Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tek Bir Müslümanla Tanışmadan İslam'a Geçen İskoç'un Hikayesini Kendi Ağzından Dinleyin

1.3bPAYLAŞIM

Bu gerçek ve alışılagelmedik hikaye, katıksız bir manevi deneyim ihtiva ediyor. İskoçya'da yaşayan bu adam, hiçbir Müslümanın etkisinde kalmadan, tamamen kendi başına Müslüman olmaya karar vermiş.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/voices/im-a...

Peki ama nasıl? Olayın kahramanı Alan Rooney'nin ağzından dinliyoruz.

Aslında ilk kıvılcım ülkemizde, Türkiye’de geçirdiği bir güney tatili esnasında çakmış.

Sıradan bir öğlen vaktinde duyulan ezan…

“İçimde bir şeyler uyandırdı” diyor. Bu yolun yolcusu olmaya karar vermiş böylece.

Memleketi olan Inverness’a döndüğünde ilk işi, en yakın kitapçıya gidip Kuran nüshası satın almak olmuş.

“Kuran beni şoke etti. Okuması biraz korkutucu bir kitap, zira insana kendisi hakkında çok şey söylüyor.”

“Kendimle ilgili hoşuma gitmeyen, beğenmediğim şeyler de dahil.” Üç defa baştan sona okuduğu kutsal kitabın ardından bunları söylüyor ve devam ediyor. “Bir şeyleri değiştirmenin vakti gelmişti.”

Söylediğine göre kitaba en başından itibaren sorgucu yaklaşmış. Boşluklarını aramış.

“Ama bir boşluk yoktu” diyor. “Her şey yeterince mantıklı ve yerli yerindeydi: Müslüman olacaktım.”

Ama bu nasıl olacaktı?

Din değiştirmek ve böylece yaşam tarzının tamamen değişmesi; İskoçya'da doğmuş büyümüş, İskoçya’da yaşayan bir adam için neler ifade ediyordu?

O andan itibaren başka bir dinden İslam’a dönen diğer insanların deneyimlerini araştırmaya başlamış.

Yine de her deneyimin kendi eşsizliğine sahip olduğunun farkındaymış.

18 aylık bir serüvenin ardından kendini Müslüman olarak görmeye başlamış.

Günde beş vakit namaz kılıyor, ramazanda oruç tutuyor, Kuran’a göre haram olan her şeyden uzak duruyormuş. Bütün bu süreç esnasında, tek bir Müslümanla dahi tanışmamış. 

Sonra, yaşadığı mahallede küçük bir cami olduğunu fark etmiş ve orayı ziyaret etmiş.

“Beni ilk görünce şaşırdılar ama kısa zamanda kabullenildim. Şimdi cemaatin bir parçasıyım” diyor.

“Hala öğrenecek çok şeyim var.”

“İslam nedir? Din ve kültürün farklılıkları nedir? İslam’ın gerçekten yapılmasını istediği şeylerle, herhangi bir kültürün dayattığı şeyler arasındaki farklar neler?” Bu soruları cevaplayabilmek önemli diyor ve sözlerine son veriyor:

“Ben beyaz, orta yaşlı İskoç bir müslümanım. Ve bundan son derece mutluyum.”

Onedio Yaşam'ı Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kazimtu

Müslümanla tanışmadığı iyi olmuş çünkü müslümanlar fatihanın anlamını bile bilmiyor. Kulaktan dolma hurafeleri din zannediyor. Detaylar: www.bilginbirey.com

ecegece1

Trajikomik. Müslümanım ve Allah'a inanıyorum inanmayan herkese de saygım vardır oturur karşılıklı konuşurum bazı konularda da hak veririm olması gereken bu ama ne yazık. Görüyorum ki burada inanmayıp kendi görüşünü saygılı bi ibçimde dile getiren kişilere sözde''müslüman''lar küfürler yağdırmış.Yok orospu çocuğusun bok ye cehenneme git falan filan.Ulan yerin dibine soktuğunuz ateistler kadar saygılı merhametli olamıyorsunuz.İyi ki bu adam sizi gibilerle tanışmadan müslüman olmuş.

Gizli Kullanıcı

her düşünce tarzında kötü insanlar vardır.aşağıda dine inanmayanların da saygısızca yorumlar attığını görüyorum dine inananlarında.ancak güzel yorumlarda var hem dine inananlardan hem inanmayanlardan.yani aslolan insan olmayı becerebilmektir azizim.düşünce tarzları insana göredir,gerisi insanlığımıza kalmış.Allah yardımcımız olsun.

ecegece1

tabi ki de öyle ama insanlığa merhameti vicdanı öğretmesi gereken insanların arasında böyle konu bozuk şerefsizler olunca dayanamıyorum ama çok haklısın.

Gizli Kullanıcı

Tahkiki iman bu oluyor... Bizimkiler taklidi iman. O yüzdendir ki Kur'an'ı bir kere açıp baştan sona okumamışızdır. Tüm bildiklerimiz duyduklarımızdan ibaret. Sonra da gelip burada yok Kurban vahşettir, yok dinciler gericidir falan ayakları yapıyoruz... He yavrum he...

emrekarayel

Adam orta yaşın getirdiği hezeyanlarla macera arıyor. Avrupa bunun gibi zırt pırt din değiştiren (Orada serbest, kimse sizi din değiştirince linç etmez) maceraperestlerle oldu. Adamın sosyal medya hesaplarını takip edin. Bir kaç sene sonrada budizmin nasıl huzur verdiğinden bahseder. İsviçre'de teyzem yaşıyor. Karşı komşusunun müslüman oluşunu ballandıra ballandıra anlatıyordu. Bir kaç bayram sonra yine bir aile buluşmasında "N'oldu senin şu karşı komşu?" diye sordum. Şimdide budist oldu, belediye işçisi gibi turuncu turuncu dolaşıyor demişti.

observer

Böylesine güzel bir şeye negatif yaklaşmana neden olacak ne yaşadın..

sithlordu

Allah, allah'ta kulları yavşak.

ufukdiyo

Türkçe iflas.

sithlordu

boş yapma ufuk git kitap falan oku.

ufukdiyo

Gordon Kane - Süpersimetri. Tavsiye ederim.

sithlordu

Favorilerimden

Görüş Bildir