

Türkiye'deki 15 termik santralin bacalarının filtrelenmesi için son yasada 2,5 yıl süre tanındığını belirten Uyanık, Çevre Bakanı Murat Kurum'un açıklamalarını hatırlatak "Takmayanlar, 20 kat fazla ceza alacak ama 10-12 günlük araya ihtiyaçları var" dedi. 

Ardından bu aranın maliyetini hesaplayan Uyanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O santralin 10 gün durması demek, 32 bin kişi enerjisiz kalacak demek. Bu tek bir santral. 15 santral birleşirse bu oran 500 bin kişiye çıkacak. 10 günde 500 bin kişi mağdur olacak. 35 bin konut dediğimiz 750 bin konuta çıkacak 15 termik santral de aynı zamanda filtreleme işlemine girerse.Yatağan'daki santrali durdurdunuz 10-12 gün, 12 bin metro seferinin iptal edileceği kadar bir enerji kaybı yaşanacak ve 8 bin 900 makine de çalışamayacak. Sanayiye de vuracak."

Termik santrallerin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AKP ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edilmişti.

Zehir Solumaya Devam: Termik Santrallere Filtre Takılmasını Erteleyen Kanun AKP ve MHP’lilerin Oylarıyla Kabul Edildi - onedio.com
Zehir Solumaya Devam: Termik Santrallere Filtre Takılmasını Erteleyen Kanun AKP ve MHP’lilerin Oylarıyla Kabul Edildi - onedio.com

CNN Türk yayınına sosyal medyanın tepkisi gecikmedi 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir