Tek Fotoğrafta Kısa Süren Eğlenceye Karşılık Ömür Boyu Esaret

 > -

Bu tek fotoğraf ziyaretçiler ve orangutanın arasındaki derin farkı rahatlıkla gözler önüne seriyor: Ziyaretçiler için kısa bir eğlence, orangutan için ise ömür boyu tutsaklık.

Kaynak: https://www.thedodo.com/orangutan-moscow...

Fotoğraftaki, Moskova Hayvanat Bahçesi'ndeki bir Sumatra orangutanı.

Sumatra orangutanlarının nesli ciddi anlamda tehlikede. Şu an doğada bilinen sayıları sadece 7,300.

Bu durumla ilgili İngiltere'deki Born Free Foundation'ın, kafeste yaşayan vahşi hayvanlar bölümü yöneticisi Chris Draper'ın yaptığı yorum: "Orangutanlar çoğunlukla ağaçların üzerinde yaşarlar. Doğada kendilerini güvenli hissettikleri yer ağaçlardır. Bu resimde ise, ağaçlar yerine etrafı meraklı ziyaretçilerle dolu bir orangutan görüyoruz. Bu şekilde onu bir kafeste esir alarak neslini korumaya yardım edeceğimizi düşünmek de zor."

"Ziyaretçiler doğayı koruma konusunda bilinçlenip, özellikle de bu orangutan cinsinin yaşam alanını yok ederek elde edilen hurma yağını kullanmayı bırakacaklar mı? Yoksa 'çok merak ettikleri' bu orangutana kısa bir süreliğine bakıp kendilerini eğlendirdikten sonra, kafeste yaşamanın nasıl bir şey olduğunu hiç düşünmeden geçip gidecekler mi?"

Draper'ın kendi sorusuna yanıtı ise: "İçimden bir ses bunun çok zor olduğunu söylüyor."

Peki ya sizce? Nesli tükenmekte olan hayvanların ömür boyu tutuldukları kafeslerde ölmelerini bekleyerek onları kurtaracağımızı düşünüyor musunuz gerçekten?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kubb

insanlık bu dünyaya gelen en korkunç şey bence

cameupwithanidea

Gereksiz avlanmayı: Bir kürk için bir diş bir yüzgeç vesaire yada sırf zevk için hayvanları gereksizce avlamayı bırakıp, ve doğal yaşamlarına hiç bir şekilde insanın müdahalesi olmadan rahat rahat yaşamaya bırakmayacaklar ise hayvanların soyu da tükenir, sonrada soy bahanesiyle onları kafeslerde kukla gibi binlerce insanın flaşları arasına terkederler. Edit: Geçen gün izlediğim bir programda insanların çevresinde olan tehlikeli timsahları imha etmek yerine insanların olmadığı izole bir habitata taşıdılar. Gördüğüm en insancıl müdahale.

widget

başlık ve resimden sonra gerçekten üzüldüm :(

atakanvip2

Hayvanlara Özgürlük Biz onları Görmesekte olur Ama onlar Esaret Altında mutlu degil.

Gizli Kullanıcı

Doğal hayatta avlıyorlar Orangutanları,Şempanzeleri,Gorilleri velhasıl tüm hayvanları. Bana kalırsa korumalı,dar alanlı parklar yapılmalı. Ama hayvanlar,Hayvanat bahçesinde daha güvendeler,Doğa'ya nazaran. Çünkü avcı yok,canları tehlikede değil. Koruma altında olan hayvanları da öldürüyorlar,rüşvetle vs anlayacağınız çok büyük sıkıntı bu işler Koruma altındaki Aslanı adam 100 bin liralık rüşvetle öldürtmüştü.Yapıyorlar yani

Görüş Bildir