Tası Toprağı Toplayın Küçükbaş Hayvancılığa Başlıyoruz! Yılda 50 Koyun ile Zengin Olmak Mümkün mü?

1.1bPAYLAŞIM

Acaba gerçekten girsek mi bu işe?

Çoğumuzun şöyle bir köye yerleşsek de kendi ektiğimizi biçtiğimizi yesek, koyuna kuzuya baksak dediğimiz bir dönem olmuştur.

O dönem artık çok geç değil hatta bunu yapabilir ve para kazanabiliriz. Hem de sadece 50 koyunla!

Ama öncelikle sizi Veteriner Yasin Eymen Çelik ile tanıştıralım.

Kendisi YouTuber ve veteriner, genellikle merak edilen konular ile ilgili ilginç ve bilgi verici videolar çekiyor. Geçtiğimiz günlerde çektiği ''50 Damızlık Koyunla Yılda Kaç Para Kazanabilirsiniz'' video içeriği ile hepimizin hayallerini yeniden canlandırdı. Hazırsanız öğrenelim bakalım ne kadar kazanabiliriz...

Defteri kalemi çıkarın, hesaplamaya başlıyoruz!

Şimdi öncelikle 50 damızlık koyun almamız gerekiyor. Ortalama 1 Karacabey damızlık koyunun fiyatı 1800 ile 2.200 TL arasında değişiyor ama biz burada orta hesaptan giderek 2 bin TL'den hesaplayabiliriz.

Böylece sadece 50 koyun için 100 bin TL'lik bir sermaye gerekiyor.

Ee tabi koyunları almak yetmiyor bir de küçükbaş damı gerekiyor.

Dam için pek çok alternatif var aslında ama en kolayı ve başlangıç için ilk tercih edilebilecek şey çadır.

50 koyun ve kuzusu için 2.5 m2'lik alana ihtiyacınız var. 

Çadırın da metrekare fiyatı ortalama 130 TL.

Yani 50 koyun için 16.250 TL'lik bir çadır maliyetiniz olacak.

Koyunu ve ahırı hallettiğimize göre geldik son kısmına: Yemlik, suluk ve otluk

Her koyunun ayrı yemlik, otluk ve suluğu olması gerekiyor. Bu üçlünün de toplamda ortalama fiyatı 4 ile 5 bin TL arasında.

Yani 50 koyun için 120 bin TL masraf etmeniz gerekiyor.

Neredeyse koyunlardan fazla ama bir kere alıp uzun yıllar kullanabileceğiniz ömürlük bir şey sonuçta.

Yani toplamda bu işe girmek için 120 bin TL'lik bir harcama yapmanız gerekiyor. 120 bin TL'niz hazırsa hemen devam edelim kazançlar kısmına!

Bundan sonraki süreçte Karacabey koyunlarımızdan doğan kuzuları satarak gelir elde etmeye başlıyoruz.

5 aylık bir gebelik süreci olan bu tatlı koyunlar yaklaşık 3 ay kuzusuna bakıyor.

Yani bu süreyi 8 ay olarak hesaplayabiliriz. 8.aydan itibaren koyunlar yeniden gebe kalabiliyor. Karacabey koyunlarında gebelik için mevsim beklemek de gerekmiyor, bu da ekstra bir avantaj.

2 yıl olarak hesapladığımızda her koyun 3 kere doğum yapabiliyor.

2 yılda her koyun tek kuzu doğursa bile 2 yılda 150 kuzunuz oluyor.

Bir de %50 ikizlik oranı var tabi! Eğer böyle olursa bazı doğumlarda ikiz doğabilir, bu da toplamda 225 kuzu civarı doğum olmasını sağlar.

Ee tabi bunların bir de ölüm payı var o da genellikle %10 civarındadır.

Yani yılın sonunda ölümüyle ve doğumuyla bize kalan kuzu sayısı ortalama 100 civarındadır, bu da toplamda bize 200 bin TL getirir.

Ee bir de bu işin elektrik, su, kuzu yemi ve personel giderleri var...

Onlarda ortalama olarak yıllık 143.700 TL civarında yapıyormuş.

Şimdi geldik için en heyecanlı kısmına... Aylık gelir hesaplama vakti!

Öncelikle içinizi rahatlatalım ve söyleyelim aylık gelirinizi yapabileceğiniz aktiviteler ve tasarruflar ile kolaylıkla yükseltebilirsiniz. 

Yukarıda ilk senaryoda, personel çalıştırma ve tamamen çadır içerisinde bakma ile ilerleyeceksiniz aylık geliriniz ortalama 4.600 TL civarında olacaktır.

Ama eğer ben meradan da yararlanayım, uygun zamanlarda koyunlarımı kuzularımı otlatmaya çıkartayım diyorsanız 20 bin TL tasarruf ederek aylık geliri 6.350 TL'ye çıkartabilirsiniz.

Hatta personel de kullanmayayım, ben kendi işimi kendim yaparım diyorsanız 10.350 TL bir gelire sahip olabilirsiniz.

Bir de işin üzücü ve kötü kısmı var...

Eğer kuzuları satamazsanız onları kasaba göndermeniz gerekiyor, onları da 1.100 TL'den kasaba verebilirsiniz...

Bu bizi ciddi ciddi üzdü ama hesabı bırakmadan devam edelim. Böylece aylık geliriniz 2.850 TL'ye düşüyor.

Tabii bu işin kötü senaryosu, olur da doğumlarda veya ölümlerde bir sorun yaşanır ya da damızlık olarak satamazsanız işler bu hale de gelebilir.

Tabii bu anlattıklarımızın hepsi birer taslak şablon ama yine de ilginizi çektiyse tası tarağı toplayıp en yakın yere yerleşebilirsiniz.

Şehirden kaçıp kendi işini kurmak isteyenler için iyi bir tercih olacak gibi görünüyor.

Biz anlattık ama siz yine de detaylı izlemek istiyorsanız sizi şuraya alalım:

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Amerika'da Türkiye'yi Yaşıyorlar: 40 Bin Türk'ün Yaşadığı, Kahvehaneleri ve Kokoreççisi Olan Paterson Kenti - onedio.com
Amerika'da Türkiye'yi Yaşıyorlar: 40 Bin Türk'ün Yaşadığı, Kahvehaneleri ve Kokoreççisi Olan Paterson Kenti - onedio.com
Son 3 Yılda 23 Bin İş İnsanı Türkiye'yi Terk Etti: 'Tersine Beyin Göçü Masalı' - onedio.com
Son 3 Yılda 23 Bin İş İnsanı Türkiye'yi Terk Etti: 'Tersine Beyin Göçü Masalı' - onedio.com
Allah Gönül Zenginliği Versin! İşte Türkiye'nin En Zengin 15 Şehri - onedio.com
Allah Gönül Zenginliği Versin! İşte Türkiye'nin En Zengin 15 Şehri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
abdullah-balcik

en önemlisi bu işi sen yapmanlazım.Maaşlı birini tuttuğun zaman iflas için gün saymaya başla.

abdullah-balcik

Ben koyunculuk ile uğraşıyorum .Yaklaşık 300 koyunumuz var.Kuzularla birlikte 600 civarında.Sayı hiç bir zaman sabit değildir.Sebebi hastalık olur keser yersin bazen kesmeye yetişemez ölür köpeklere verirsin.merada yayılırken kurt saldırır.Kaybolur vs.Sayı sabit olmaz.Yılda 200-300 kuzu yetiştirip satarız.ailecek 4 kişi olarak yaparız tarla işleri çoğu zaman aksar.Adam yetmez iş yoğunluğundan dolayı.Hayvancılık işi tarım olmadan kesinlikle olmaz yeme para verirsen kazanamazsın.O yüzden yemi kendin yetiştirmen doğru olandır.Anlatılan yazı damızlık üretimi yapan bir işletme.Damızlık satarsın ama binde birdir.Genelde kurban yada kasaplık yetişir kuzu.kuzu başı yemi biz ürettiğimizde işçilik hariç 800 tl para kazanırsın.Bebek yetiştirir gibi dir bu iş.Sürekli 24 saat ilgi takip gerektirir.Kazancı güzeldir.Ama şu yazıyı okuyup bu işe giremeyin sakın.Gidin bi çiftlikte bir yıl çalışın zorluğunu görün tecrübe edinin.Canlıyla uğraşmak hiç bir işle kıyaslanamaz.

onur-soker

Ye kürküm ye adam hazır damızlık alıyor 2 bine kuzusunu satıyor 2 bine kusura bakmayın da devlet kurumu TİGEM o fiyatlara kuzu satmıyor arkadaş veteriner olunca milleti gaza getirip para kazanma yolunu seçmiş gibime geldi. Bu arada sen daha iyi mi bileceksin diyenler olacaktır 300 koyunluk bir işletmemiz var Eskişehir'de o yüzden herkes bildiği işi yapsın 🙋🏻‍♂️

ibrahim-kaya32

Salla yavrum salla

develop-er

Mis gibi şehirden kalk git dağ başına. Yer kirasını ekleyin bu fiyata. günde 8-10 saat 5.000 tl ye ayda 24 gün çalışan biri isen günlük 8-1 saatte 210 tl kazanırsın sigortan ödenir yemeğin verilir çay kave işletmeden 30tl yemek ekle 20 tl içecek 260 tl günlük kazanç eder. hayvancılık öyle eve geçeyim de rahat edeyim işi değildir, o koyun gece meee diye bağırınca kalkıp gidersin o ahıra, oda olmadı sabah ezanıyla kalkarsın işler başlar hayvanları salarsın başlarsın tezek temizlemeye.. 10000/30 = 340 tl eder günlük, ne kazandın saatlik 14 tl ... saat, 15 tl ye 24 saat tezek temizlemek istiyorsan iş orada git yap. üstelik ilk başlarken 250.000 tl yi de cebine koyman lazım.. 250.000 Tl param olsa koyunun bokuyla uğraşmam kimse kusuruma bakmasın o iş cidden zor iş her baba yiğidin harcı değil hayvancılık..

Görüş Bildir